Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Декларацията от срещата на върха на ЕС в Гранада бе приета без параграфа за миграцията

0 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

27-те лидери на ЕС приеха заключителното комюнике от Гранада, но планиранция текст за миграцията беше пропуснат, потвърди високопоставен дипломат от ЕС.

Полският министър-председател Матеуш Моравецки обяви днес, че Варшава е отказала да подкрепи текста за мигрантите в съвместната декларация на страните членки на Европейския съюз в заключение на европейската среща на върха в испанския град Гранада, предаде Ройтерс.

В резултат от това в съвместната декларация ще бъде включена единствено темата за разширяването на ЕС, посочва агенцията.

Срещата на върха в южния испански град Гранада протече в два формата - този на Европейската политическа общност и този на ЕС.

"Като отговорен политик аз отказвам да подкрепя целия параграф от заключенията на срещата, касаещ миграцията", написа Моравецки в социалната платформа "Екс", бивша "Туитър".

Представител на ЕС каза за Ройтерс, че председателят на Европейския съвет, Шарл Мишел, ще излезе с отделна декларация за миграцията.

Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви днес, че изразеното от Полша и Унгария несъгласие с миграционната политика на Европейския съюз не значи задължително блокиране на каквото и да е окончателно споразумение по въпроса за миграцията, предаде Ройтерс.

"Около масата на преговорите те изразиха своето несъгласие, което вече бяха заявили на ниво "министри", но то не е от такова естество, че да блокира решение, което би било взето с квалифицирано мнозинство", заяви Макрон на пресконференция в Гранада.

По-рано днес премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че споразумение за миграцията е невъзможно, а вчера полският президент Анджей Дуда каза на съвместна пресконференция с премиера на страната Матеуш Моравецки, че Полша е против всяко споразумение, което включва преразпределяне на мигранти.

На съвместна пресконференция след срещата председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и испанският премиер Педро Санчес коментираха заключенията на държавите-членки.

Мишел заяви, че декларацията от Гранада е приета и това е важна отправна точка за бъдещата работа по стратегическата програма на ЕС. Той изрази задоволство, че държавите от ЕС са постигнали напредък по Пакта за миграцията и убежището.

Но според него е важно да се работи по външното измерение на миграцията и да се гарантира, че Европа е по-ефективна в борбата си срещу престъпните групи и трафикантите. "Необходимо е по-активно сътрудничество и ангажираност с трети държави, включително Тунис, за защита на европейските граници", заяви ръководителят на Съвета.

"Необходимо е също така да се подобри връщането на мигрантите, на които не е разрешено да останат в ЕС", добави Мишел.

По думите му Европа е видяла, че трябва да работи заедно, за да бъде по-независима. "ЕС трябва да се съсредоточи върху три въпроса: кои са общите приоритети и политики на ЕС за бъдещето, как Европа ще действа заедно по отношение на вземането на решения и как да се гарантира, че Европа разполага с бюджет, съответстващ на нейните амбиции", подчерта Мишел.

Председателят на Европейския съвет очерта четири основни акцента: Европа трябва да укрепи своята икономическа и технологична основа; войната на Русия в Украйна показа колко е важно да се развие индустриалната база за сигурност и отбрана; необходимо е да се ускори работата по въпросите на суверенитета; Европа трябва да се ангажира с останалата част от света, тъй като има специална роля в един многополюсен свят.

"Няма преки пътища" за присъединяване към ЕС. Това заяви Фон дер Лайен. "Процесът на присъединяване към Европейския съюз е основан на заслугите" и "няма преки пътища", категорична беше тя.

Когато казваме "основан на заслуги", трябва не само да работим за процеса, основан на заслугите в страните кандидатки, но и да си напишем домашното, за да сме готови в случай, че страните кандидатки са готови да се присъединят, да ги приветстваме в Европейския съюз. До началото на ноември ще получим доклада на Комисията, годишния доклад за присъединяването и за състоянието на различните страни кандидатки. Това ще ни позволи да направим равносметка и да проведем информиран дебат по време на Европейския съвет през декември", уточни председателят на ЕК.

Европейските лидери ще се върнат към темата за миграцията на следващата си среща.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.