Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата готви общ доставчик на ток за общини и училища

Правителството се "стресна" от поръчката на София за осветлението, каза премиерът Кирил Петков

6 коментара
Държавата готви общ доставчик на ток за общини и училища

Общините ще бъдат компенсирани за високата цена на тока, а в бъдеще ще могат да купуват енергия от общ доставчик. Въпросният доставчик преди това ще купува от името на държавата електроенергия на борсата и ще я продава на предвидима цена на училища, общини, социални домове и др. Това съобщи в петък вицепремиерът Асен Василев по време на парламентарния контрол.

Министърът не влезе в детайли, но уточни, че предстои да се изработи механизъм, с който общини, училища и социални домове, както и всички от обществения сектор, да могат да купуват електроенергия от един общ доставчик с дългосрочни договори, каза вицепремиерът. Въпросният доставчик ще купува от името на държавата и ще има предвидимост от 12 или 24 месеца на цените.

“Това ще направи цените на енергията предвидими, а бюджетирането - нормално, така че да имаме свободен пазар, но и да не се налага всеки директор на училище да бъде търговец на енергия”, посочи Василев.

Помощ от 250 лева за мегават

“Социалните домове и общини автоматично ще бъдат компенсирани с февруарските сметки и за януари, и февруари до 250 лева на мегаватчас или до 75% от цената на тока през юли миналата година”, каза още министърът.

България вече е получила одобрение от ЕК за тези компенсации на базата на заделените от Народното събрание 450 млн. лв допълнителни приходи над разчетите в бюджета.

От думите на Асен Василев стана още ясно, че има и сформирана работна група, която ще направи анализ дали помощта от 250 лева за мегават е достатъчна за общините.

“Ние наистина сме превърнали кметовете и директорите на училища в търговци на електроенергия. Това е защото либерализацията на пазара, така необходима, не предвиди как държавните институции ще могат да управляват техните договори за енергия. Затова е създадена работна група, която да види дали тези 250 лева на мегаватчас са достатъчни и за кои се налага допълнително финансиране. В бюджета за тази година в проекта за издръжка на общините са заложени 15 процента повече пари за режийни разходи, а капиталовите разходи - се увеличават с 30 процента”, каза още Василев.

Премиерът Кирил Петков уточни, че българските общини вече получават подкрепа. 

“Българските общини вече получават помощ, като част от помощите, които са за небитовите потребители. Тук става дума за допълнителни помощи“, каза Петков. Той имаше предвид, че за месеците декември и януари общините ще бъдат компенсирани през февруари.

Кирил Петков: Правителството се “стресна” от поръчките на София

Премиерът Кирил Петков посочи, че правителството се е “стреснало” във връзка с нарушенията на Столична община. Той визира огласената от “Спаси София” поръчка за осветлението на София, но уточни, че не визира публикация в социалната мрежа фейсбук, а разследване на МВР.

"Когато видяхме примери като Столична община, където една лампа струва от едната страна на улицата 5755 лв., а от другата страна на същата улица, същата лампа струва 1587 лв. и едновременно с това получихме желание за още финансова помощ, ние се стреснахме", коментира той.

Петков разясни, че държавата няма пари и трябва да се следи за рационално харчене.

“Ние взимаме тези пари от данъкоплатците и ги преразпределяме. Ако ги преразпределяме по ефективен начин, когато лампата струва 1587 лв. това е добре, но ако ги преразпределяме и някой ги харчи четири пъти повече с цена от 5755 лв. и едновременно с това казва - нямаме достатъчно пари за осветление, ние сме много притеснени и оттук нататък никой няма да може да харчи непрозрачно пари, каза Петков. Едновременно с това нашите врати са широко отворени за хората и общините, които имат затруднения”, увери той.

В момента 90 общини в страната са обявили режим на тока заради високите сметки. Преди ден стана ясно, че преди да се изплащат компенсации на общините, те ще бъдат инспектирани от Агенцията за държавна финансова инспекция. В петък вицепремиерът Асен Василев уточни, че инспекции ще има само за общините, които искат допълнителна помощ над 250-те лева за мегаватчас.

В петък Петков попита дали част от тези общини, наистина имат нуждата от тези допълнителни пари. Премиерът увери, че са отворени за разговор с всяка от тях.

“Не разбирам защо общините трябва да се притесняват, ние казахме - нека дойдат със своите искания и едновременно с това казахме, че трябва да имаме проверка, дали публичните средства се изразходват по най-прозрачния начин”, коментира премиерът.

Петков бе категоричен, че не вижда кое е страшното общините да дойдат при тях, ако са си харчили парите по най-прозрачния начин”, каза Петков.
“Учудващо за нас, още нямаме конкретни общини, които да са дошли с искания", отбеляза Петков и отново подчерта, че вратите им са отворени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #6

    Централен орган за покупки не е лош вариант. Но още по-добре ще е самата държава да създаде търговец на електроенергия, защото който и да провежда възлагателните процедури, важни при определяне на цената ще е печалбата на посредниците.

  2. SILENCE
    #5
    Отговор на коментар #4

    Ако си община или училище - да.

  3. fbr65
    #4

    А аз ще мога ли да купувам от държавния доставчик на ток по дългосрочен договор на фиксирани цени.

  4. Stefan
    #3

    Това с общият доставчик на еректроенергия на всички на бюджетна издпъжка е логично, особено имайки предвид, че енергетиката у нас е в огромната си част държавна. Ако се извърши компетентно ще облекчи проблема. Давайте по-бързо.

  5. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #2
  6. Геле Гелебешлиев
    #1

    """"готви тя - а нас как ша ни сготви април , д. с . е . м .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.