Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Демократична България" предлага закриването на комисията на Цацаров

18 коментара
Сотир Цацаров, снимка БГНЕС

"Демократична България" внесе законопроекти, с който предлага закриване на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) и разпускане на спецсъдилищата. Това не означава прекратяване на процесите по конфискацията не незаконно придобито имущество и конфликта на интереси, а раздробяването на огромната институция, която се ръководи от бившия главен прокурор Сотир Цацаров.

Дясноцентристката коалиция предвижда на мястото на КПКОНПИ да бъдат създадени два органа - Комисия за противодействие на корупцията и санкциониране на конфликт на интереси и Комисия за установяване и отнемане на незаконно придобито имущество. Ако промените се приемат, всички производства по конфискация, които не са в съдебна фаза, ще трябва да спрат и да започнат по новия ред.

КПКОНПИ започна работа през 2017 година. Тя бе създадена по идея на тогавашния вицепремиер Меглена Кунева, която предложи първа създаването на антикорупционната комисия и получи подкрепата на Европейската комисия.

При създаване на КПКОНПИ в нея се преля дори отделът за борба с корупцията в ДАНС, което разду много щатната численост на новата мегаагенция.

След четири години работа антикорупционната комисия не може да се похвали с особени успехи, а предимно със скандали. Първият голям скандал бе ударът срещу съиздателя на "Икономедия" Иво Прокопиев, който се оказа със запорирано имущество, основано на база законната сделка по продажбата на дружеството "Каолин".

След това бе проведен шумният арест на кметицата на "Младост" Десислава Иванчева, която бе държана пет часа с белезници в центъра на София пред погледа на Иван Гешев. След това Гешев бе избран за главен прокурор, а под ръководството на Сотир Цацаров шумотевицата около КПКОНПИ започна да заглъхва.

В края на миналата седмица "Демократична България" обяви намерението си да внесе проект за закриване на Специализираните съдилища и прокуратури, които бяха създадени от ГЕРБ преди десет години. Това бе венецът в законотворческата кариера на бившия втори в ГЕРБ Цветан Цветанов, който обаче се отрече от творението си, след като напусна партията на Борисов.

ДБ внесе законопроекта за закриване на спецправосъдието с мотив, че има нужда да се гарантира конституционния принцип за независимост на съдебната власт.

"За десетгодишния срок на своето действие, специализираните наказателни съдилища и съответните им прокуратури не оправдаха заложените със създаването им през 2011 г. очаквания като в същото време поетапно се разширява тяхната компетентност без адекватна оценка на въздействието за изминалия период", се казва в мотивите към проекта.

Според коалицията обществото възприема спецмагистратите като "инструмент на "извънредното правосъдие", което изпълнява политически мотивирани поръчки". Според вносителите специализираното правосъдие създава допълнителни рискове за независимостта на съдебната власт и ерозира върховенството на правото.

След закриването на специализираните съдилища и прокуратури процедурите трябва да се върнат към предишния режим. Делата срещу високопоставените държави служители и лицата с имунитет да се гледат на първа инстанция от Софийския градски съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stixxx
    #18

    Мога да се обзаложа, че вече имат и техни хора, които с радост ще назначат в двете комисии

  2. .text
    #17
    Отговор на коментар #14

    Тиквеника има ли от какво да се притеснява, че една година не смее да иде в Народното Събрание и не се среща с журналисти?

  3. .text
    #16
    Отговор на коментар #15

    Кви па 'олигарси' е 'погнал' Гешев бе? Вие у ред ли сте с главата? Гешев е погнал квот му наредят плюс 'олигарсите' дет кра̀дат компоти по селата. И в двата случая шансът за присъди е минимален към никакъв. То да си прокурор трябва мозък - не каскет.

  4. nabl
    #15

    Някой има ли все още съмнения чии интереси защитават тези продажници?Крайно време е българите да разберем, че няма никакво значенние дали някой политик защитава интересите на Русия, САЩ или олигарсите, които Гешев е погнал.И в трите случая те са продажници.Гнус!!!

  5. Камен Илиев
    #14

    Явно имат от какво да се притесняват, затова предлагат такова нещо. Общо взето всеки каквото му е угодно, това прави.

  6. mediaman
    #13

    Подкрепям ! На 100 %. Тези мракобесни, болшевишки чрезвичайни комисии нямат място в демократичните държави. Цацаров би могъл да зароботва и като теляк. Със същия ентусиазъм, ефективност и доходи.

  7. .text
    #12

    След като въпросната комисия се оказа бухалка, реформирането се налага за да се разкарат негодните зависими клинки от постовете на които са ги ПОСТАВИЛИ. Мазната калинка Цацаров е особено вредна и трабва да се отстрани задължително. Тоя път надявам се да няма консулски пост за отстранения а разследване, прокурор, съд и присъда.

  8. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #11
  9. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #10
  10. Boris Kamov
    #9

    Добра идея от типа "Възторжен скок от трън на глог". Или "Стани че да седна".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.