Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата пак ще се бори с групировките

0 коментара

Усилията на държавните институции трябва да бъдат насочени към борбата с групировките. Около това мнение се обединиха шефовете на държавните институции, лидерите на политическите сили, правителството и висшите магистрати на днешното заседание на Консултативният съвет по национална сигурност (КСНС) при президента Всички те са единни, че засега по-големи са успехите в борбата срещу леката престъпност. При откриването на заседанието президентът Георги Първанов призова да бъдат хванати "акулите", тоест, лидерите на силовите групировки. Впоследствие той не посочи имена и не уточни те да са обсъждани по време на заседанието. Пред участниците в КСНС Първанов обвини политиците, че също имат вина за престъпността през последните 12 години.

Преди две седмици от трибуната на парламента премиерът Симеон Сакскобургготски обяви, че се води организирана медийна кампания против правителството и че то възнамерява да открие нейните вдъхновители. Зад атаките срещу кабинета стоят лични интереси, каза тогава премиерът.

КСНС се обяви за по-бързото придвижване на новите проекти на Наказателен кодекс, Наказателно-процесуален кодекс, закона за МВР и стратегия за противодействие на престъпността до 2005 г. Стратегията вече е готова от МВР и след допълване на бележките от днешното заседание и съгласуване с парламентарните комисии ще бъде одобрена от правителството, съобщи вътрешният министър Георги Петканов след края на заседанието.

По време на съвета зам.председателят на СДС Екатерина Михайлова е припомнила изразената готовност на ОДС да се обсъдят промени в конституцията, които да гарантират по-ефективната работа на съдебната система. Шефът на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов е заявил, че "може би е дошъл моментът за дискусия по необходимостта от конституционна реформа, свързана с мястото, структурирането и взаимодействието на съдебната власт с другите власти".

Без реформа на основния закон не може ефективно да се противодейства на престъпността и да се изготвят нови Наказателен кодекс и Наказателно-процесуален кодекс, посочи Михайлова. Тя припомни, че сините отдавна настояват за ревизия на Конституцията, свързана с имунитета и несменяемостта на магистратите.

Очевидно има воля да се търсят основните опорни точки на конституционен дебат за реформа в съдебната система, заяви след края на заседанието президентът Георги Първанов. По думите му обаче, според повечето участници в консултативния съвет, това е една перспектива в контекста на европейската интеграция, в зависимост от изискванията на този процес и не трябва да се вземат решения "на парче".

Премиерът Сакскобургготски също изрази резерви към идеята: "Това са неща, които не се решават в един момент, трябва да се обсъдят, това са много сериозни въпроси. Конституцията, която днес празнуваме, е най-основният документ на републиката".

Министърът на вътрешните работи Георги Петканов и правосъдният министър Антон Станков са запознали съвета с докладите си за състоянието и борбата с престъпността. Между двамата не е имало противоречия, заяви Първанов след края на заседанието. По думите му по време на дискусията е имало различия и "нелицеприятни реплики в рамките на добрия тон", но не уточни между кои от участниците в заседанието. Петканов и Станков отдавна имат сериозни противоречия по промените в закона за съдебната власт, Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс, най-драстичното, от които бе възстановяването на Националната следствена служба.

Участниците в съвета се обединиха около становището, че са необходими мерки за борба с тероризма и по-специално при разкриването на икономическите престъпления - банковите, застрахователните и данъчните измами. В тази връзка МВР-шефът подчерта необходимостта от обучението на кадри в тази сфера. По думите му е необходимо е да се изработи статут на полицейския служител и полицаите да знаят как ще се развива кариерата им в дългосрочна перспектива.

По традиция след края на всяко заседание Консултативният съвет по национална сигурност прие становище, което бе прието с особено мнение от зам.председателя на СДС Екатерина Михайлова. ОДС ще изразява официална позиция по съответния закон, след като той бъде приет от МС и бъде внесен в парламента. ОДС не иска да става арбитър на спорове, тъй като сега има само набор от идеи за дискусия, обясни Екатерина Михайлова.

Пред участниците в заседанието на КСНС тя е изразила много острата реакция на ОДС за опита за отмяна на закона за достъп до досиетата на спецслужбите. Този нормативен акт пряко засяга престъпността и възможността да се манипулират магистрати, посочи Михайлова. Тя добави, че ОДС категорично се противопоставя на опитите темата за престъпността да се използва за политически цели и с политически средства, каза още зам.председателят на СДС.

На заседанието присъстваха председателят на парламента Огнян Герджиков, премиерът Симеон Сакскобургготски, министрите на отбраната, на външните работи, на вътрешните работи, на финансите, на правосъдието, началникът на Генералния щаб ген. Михо Михов и лидерите на парламентарно представените групи - Пламен Панайотов, Ахмед Доган и Сергей Станишев. ОДС беше представен от зам.председателя Екатерина Михайлова, поради отсъствието на лидера на СДС и председател на ПГ на ОДС Надежда Михайлова.

За първи път в заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност участваха главният прокурор, шефовете на Върховни съдилища и главният секретар на МВР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.