Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата напазарува частни гори под средната цена на нива

Около една трета от собствениците са се отказали от сделките заради ниските цени

0 коментара
Държавата напазарува частни гори под средната цена на нива

Равносметката от първия в най-новата ни история търг за закупуване на частни гори от държавата приключва с предложения за купуване на 156 имота с площ от 1114 дка за 578 946 лв. Постигнатата средна цена е 520 лв./дка, става ясно от отговори на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) по въпроси на Mediapool.

"Тръгнахме много предпазливо, но методиката за оценка се оказа успешна и правилата работят. Интересът е голям и ще продължим и през следващата година, за да направим опазването на горските територии по-ефективно", коментира зам.-министърът на земеделието Георги Костов пред Mediapool.

Резултатите показват, че държавата е направила добра сделка с частните стопани. Постигната средна изкупна цена за декар частна гора е 520 лв. За сравнение средната цена на декар нива е 732 лв. за 2015 г. по данни на НСИ. Обяснението на експерти оценители е, че това се дължи на факта, че при нивите има евросубсидии, докато за горите няма. Иначе земята е основната величина и в оценката на горите. Към нея се добавят още редица показатели, по-важните от които са местоположението на имота, има ли в близост пътища, вида на залесяването и възрастта на насажденията, потенциалният запас от дървесина върху един хектар, посочиха те.

Все пак основната причина да бъдат постигнати сравнително по-ниски цени от декар нива е критерият за предимство на най-ниските предложени цени от продавачите. Това беше заложено в методиката на оценяването на офертите. Това е нормално предвид логиката на всяка една сделка – купувачът иска да купи на възможно най-ниска цена, докато продавачът търси най-голямата печалба. Така всички имоти, които държавата ще изкупи от частни собственици, са на цена по-ниска от тази дадена от независим лицензиран оценител.

Ако сравним постигнатата средна изкупна цена сега, с цената на държавна гора, определена от МЗХ по времето на прословутите заменки, разликата е направо стряскаща – около 15 пъти по-висока оценка е дала МЗХ тогава спрямо сега. Замените на държавни гори в планински и черноморски курорти с гори на частници във вътрешността на страната беше хит в периода 2005 – 2009 г. по времето на тройната коалиция, когато беше строителният бум на ваканционни селища. В този период в частни ръце преминаха близо 33 хиляди декара държавни гори, чиято средна цена, определена от държавата беше около 8000 лв./дка. В последствие това се оказа ниска оценка, защото заменените имоти сменяха предназначението си и върху по-голямата част от тях изникнаха вилни селища. Това беше определено от Еврокомисията като недопустима държавна помощ и през 2015 г. Брюксел осъди България в Европейския съд.

Сега се прави обратното държавата изкупува частни гори в опит да ги защити от бракониерска сеч и да се грижи по-добре за тях. Причината е, че голяма част от собствениците им не могат да ги опазят.

Заради голямата разлика между предложена цена от собствениците и тази дадена от независимия оценител обаче около една трета от собствениците на частни гори към момента са се отказали да сключат сделки, сочат данните на МЗХ. Процесът по изкупуването на частни гори все още не е приключил. Към момента са финализирани 56 сделки, а в процес на сключване са 57, става ясно от отговора на МЗХ пред Mediapool.

Като цяло първият търг може да се определи като успешен, защото бюджетът за закупуването на частни гори за следващата година е увеличен двойно - на 1.1 млн. лв.

Продажба на гори
предприятие Подадени заявления Имоти с възложени оценки Имоти с по-висока предложена цена от оценката Одобрени за покупка имоти Площ на имотите в дка Средна цена лв./дка
Северозападно 289 162 37 37 218.4 389
Северноцентрално 147 69 17 52 352.5 254
Североизточно 78 18 15 3 6.5 653
Югоизточно 266 56 33 23 185.8 517
Южноцентрално 118 39 26 13 88.5 1285
Югозападно 215 108 63 28 262.9 715
общо 1113 452 191 156 1114.6 519
Източник: Министерство на земеделието и храните

Широк ценови диапазон – от 30 лв. до 2000 лв. за декар

Цените, на които държавната е изкупила горите, се движат в широк диапазон от 30 лв. до 2000 лв. за декар. Причината е, че в оценката на гората влизат много показатели. Основните са категорията на земеделската земя, местоположението на имота, има ли в близост пътища, вида на залесяването и възрастта на насажденията, потенциалният запас от дървесина върху хектар.

Около три четвърти от изкупената гора е широколистна, а една четвърт е иглолистна. Именно тя е платена и най-скъпо от Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП) с център Смолян. Постигната средна цена е 1285 лв./дка. Това е над пет пъти повече спрямо средната изкупна цена в Северноцентралното държавно предприятие (СЦДП) с център Габрово.

Най-скъпата сделка е за иглолистна гора на цена от 2000 лв./дка, която се намира край Смолян. А най-ниската цена е 28.07 лв./дка – толкова са предложили собствениците на гора от 8.6 дка в землището на село Агатово, община Севлиево. За сравнение независимия оценител ѝ е дал цена от 275 лв./дка.

В ЮЦДП почти всички гори са изкупени на цени между 1000 и 1796 лв. и са иглолистни. Причината е, че иглолистните гори в Родопите са от семенен произход и дървесината им е много скъпа, коментираха експерти пред Mediapool. Единственото изключение в ЮЦДП е гора в землището на село Безводно, за която държавата е платила 256 лв./дка, сочат публикуваните документи на сайта на ЮЦДП.

Заради ниските изкупни цени СЦДП ще напазарува и най-много частни гори – 352.5 дка на средна цена от 254 лв./дка. Това са предимно широколистни гори от издънков произход, чиято дървесина се използва за дърва за огрев.

Причината за огромната разлика в цените освен състоянието и вида на гората идва и от методиката за оценяване на офертите. За да имат шанс горите им да бъдат изкупени от държавата, собствениците им трябваше да предложат по-ниска цена. Така на места се достига до разлика в оценките на собствениците и на независимите оценители от 1000 лв./дка. Най-вероятно тези собственици са се отказали и от сключването на сделките.

По данни на Министерство на земеделието до момента собствениците на 43 имота са отказали сключването на сделки. Основната причина е твърде ниското ценово предложение спрямо оценката на имота, е посочено в отговора на земеделското министерство. Другите са свързани с неизправности по документите за собственост, липса на упълномощаване на собственици, които не живеят в страната, затруднения за окомплектоване на документите за сделката.

Само Североизточна България с надценени гори

От шестте държавни горски предприятия единствено собствениците на гори на територията на Североизточното държавно предприятие (СИДП) не са си подценили имотите. Така за сделки са били одобрени едва 3 горски имота, като единият от собствениците се е отказал. В крайна сметка са сключени два договора за 6.5 дка за 4250 лв. (653 лв./дка).

В следствие на това е останал неусвоен бюджет от 95 750 лв. В момента чакаме указания от Министерството на земеделието дали да сключим договори с класираните, които са дали по-високи цени от тази на независимия оценител или да прехвърлим неусвоените средства в бюджета за следващата година, коментираха от СИДП пред Mediapool.

Публикуваните документи показват, че при някои случаи разликите не са големи – от 15 лв. до 50 лв. спрямо оценката на оценителите. Има обаче и драстични разминавания от над 3300 лв. Такъв е случаят с 16 дка гора в землището на село Осеново, община Аксаково. Собствениците на имота искат 3750 лв./дка, докато държавата го е оценила почти десет пъти по-евтино 396 лв./дка.

Обяснението собствениците на гори в Североизточна България да не са подценили имотите си, може би се дължи, че там е най-активният и висок пазар на земеделски земи, Средната изкупна цена на декар нива е 1040 лв. по данни на НСИ, но според агенции в Добруджа в момента достига и до 2000 лв./дка.

В Югозападна България тепърва предстои подписването на сделките

Единствено в Югозападна България тепърва предстои подписването на сделките, защото комисията приключи работа миналата седмица. Одобрени са 28 горски имота с площ от 263 дка за 188 хил. лв. Това означава, че средната изкупна цена е 715 лв./дка – втората най-висока спрямо останалите пет държавни предприятия.

Най-високата цена от 1000 лв. е дадена за 5 дка гора в Осогово, край Кюстендил. По 900 лв./дка ще се платят гори в района на Етрополе.

Двойно повече пари за изкупуване на гори през 2017 г.

За следващата година бюджетът за изкупуване на държавни гори е увеличен двойно – 1.1 млн. лв. Най-значителен е ръстът за ЮЦДП, където плащат горите най-скъпо – от 110 хил. на 400 хил. лв., показват данните на Министерството на земеделието. Без промяна са бюджетите за ЮЗДП – около 200 хил. лв. и за СИДП, където не е усвоен и сегашният бюджет - 100 хил. лв.

Увеличаването на парите показва, че Министерството на земеделието като цяло е доволно от първата в най-новата ни историята сделка за изкупуване на частни гори от държавата. Целта е комасиране на горите и увеличаване на държавната горска територия, за да бъде охранявана и стопанисвана по-добре.

Интересът на частните собственици към продажбата на гори е сравнително голям, като най-висок беше в най-бедния регион - Северозападният, което е обяснимо с ниския стандарт на живот и ниските доходи там.

Единствената неизвестна за 2017 г. е дали следващото правителство ще продължи политиката по изкупуване на частни гори, а ако реши да я продължи - дали ще промени правилата. При първия търг собствениците на гори не бяха поканени да присъстват на отварянето на офертите им. Най-вероятно това не беше направено, за да не стане неразбория и суматоха. Само в Северозападното държавно предприятие бяха подадени около 700 оферти, чието отваряне, при условие, че дойдат всички собственици, щеше да отнеме няколко дни.

Зам.-министърът на земеделието Георги Костов е оптимист и вярва, че и през следващата година политиката по изкупуване на частни гори ще продължи. Няма логика нещо, което работи, да не бъде продължено, каза Костов. Практиката показа, че стопанисването на малки парцели частна гора не е ефективно за стопаните и често именно те са подложени на бракониерска сеч.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.