Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДБ поиска държавата да поеме контрола върху "Лукойл Нефтохим"

КЗК обяви, че води три поверки на фирмите на "Лукойл"

30 коментара
ДБ поиска държавата да поеме контрола върху "Лукойл Нефтохим"

Компанията "Лукойл Нефтохим България", която оперира бургаската рафинерия, трябва да бъде поставена под оперативния контрол на държавата, за да се защити максимално българският интерес. Това каза депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев пред БНР.

Преди три дни ДБ поиска да се създаде временна парламентарна комисия за обследване дейността на бургаската петролна рафинерия "Лукойл Нефтохим". Преди повече от месец "Демократична България" за първи път повдигна този въпрос, като предложи приемането на специално законодателство, позволяващо на държавата да поеме контрол върху частни активи, които са особено важни за националната сигурност. Мирчев намеква, че в момента интересите на държавата в "Лукойл" не са защитени, въпреки че държавата притежава златна акция в предприятието.

"Представителят на държавата досега не е пратил нито един отчет до българското правителство. Няма индикация, че въобще си върши работата", каза Мирчев.

Твърдението, че няма отчети бе направено от министъра на енергетиката Александър Николов още през януари. Красимир Първанов, който представлява златната акция на държавата в дружеството, обясни, че няма задължение да пише и подава отчети.

Въпросът за "Лукойл" бе вдигнат по много странен начин през миналата седмица от ГЕРБ. Първо бившият енергиен министър Делян Добрев се сети, че руският нефт на световните пазари се продава със значителна отстъпка, което не се виждало от цените на българските бензиностанции.

В събота лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също обясни, че схемата за препродажба на петрола през швейцарското дружество на "Лукойл" ощетява българите. Според Ивайло Мирчев тези позиции на ГЕРБ са "изключително политическо лицемерие".

"Не съм чул нито веднъж в тези 12 години управление на ГЕРБ, в които Бойко Борисов подкрепяше своя голям приятел Валентин Златев, Делян Добрев да повдига темата за неплащането на данъците от “Лукойл”, каза той.

Според него цените на горивата в България могат да бъдат ниски, ако се направи реформа на законодателството за данъчните складове за съхранение на гориво. Проучванията на Комисията за защита на конкуренцията показаха, че близо 70% от обемите на данъчните складове са собственост на "Лукойл". Комисията за защита на конкуренцията откри, че руската компания не допуска други до данъчните си складове, което може да попречи за вноса и съхранението на по-евтини горива.

Според Ивайло Мирчев в Румъния е имало същият проблем с рафинерията на "Лукойл", но компанията вече плаща данъци. Според него подозренията са, че в България част от държавните институции са били прилично стимулирани от различни лица, за да се допусне “Лукойл Нефтохим” да не плаща с години данъци.

КЗК: Водим три проверки срещу "Лукойл"

По-късно през дена КЗК напомни, че през последните две години е започнала четири проверки на пазара за горива, като три от тях са свързани с дружества от групата "Лукойл".

Комисията обяснява, че се намесва при повишаване на цените, когато това е в резултат на картел или злоупотреба с господстващо положение. В случая обаче "завишаване при цените на горивата се наблюдава и в останалите държави от ЕС".

КЗК напомня, че след анализ през 2019 г. на правителството е препоръчано да изградят данъчни складове за горива и електронна платформа, но препоръката не е спазена.

Производствата пред комисията не се развиват особено бързо. Проверката за данъчните складове започна преди близо три години и тепърва предстои изслушване на представители на "Лукойл".

През ноември 2021 г. по искане на "ОМВ България" започна проверка на ценовата политика на едро на "Лукойл България" ЕООД, което постепенно изменя ценовите условия при продажба на едро, включително като премахва отстъпките за закупено количество. В хода на проучването КЗК е изискала информация от множество пазарни участници.

През май 2022 г. е образувано производство по искане на "Инса ойл" срещу ценовата политика на "Лукойл България", прилагана при продажбата на едро на дизели и газьоли. Това производство е на етап проучване.

През март 2022 г. комисията се е самосезирала за установяване на евентуално картелно споразумение от страна на "Сакса" ООД и "Инса Ойл" ЕООД при определяне на цените на автомобилните горива.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #30
  2. Тодор Станков
    #29

    След 2 дни, като Боко спаси Кико, ще ви видим, сите дИмУкрати, сорошоиди и т.н. кво ще рИветИ...ще сваляте Радев, а, дИмукратчета мили, Боко, Кико и Дуганя..

  3. Bлaдo
    #28

    редно е тия, дето бегАха от итн-то, също така и да проговорят! ;-))), защото доган плаща на славчо именно с пари от нефтохима и от Росенец-а...

  4. ABV
    #27
    Отговор на коментар #17

    гледам ленчето е мобилизирала цели 15 човека на митинга в защита на мерзавеца, подлеца, боклука, негодника пуков!

  5. ivenco
    #26

    Ади бе, Германия пое контрола над рафинерията на Роснефт и Газпром-Германия още на втория ден.Какво още чакате.

  6. Levitan
    #25
    Отговор на коментар #23

    Питай тия дето ти плащат или направо родата си. Те добре знаят какво е.

  7. Парапун
    #24
    Отговор на коментар #21

    Връзката е че Нефтохим не е просто рафинерия, която някакви зелени искат да затворят без конкретна причина, а е един от най-големите пробойни в националната ни сигурност.

  8. kosta
    #23
    Отговор на коментар #22

    Какво е "немедленНа" ?

  9. Jordan Stavrev
    #22

    Немедленна национализация на разсадника и проводника на руска корупция, влияние, финасово-енергийни зависимости и дестабилизация на икономиката в България! Последвана от открита, прозрачна и законосъобразна процедура на приватизация под контрола на ЕК! Това е единственият начин да отрежем завинаги едно от пилата на путиновата хидра, здраво обвило снагата на неукрепналата българска демокрация...

  10. kosta
    #21
    Отговор на коментар #16

    Явно отговаряш на мен, но не виждам никава връзка с моя пост.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.