Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще плати обезщетения по две дела на наши граждани в Страсбург

1 коментар

Държавата ще изпълни две решения на Европейския съд по правата на човека по делата "Михайлов срещу България" и "Асенов срещу България". Това съобщи правителствената информационна служба след заседанието на кабинета в четвъртък.

С решението си по делото "Михайлов срещу България" от 21 юли 2005 г. съдът е постановил, че България е нарушила правото на достъп до съд, гарантирано от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи.

Делото се води от 1999 г. по повод отказа на съда да разгледа жалба срещу експертно решение на централната трудово-експертна лекарска комисия (ЦТЕЛК), с което на жалбоподателя е определена втора група инвалидност. Това е направено с мотива, че този вид актове на администрацията не подлежат на съдебен контрол.

В решението си съдът в Страсбург посочва, че е необходимо решенията на административните органи да бъдат обект на последващ контрол от съдебен орган и във връзка с това е налице нарушение на правото на жалбоподателя на справедлив съдебен процес. В полза на наследниците на Михайлов е присъдено обезщетение за претърпените неимуществени вреди в размер на 2 000 евро и 950 евро за направените разходи и разноски.

С решението си по делото "Асенов срещу България" съдът е постановил, че България е нарушила правото на свобода и сигурност, гарантирани от Конвенцията. В решението се припомня, че съдът се е произнасял многократно във връзка с реда на предварителното задържане, съществувал в България преди 1 януари 2000 г. В конкретния случай са налице нарушения, свързани с правото на Асенов да бъде изправен пред съдия или друго лице, упълномощено от закона да изпълнява съдебни функции, както и с продължителността на предварителното задържане. Жалбоподателят е останал в предварителния арест в продължение на 3 години, 4 месеца и 18 дни и властите не са обосновали необходимостта от толкова продължително предварително задържане.

На два пъти на Асенов  е отказвано разглеждане на жалба срещу задържането му с мотива, че той формално не е с наложена мярка за неотклонение задържане под стража, а е бил задължен да плати гаранция. Другото нарушение е във връзка с освобождаването на жалбоподателя, което е трябвало да стане на 9 февруари 1998 г., но той е освободен 63 дни по-късно. Според Европейския съд  период от 7 години е несъвместим с изискването за разумен срок по Конвенцията.

Обезщетението е в размер на 7 000 евро за претърпените неимуществени вреди и 2 500 евро за разходите и разноските по делото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ************
    #1

    Няма коментари по тази тема,пише по-горе, а трябва да има. Моето мнение е, че дал Бог на всеки да успее да осъди държавата си като тях!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.