Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Демокрацията по света отстъпва за 13-та поредна година

Унгария е първата "частично свободна" страна в ЕС

6 коментара
Премиерът на Унгария Виктор Орбан

Демокрацията по света е в "отстъпление" за 13-та поредна година, става ясно от годишния доклад на неправителствената организация "Фрийдъм хаус".

Между 1988 и 2005 г. държавите, определяни като "несвободни", са намалели 37% до 23%, а "свободните" държави са се увеличили от 36% до 46%. Тенденцията започва да се обръща през 2005 година.

Между 2005 и 2018 г. процентът на "несвободните" държави се е увеличил до 26%, докато делът на "свободните" страни е паднал до 44%. Политическите права и гражданските свободи отслабват в 68 държави през миналата година. Те са се подобрили в 50 държави.

Причината за отстъплението на демокрацията е променящият се глобален баланс на силите в полза на някои държави, включително Китай, както и "гневът и безпокойството в Европа и САЩ заради икономическото неравенство и загубата на личен статут".

“Фрийдъм хаус“ коментира, че в Европа управлението на премиера на Унгария Виктор Орбан е довело до драматичен упадък, като се посочват засилени атаки срещу независимостта на медиите.  

Унгария е извадена от списъка на “свободните“ държави и вече се описва като "частично свободна". Унгария и Сърбия са се сринали с по няколко пункта в индекса, като това са две от четирите държави с отрицателни промени в годишния индекс заедно с Никарагуа и Уганда

За Полша се споменава, че управляващата партия "Право и справедливост" се опитва да установи политически контрол над правосъдието. Упадък на демокрацията е отчетен също в Австрия, Хърватия, Чехия, Португалия, Румъния, Словакия и Великобритания.

В доклада на "Фрийдъм хаус" България отново получава 80 от 100 възможни точки и е определена като "свободна". Оценката за България е в застой от няколко години.

"Фрийдъм хаус" отбелязва "изненадващо подобрение" в отделни страни като Малайзия, Армения, Етиопия, Ангола и Еквадор. За сравнение, положителният резултат на Армения се е увеличил от 44 на 51, а на Етиопия - от 12 на 19. Двете страни остават "частично свободна" и "несвободна", но след смяната на властта там организацията гледа на тях като пример, че демокрацията все още е привлекателна "като средство лидери да бъдат държани отговорни и за създаване на условия за по-добър живот".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #6

    Една къща по-лесно се разрушава от колкото гради !

  2. Real ''Mickey''
    #5

    НИКАКВА ДЕМОКРАЦИЯ НЕ ОТСТЪПВАЛА, а народите просто си я ОПАЗВАТ наритвайки турболиберастите, които искат със сила да затварят усти, бъркат в съзнанието, контролират всичко и пренаписват история и класическа литература. Особено тези които току що се освободиха от предния "Нов Световен Ред", ама и западните народи бързо-бързо се осъзнаха накъде ги тикат с поредния "Нов Световен Ред" П.С. Хайде да гласуваме: Кой всъщност е виновен за възхода на наци-партиите??? 1)Народите на Европа или 2)Турболиберастите? за 1) гласувайте с плюс ..... за 2)гласувайте с минус –......

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  4. Boso Garev
    #3

    Явно методиката им куца, защото свободата не само да имаш право на всичко. Картинката в България хич не ми изглежда демократична - имаш право на всичко, но на фона на 20% под прага на бедността и 60% работещи бедни, не може да си позволиш нищо. Демокрация за 80 точки от 100 възможни ли е да не можеш да имаш достоен живот, когато не спираш да работиш? Или да изчисляват, че трябват 2400лв минимум за издръжка на четиричленно семейсто, а всъщност двама родители със средна заплата за държавата от 980лв да правят общ доход под 2000лв?

  5. Dr. Web Browsing
    #2

    Според мен, така както няма вечни неща, така и демокрацията не е вечна, тя винаги е на приливи и отливи, всичко зависи от степента на развитие на човешките общества, за които е предназначена всъщност, т.е. като форма на тяхната организация - това не са някакви постоянни градиенти, ако можем да използваме този термин от областта на математиката.

  6. Горскио
    #1

    Хаха,Унгария била несвободна държава.А България, където 4 милиарда на данъкоплатеца изгоряха в ликвидиране на последиците от аферата КТБ, а съдебното дело не може да тръгне от години понеже няма съдия, на когото му стиска да докара Пеевски за свидетел, е свободна и демократична.Проучване на Фридом Хаус, Хаха!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.