Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Денков: Да сложим край на икономиката на ниските заплати. Минималната става 933 лв.

15 коментара
Денков: Да сложим край на икономиката на ниските заплати. Минималната става 933 лв.

"България продължава да бъде държавата с най-ниска минимална работна заплата в Европейския съюз, така, че поетапно ние трябва да излезем от ситуацията на икономика, която привлича инвеститори главно с ниските си работни заплати. Ние трябва все повече да привличаме инвеститорите с това, че предлагаме производства с високо качество, висока добавена стойност и добре подготвена работна ръка. Разбира се, това ще отнеме време, но решението днес е стъпка в тази посока". Това заяви премиерът Николай Денков в началото на правителственото заседание в сряда, на което по-късно бе решено от 1 януари минималната работна заплата да се вдигне с близо 20 процента до 933 лв. месечно.

В момента тя е 780 лв., а със сегашното увеличение и с други мерки, които ще се предприемат "ние ще изпълним един от ангажиментите си за намаляване на неравенството в България, което е твърде високо за европейските стандарти", каза още министър-председателят.

Въпреки ръста, минималната заплата в България остава най-ниската в Европейския съюз, отбеляза той и допълни, че стремежът на правителството е страната ни да предлага производства с високо качество, висока добавена стойност и добре подготвена работна ръка.

Сега приетото увеличение ще подобри жизнения стандарт на повече от 500 000 работещи, които в момента получават възнаграждения от 780 до 933 лв., посочват от правителствената пресслужба. Ръстът значително надхвърля инфлацията през последната година – през август 2023 г. спрямо август 2022 г. тя е 7.7%.

Новият размер на най-ниското възнаграждение е определен според изискванията на Кодекса на труда, който определя, че минималната заплата трябва да е 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година. Новата най-ниска заплата не може да е по-ниска от определената за предходната година.

Синдикатите поискаха по-висок размер на минималната заплата, защото 933 лева не гарантират покриването дори и на основни нужди на работещите.

Бизнесът обаче е против решението и новата административна формула. Председателят на БТПП Цветан Симеонов предупреждава, че "ще започнат изкривявания в сключването на договорите и по този начин ще се помпа сивият сектор".

Проучвание на Европейския парламент през тази година показа, че и сега сивият сектор в България е най-голям сред всички страни от ЕС. Това означава, че бизнесът е укрил плащането на данъци върху 55 милиарда лева от своите приходи.

Прибавянето на тези приходи към официалния брутен вътрешен продукт на страната би изравнило българската икономика с румънската и би я доближило до нивото на гръцката.

Укритите данъчни приходи биха били достатъчни за увеличаване на заплатите в много недофинансирани сектори като образование, социални дейности, армията, вътрешните работи и да се увеличат мизерните заплати в много администрации, които сега привличат персонал само заради корупционните възможности.

Минималната работна заплата в България е не само най-ниската в ЕС, където предпоследното място се заема от Румъния с близо 600 евро, а и най-ниската в региона на Балканите.

Данните на Европейската комисия показват, че всички държави около България имат по-високи минимални заплати. Единственото изключение е Северна Македония, където минималната работна заплата е приблизително същата като българската.

Увеличаването на минималното възнаграждение до 933 лв. няма да промени особено тази класация, като България пак ще остане на последното място в ЕС и сред последните в региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиян Славчев
    #15
    Отговор на коментар #13

    Да това е резултата от Всички "Усилия" на всяко едно правителство до сега!

  2. Илиян Славчев
    #14

    Тук се вижда колко е акъла на Българина! Това са прости неща! Трябват ти 2000 Е за да живееш нормално! Което означава, че ти трябва да произведеш виск продукт с висока принадена стойност, за да получиш желания резултат! За което са нужни високи технологии и високи специалисти! А не прости метачи! След като един Академик не е прозрял това! Това означава , че той не е нищо повече от най-прост метач! И какво той направи, за това, до сега?

  3. anton nikolov
    #13

    Спрете да помпите инфлацията !

  4. Още един
    #12
    Отговор на коментар #9

    Сметката, ама изобщо не е тази. С всички р-ди за работодател, общо се дължат 1109лв, а служител на мрз ще вземе около 723лв. Хубаво би било да има необлагаем минимум, но и сега 450 000 се осигуряват на минималната заплата (90% от тях взимат много повече)... за година ще станат над милион.

  5. Димитър Карабахчиев
    #11

    Язе йоще от цоциализъма винаги съм твърдял: Плаща се за заработени часове качествено отхвърлено бачкане! Сичкото останало е бля.бля.бля. Спомени от октябър-савецки-комундер-"многостаннистань". Впрочим, жив свидетел съм, стахановци и многомашиннички беха ЕДНО НА ИЛЯДО от нашийо ИЗСТРАДАЛ, инак нормално трудещ се народец. На первенците даваха по 1000 кинти ЗАРПЛАТКА; на "изостаналите" - по 120. Немаше правда и тогива; нема Я и сегиз!... Абсолютли съм съгласен с академик Денков, че МРЗ требе да БЪРЗО

  6. F16
    #10

    възмжно е и да се закрие тази държава, като всеки по отделно си намери нова родина, където няма уравновиловки, и където човек може да разчита на собствените си сили, където некадърнцииците,и неграмотниците, неможещите и невежите биват отсявани от системата автоматично. В борбата с невежествто са нужни грамотност и знанние. иначе примитивите и корумпетата ще продължат да скачат по главата на българите/

  7. Freja
    #9

    Предлагам на Асен Василев и правителството да махнат ДОД ( данък върху минималната заплата - което е над 55% от МРЗ) и да направят МРЗ 1300 лв ако им е грижа наистина за хората както твърдят. По този си вид от 933 има 55% данък държавен рекет от брутната заплата 1446 лв.

  8. F16
    #8

    "ние ще изпълним един от ангажиментите си за намаляване на неравенството в България, което е твърде високо за европейските стандарти". неравенството да стане равенство, уравновиловки. хората работят за заплащане, но хората са различни, и не са еднакви, заплащанете трябва да се определя според квалификациите и заслугите на служителя, а не с държавни регулации. напр. когато не нараства производителства на труда, и няма качество, няма и да нараства минималната работна заплата. свиканали са тука да раздават пари на калпак.

  9. Илиян Славчев
    #7

    Откачена Нация!

  10. F16
    #6

    в България така са свикнали, на работата лекото и на хляба мекото. сигурно трябва да се вдигат заплатите на нискообразованите и неможещи, понеже иначе би било фашизъм/ а образованието няма как да стане по-качествено, повечето българи не се интерсуват от образовнаие и наука. не случайно България, заедно с Румъния, са на последно място в ЕС по иновации. не случайно България е и последна в ЕС по БВП на човек. България е технологично изостанала, и няма реалстичен вариант да напредне в това отношение,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.