Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата има данни за задържане на лекарства по складовете

Системата за верификация може да подпомогне контрола, но в момента не работи пълноценно

0 коментара
Държавата има данни за задържане на лекарства по складовете

В Министерството на здравеопазването има данни, че някои лекарства се задържат в складовете на едро и не стигат до аптеките. Това са установили извършените до момента проверки, обяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов в понеделник след първото заседание на Специализирания съвет за контрол над лекарствоснабдяването, в който участват ангажираните здравни институции и всички участници във веригата: производители, дистрибутори и аптеки. Златанов не се ангажира да каже с каква цел се задържат лекарствата от търговците на едро, но по данни от аптеки това се прави, за да се изнасят извън страната и препродават на по-високи цени, поради което у нас са дефицитни.

Златанов декларира, че ще се работи за отстраняване на причините и ще има санкции. По думите му проверките, които се извършват от ИАЛ, Националния съвет по цени и реимбурсиране и Регионалните здравни инспекции от миналата седмица, са открили нарушения, но още не може да се каже дали те са системни.

Според Златанов в момента има недостиг на десетина медикамента, които обаче са изключително важни, за хората, които ги ползват. "Виждам желание сред всички да направим така, че българите да си получават медикаменти и в бъдеще да няма липса на жизненоважни лекарства", каза Златанов след срещата.

Специализираният съвет ще начертае конкретни мерки за бърза реакция с цел да се минимизира риска от липси на лекарства на българския пазар. Целта е на ранен етап, още преди да се стигне до липси на отделни лекарства, да сработят механизми за подсигуряването им чрез по-добра регулация, по-добър контрол и допълнителен внос, обясни Златанов.

"На първо време ще се види колко от липсващите в аптечната мрежа продукти липсват и при търговците на едро, могат ли да се осигурят чрез паралелен внос или друг нормален внос и може ли да бъдат адекватно заместени от други съществуващи в аптечната мрежа продукти", посочи Златанов.

Той допълни, че се обсъжда и промяна във формулата, по която се изчислява недостига на лекарства и износът им се спира през електронната система СЕСПА. "Първо ще анализираме какви гаранции дава сегашната формула за това да няма липсващи медикаменти на пазара и следваща стъпка е да преминем към обсъждане необходимо ли е на този етап да бъде променена тази формула, за да има по-добър контрол и да няма дефицит на определени медикаменти", каза Златанов.

На следваща среща ще се реши по какъв начин да се предостави достъп на аптеките до наличностите от лекарства в складовете на едро, за което фармацевтите отдавна настояват.

До седмица съветът ще се събере на ново заседание, за обсъждането на конкретни предложения.

Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), каза след срещата, че асоциацията ще настоява за 100% прилагане на българското и европейското законодателство относно верификацията на лекарствените продукти. По думите му общоевропейската система за верификация, която работи от 2019 г. и цели да предотврати навлизането на фалшифицирани продукти на пазара, може да подпомогне проследяването на наличностите от медикаменти в страната, но към момента тя не функционира пълноценно у нас. В България само 40% от отпусканите в аптеките опаковки по лекарско предписание се отписват от системата за верификация.

"Ще настояваме всяка лекарствена опаковка да бъде верифицирана и отписвана от системата за верификация от аптеките", заяви Денев.

По думите му така отпуснатите опаковки никога повече няма да могат да бъдат изнасяни в други държави, каквато практика съществува.

Става въпрос за случаи, при които опаковка от даден продукт (обикновено скъпо струващ) се води фиктивно отпусната на пациент, а в същото време е изнесена и препродадена извън страната.

Денев увери , че производителите в огромния брой случаи доставят лекарствени продукти в количества, значително по-големи от нуждите на българските пациенти.

Той допълни, обаче, че проследимостта на лекарствата трябва да се подобри, за да се гарантира, че те достигат до българските пациенти и не се изнасят. "СЕСПА трябва да бъде запазена и работата ѝ може да бъде подобрена именно чрез по-добра проследяемост, използвайки данните от верификационната система", посочи той.

По думите му СЕСПА трябва да работи значително по-добре, отколкото работи в момента.

Боряна Маринкова от от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) каза след срещата, че организацията ѝ ще предложи да се намали административната тежест за паралелния внос. На второ място ще настоява да има ясни планове какво следва при констатиран недостиг и какви указания държавата дава към лекарите и фармацевтите за заместваща терапия.

На трето място паралелните търговци настояват за силен контрол и недопускане на незаконни практики и престъпления с лекарства от страна на държавните контролни органи.

Относно формулата за определяне недостига на медикаменти, БАРПТЛ стои на позицията си, че настоящата формула е коректна и това е установено след обстоен одит.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.