Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата увеличава защитените зони със 185 хил. хектара

4 коментара
Държавата увеличава защитените зони със 185 хил. хектара

След като Брюксел вкара в Европейския съд дело срещу страната ни заради неспазване на екологичното законодателство за защитените територии при сторежа на ветропаркове край Калиакра, правителството ще увеличи площите им с близо 185 хил. хектара, където има редки представители на растителни и животински видове.

Това ще стане с разширяване на съществуващи защитени зони и добавянето на три нови, се казва в съобщението на правителството.

Трите нови защитени зони са Аладжа банка (669.64 ха), Емона (55 345.28 ха) и Отманли (8.83 ха).

От списъка е заличена защитена зона "Острови Св. Иван и Св. Петър", тъй като става част от зоната "Плаж Градина – Златна рибка".

С близо 130 ха се разширяват акваториите на защитените зони "Ропотамо", "Странджа", "Галата", "Комплекс Калиакра" и "Емине – Иракли".

Разширението на площта се отнася до акваторията на защитените зони и е резултат от допълнителни теренни проучвания, реализирани от институтите по океанология и за биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, е посочено в съобщението

Европейската комисия води рекордните 14 наказателни процедури срещу страната ни в областта на околната среда, като пет от тях са свързани с опазване на биоразнообразите. До съдебна фаза стигна делото за района на Калиакра заради изграждането на ветрогенератори, след които и парка на "Уинд Енерджи", зад която стои бившият председател на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров.

Неотдавна министърът на околната среда Искра Михайлова съобщи, че е обещала на еврокомисарят по околна среда Ян Поточник обособяване на нова защитена зона като компенсаторна мярка за всичко вече построено в района на Калиакра.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Mediapool би трябвало да провери колко наказателни процедури е завещал Джевдет Чакъров на правителството на ГЕРБ - рекордът е постигнат и ненадминат от него!!! 23 наказателни процедури, и то само за грубо нарушаване на законодателството, без да броим тези за липса на транспониране. Включително и Калиакра, за която процедурата е започнала през 2008г.

  2. Анонимен
    #3

    Птиците изчезнаха и от Дуранколашкото езеро. Изсякоха дърветата на които гнездяха кормораните. Заградиха част от крайбрежната ивица за ресторант. По плажовете се палят огньове, карат се джипки и се ходи по гилзи.

  3. Анонимен
    #2

    Повече от 6 месеца около нас няма гларуси но пък за сметка на това на съседния блок има огромна мачта с клетки на не знам кой си моб оператор. Да ли е възможно следствие на пускането на услугата 4 Ж полето да се е увеличило и да гони птиците които гнездяха на покрива ни.

  4. Анонимен
    #1

    вместо да махнат незаконните ветрогенератори и да възстановят "Виа Понтика" те добавяли защитени територии като компенсация.. е това вече е за съд! В района на Калиакра, където от цяла България се ходеше на лов за прелетен дивеч в това число и ББ и Първанов и кой ли още не, от както построиха ветропарковете дивеча го няма, птиците изчезнаха.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.