Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Декларацията за оръжията на Ирак трябва да е изчерпателна и точна

0 коментара

Все повече приближава крайният срок, когато Ирак трябва да декларира целия си арсенал за масово унищожение, и Багдад може да отложи войната, като представи достатъчно информация, която да създаде работа на инспекторите седмици, ако не и месеци наред.

Ирак твърди, че ще внесе исканата декларация в ООН на 7 декември - ден преди датата, определена в резолюция 1441 на Съвета за сигурност.

Според аналитици документът, както и в миналото, ще съдържа упорити отричания, че страната все още има тайни програми за химическо, биологично и ядрено оръжие и за балистични ракети.

Но президентът Саддам Хюсеин, чието оцеляване е заложено на карта, ще постъпи по-умно, ако включи в текста някои наистина нови неща. Те не биха убедили САЩ или Великобритания, че се е изповядал изцяло, но биха придали тежест на аргументите, че на инспекторите на ООН трябва да бъде дадено повече време, отбелязват аналитиците.

"Умният ход ще е да подхвърли няколко неща, за които е сигурен, че не знаем", посочи Стивън Саймън, заместник-директор на лондонския Международен институт за стратегически изследвания. "Това ще създаде впечатлението, че Ирак оказва съдействие и ще създаде проблеми на САЩ и Великобритания в Съвета за сигурност."

Британски служител предполага, че Ирак вероятно "ще представи мъглява картина чрез дълга и подробна декларация, в която някои неща признава, а други отрича, с цел да създаде на инспекторите работа за по-дълго време".

Във вторник Хусам Мохамед Амин - иракският служител, поддържащ връзка с екипите инспектори на ООН, заяви, че списъкът ще съдържа нови елементи, но не непременно признанието, че Ирак притежава някакви оръжия за масово унищожение. Той отново отрече страната да разполага с такива оръжия.

САЩ, Великобритания, Франция, Русия и може би други държави вероятно ще пожелаят да проучат документа и да го сравнят с докладите на своите разузнавания и на оръжейните инспектори. А Съветът за сигурност ще иска да изслуша мненията на инспекторите, преди да прави каквито и да било заключения.

Президентът на САЩ Джордж У. Буш неведнъж заяви решимостта си да разоръжи Ирак със сила, ако страната не се разоръжи сама. Но Буш се старае да си осигури и широка подкрепа в света, като предприема действия чрез Съвета за сигурност, който пък даде на Саддам Хюсеин последен шанс.

Буш би могъл да обвини Ирак, че не е предоставил "достоверен и пълен списък" на оръжията си, да го уличи в "сериозно нарушение" на задълженията му към ООН и да започне война в удобен от военна гледна точка момент.

Възможно е също така той да изчака благоприятен случай Ирак да му предостави чудесен претекст за война - например, като открито препятства работата на инспекторите или като инспекторите хванат иракчани в извършване на забранена дейност.

Мустафа Алани, работещ в Лондон специалист по Ирак, предполага, че американците ще излязат с "контрадокумент", изготвен въз основа на техни разузнавателни данни, за да оборят достоверността на иракския списък. "Смятам, че американският документ ще е убедителен за общественото мнение в САЩ, а това ще е достатъчно за президента Буш", посочи Алани.

Критиците на Ирак искат страната да включи в документа данни от три области: материали за оръжия за масово унищожение, останали неразкрити при предишните инспекции до 1998 г., програми за такива оръжия, приведени в действие през четирите години оттогава, и изделия с двойно предназначение - както за военни, така и за граждански цели.

Мустафа Алани допуска, че Ирак вероятно ще изброи изделията с двойно предназначение и може би част от материалите за оръжия за масово унищожение, неотчитани досега. "Бих бил много изненадан, ако обявят и някои програми за разработка, задействани от 1998 г. насам, защото те твърдят, че такива програми не съществуват", посочи той.

Саддам няма никакъв интерес да се откаже от притежавани забранени оръжия, ако е убеден, че САЩ са решени да го отстранят със сила - със или без одобрението на ООН. Първият заместник-министър на отбраната Пол Улфовиц - един от главните американски "ястреби" - каза, че войната с Ирак не е неизбежна, като предупреди Саддам, че може да я избегне само ако се разоръжи.

Според Алани Ирак не вярва на така декларираната позиция и гледа на американската военна мощ, струпвана в Персийския залив, като доказателство за обратното.

С изявленията си Улфовиц всъщност се стремеше да убеди не Ирак, а съседните Турция, Саудитска Арабия и Йордания, че Вашингтон първо ще изчерпи всички мирни възможности.

Сътрудничеството на тези страни ще бъде поискано от САЩ, ако се стигне до война.

"Иракчаните не смятат, че вероятността от война е 50 на 50, а мислят, че тя е 90 процента сигурна", изтъкна Мустафа Алани.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.