Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дебатът за АЕЦ легитимира НДСВ като европейската партия на България

0 коментара

Неубедително за ОДС и Коалиция за България приключи дебатът по първия в историята на двете партии съвместен опит с два вота за недоверие към правителството. Сини и червени атакуваха кабинета за погазване на Конституцията и законността, тъй като с ангажимента да затвори 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" през 2006 г. е пренебрегнал решението на парламента, според което те трябва да се закрият едва след влизането на България в ЕС.

По време на дебата обаче акцентът за нарушението на Конституцията от страна на правителството се измести върху плоскостта на ценностите - ЕС или АЕЦ.

Аргументите на сините, че в европейските общества върховенството на закона е над всичко, останаха нечути на фона на поставената от НДСВ дилема - ако България не се беше договорила сега с ЕС за АЕЦ, щеше да пропусне възможността да се присъедини възможно най-бързо към съюза.

Тезата на СДС, че сегашният кабинет е можел да договори по-добри условия за затварянето на двата реактора, бе изтълкувана от НДСВ като ревност на бившите управляващи заради това, че България бе поканена в НАТО и ще получи 2007 г. като дата за членство в ЕС при НДСВ.

След днешния дебат по вота на недоверие, поискан от ОДС, НДСВ на практика бе легитимирана като единствената европейска партия. Доскоро в спомените на Запада, а и на българите, СДС беше носителят на европейския проект за България.

И от НДСВ, и от БСП, посочиха различната позиция на СДС от 1999 г., когато като управляващи сините защитиха европейския национален приоритет на България, и сегашната им теза. И царистите, и левицата размахваха меморандума от 1999 г. НДСВ - като оправдание за сегашното си решение да затворят 3 и 4 блок през 2006 г., БСП - като аргумент от тезата си, че договорките за затваряне на блокове в АЕЦ Козлодуй е национално предателство.

ОДС - три години по-късно

Най-големият шамар за ОДС беше цитирано от външния министър Соломон Паси изявление на правителството на Иван Костов от 8 декември 1999 г., когато бе подписан меморандума с ЕС за АЕЦ, а България започна преговори за присъединяване към Евросъюза.

"България реши проблема с поканата, като не отстъпи по нито един съществен елемент от националния интерес. Сделка ли е една договореност, която извежда страната ни сред европейските държави и ѝ предоставя възможност да започне с тях диалог и партньорство на съвсем друго ниво? Предателство ли е това, че пред интересите на ядреното лоби беше предпочетен интересът на България? Предателството ли е обстоятелството, че благодарение на тежките, но успешни преговори, които някои предварително бяха обрекли на неуспех, България ще продължи да произвежда и да продава изгодно електричество без заплаха от режим на тока? Страстите около това споразумение ще утихнат...Но въпросът е с каква съвест ще посрещнат поканата онези, които не вярваха в европейското бъдеще на страната ни, които не подкрепиха усилията на правителството в трудните преговори, които и сега, при известните и ясни параметри на това споразумение, продължават да се опитват да манипулират общественото мнение с апокалиптични прогнози за бъдещето ни в Съюза. В заключение искам само да напомня, че този Съюз е Европейският съюз, Обединена Европа, в която всички ние заявихме, че искаме да живеем", се казва в изявлението на кабинета Костов от 1999 г.

Още тогава, ако вие бяхте казали какво сте направили, какъв меморандум сте подписали, хората щяха да ви простят, каза Соломон Паси, който и този път не пропусна да припише на предшествениците си проблемите с АЕЦ.

"Вие бяхте в много трудно положение, вие бяхте след Косовската криза, вие бяхте в Шенгенското пространство, вие бяхте след неуспешната среща на върха във Вашингтон. Това беше голямата тегоба върху вашите плещи и тогава народът щеше да ви разбере", каза още Паси.

ОДС: Симеон защити позицията на ЕС, а не на България

Надежда Михайлова:
Правителството на Сакскобургготски отказа да зачете волята на Народното събрание и постави българите пред избор АЕЦ или ЕС, а това не е изборът на България.

ОДС иска вот на недоверие, защото правителството наруши Конституцията и защото постави българите пред избор АЕЦ или Европейски съюз, а това не е изборът на България, заяви лидерът на дясната коалиция Надежда Михайлова. Това бяха и двете основни тези на десницата, които тя използва в днешния дебат, за разлика от левицата, която се съсредоточи върху страховити прогнози за режим на тока и скок на цените.

Членството в ЕС и НАТО е преди всичко уважение към законите на страната, към институциите и реда, защото никой не уважава правителство, което погазва собствената си Конституцията, заяви Надежда Михайлова. Депутатът Николай Младенов посочи, че от търновската конституция насам сегашното правителство е първото, което си е позволило да наруши българската Конституция. Потъпквайки решение на парламента, вие нарушавате демократичния ред в България, каза заместник-председателят на коалицията Екатерина Михайлова.

Лидерът на ОДС Надежда Михайлова напомни още, че преговорите на предишния кабинет с ЕС са водени на базата на подписаното през 1993 г. споразумение между тогавашното правителство на Любен Беров и ЕБВР, според което 1 и 2 блок е трябвало да се затворят през 1998 г., същата година да спре и производството на 3 и 4 блок. Срещу този ангажимент Беров е договорил 24 млн.екю от България. Тези пари са взети и използвани срещу по-ранното затваряне на блоковете.

Независимо от тази изключително неблагоприятна изходна позиция правителството на ОДС е успяло да договори в меморандума с Брюксел от 1999 г., различните позиции за затварянето на 3 и 4 блок - 2006 г. според ЕС и 2008 - 2010 г. според българското правителство. "Коя позиция защитихте в преговорите, г-н премиер - на България или на Европейската комисия", се обърна Михайлова към Сакскобуррготски, който бе в залата заедно с министрите.

Без преговори кабинетът е приел позицията на Европейската комисия за АЕЦ "Козлодуй", с което се е отказал от завоювани с много усилия позиции и е проиграл шансовете на България да отвоюва по-добри условия за ядрената си енергетика, изтъкнаха в изказванията си представителите на ОДС.

Беше изтъкнато и това, че кабинетът не записа в позицията на България по глава "Енергетика", че срокът на експлоатация на 3 и 4 блок на централата следва да отчита социално-икономическите възможности на страната, което също фигурира в решението на парламента. Правителството не се е съобразило и с факта, че Народното събрание не приема в своето решение партньорската ЕС-проверка за безопасността на блоковете като решаващ фактор, а само за допълнителен аргумент при определяне на срока за експлоатация на 3 и 4 блок.

Според ОДС Министерският съвет не е осигурил равноправно третиране на България с останалите кандидат-членки, в съответствие с принципите на петото разширяване на ЕС, както настоява Народното събрание в решението си.

БСП вещае скок в цените на тока и падане на кабинета

В изказванията на всички представители от Коалиция за България бе посочено, правителството скоро ще падне. Освен това червените депутати обвиниха управляващите в предателство на националните интереси, защото след затварянето на 3 и 4 блок цената на тока щяла да се повиши, а България да загуби позициите си на ядрена държава. Така БСП отново изигра познатата си роля на пазител на "националния интерес АЕЦ", без да предлага алтернатива в преговорите с ЕС.

"ПГ на Коалиция за България ще гласува "за" предложението на ОДС и "против" правителството, защото то трябва да си ходи, защото всяко ново негово заседание нанася нови щети на България", заяви лидерът на БСП Сергей Станишев от парламентарната трибуна.

Той обвини премиера и министрите, че хитруват на дребно и лъжат. Лъжа е, че преговорният процес с ЕС изисква България да закрие предсрочно 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" до 2006 г., че загубите можело безпроблемно да бъдат компенсирани и че действията и решенията на кабинета изобщо не се различават и са в пълен синхрон с решението на парламента, посочи Станишев.

Реално е да очакваме, че може да останем и без дата за членство в Евросъюза, и без атомна централа, смята лидерът на БСП.

Цената на тока ще се увеличи, защото след затварянето на двата блока ще се наложи България да внася скъпа електроенергия отвън, и то ако има пари за това, заяви зам.-председателят на партията Георги Божинов.

Левицата определи 1 и 2 блок на атомната централа, които ще спрат работа до края на тази година, като най-икономически ефективно работещите ядрени реактори, а 3 и 4 -ти - като едни от най-сигурните и безопасни.

Националният интерес повелява едно отговорно правителство аргументирано да преодолее натрупалото се в ЕС погрешно и предубедено мнение за състоянието и възможностите за модернизация на реакторите, твърди Коалиция за България.

Подобна позиция отстоява и президентът Георги Първанов, който преди месец изпрати лично писмо до ръководителите на ЕС.

Паси: Заради дебата губим 6 млн. евро

Паси говори в цифри
Пред Народното събрание Соломон Паси изчисли, че преговорният екип на правителството договаря средно по 10 милиона евро на час, или 1 милион евро за шест минути. "В минутите, в които аз говоря пред вас, пропускаме златен шанс да договорим нови 6 млн.евро", обърна се той с упрек към опозицията. Соломон Паси направи още едно изчисление - че необходимото за един вот на недоверие време е около 10 работни дни, които струват 100 милиона евро.

СДС и БСП се обединяват срещу европейския проект на България, който НДСВ защитава - това бе основната теза в изказването на лидера на парламентарната група на управляващите Пламен Панайотов, който не отговори по същество на обвинението в нарушаване на Конституцията.

Почти без да излага аргументи, Панайотов обясни, че при воденето на преговорите с ЕС правителството съблюдава критериите, записани в решението на парламента във връзка с АЕЦ "Козлодуй" и води преговорите по начин, който ще осигури изпълнението на това решение на НС. Като единствен мотив за думите си Панайотов изтъкна фактът, че предприсъединителните преговори на България с ЕС все още не са приключили окончателно.

Според него успехите на сегашното управление и членството на България в ЕС и НАТО притеснява силите, които се асоциират повече с миналото и превръщало яростните политически опоненти в единомишленици.

Министърът на външните работи Соломон Паси обвини СДС и БСП, че с вотовете си за недоверие му пречели да договаря 30-та и 40-та заплата за работещите българи и 30-та и 40-та пенсия за пенсионерите, което той трябвало да направи в оставащите 13 работни дни до срещата на ЕС в Копенхаген.

През тези 13 дни ние трябва да постигнем пътната карта, която да очертае бъдещето на децата ни, която да ни изведе от немотията в обетованата земя на Европейския съюз, заяви патетично Паси. През тези 13 дни трябва да бъдат договорени нова дата за присъединяване на България към ЕС и сумите за предприсъединителната помощ, които са около 1,300 млрд.евро, каза министърът с упрек към СДС и БСП.

Паси обаче забрави да напомни, че пътната карта за България, която включва и увеличената предприсъединителна помощ в периода 2004 - 2006 г., вече е подготвена от Европейската комисия, сумите също са уточнени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.