Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Денков иска да е външен министър, защото така най-лесно ще стане ротацията (видео)

България е върнала повече мигранти отколкото е приела от началото на 2024 г., каза премиерът

19 коментара
Премиерът Николай Денков Сн. БГНЕС

Премиерът Николай Денков иска поста на външен министър, защото така най-лесно ще стане ротацията. Това се разбра от отговора му от поредното интервю на живо в рубриката "Властта говори открито" на страницата на Министерския съвет във "Фейсбук".

На 6 март предстои ротация, като вицепремиерът Мария Габриел трябва да стане премиер, а Николай Денков да заеме поста вицепремиер. През последните дни възникна въпросът дали акад. Денков трябва да е външен министър или образователен, какъвто беше в правителството на Кирил Петков и както е записано в управленската програма сега.

Първият зададен въпрос на акад. Денков тази сутрин беше свързан с предстоящата ротация и защо е пожелал да е министър на външните работи в следващия кабинет.

"Краткият отговор е, защото така най-лесно може да се направи ротацията. Сменяме си местата с госпожа Габриел и след 9 месеца отново връщаме обратно ситуацията, която е сега. Без да има нужда от допълнителни промени. С Мария Габриел обсъждаме варианти и когато има крайно решение, ще бъде чуто. Не може ротацията да бъде "ябълката на раздора" и затова търсим решение", отговори премиерът.

Смяна на министри и областни управители

По отношение на министрите, Николай Денков заяви, че ако трябва да се сменят министри, това трябва да стане на професионален принцип.

"Трябва да прекратим това партийно деление, защото в противен случай този Министерски съвет ще се разцепи. За котката не е важно дали е бяла или черна, а дали лови мишки", коментира той.

Денков не разкри  подробности какви оценки са получили министрите от сегашния кабинет и колко ще бъдат сменени. Уточни, че другата седмица се очаква да е ясно кои министри ще бъдат сменени.

Според премиера ГЕРБ заблуждава публиката, че няма никакво отношение към състава на Министерския съвет и областните управи. "Това не е така. Още, когато се съставяше този кабинет, ние сме обсъждали с техните лидери кои са възможните лица и тогава бяха давани предложения от различни хора. Част от министрите в сегашния кабинет са предложени от Мария Габриел", каза Денков.

В отговор на въпрос, ако сега трябваше да избира министри, пак ли щеше да заложи на експерти или по-скоро на политически назначения, Денков каза, че "ако фигурите не са експертни, много лесно можеше да зависят от други хора".

"Тези хора са експерти и имат собствено мнение и могат да си защитават позициите. Това придава сила на този Министерски съвет. Това е, което прави един отбор силен. Министрите не са "пешки" на никого, те имат огромна власт и трябва да се отнасяме с уважение към тези хора. Да се говори с пренебрежение към министрите, меко казано не съответства на институциите. Президентът никога не ми се е обаждал да ми казва какво да правя и никога не съм се чувствал пешка на никого. Имаме тук и там проблеми, които трябва да се решават, но това са дребни неща", коментира Денков.

Той каза, че областните управители също ще бъдат прегледани, заедно с прегледите на министрите. "Там, където има сериозни проблеми, може да има смени", съобщи Денков. Той отново каза, че не е толкова важно кой е предложил един или друг човек, а дали той става или не и това трябва да бъде решение със съгласие.

За регулаторите

Относно предстоящите смени на ръководствата на регулаторни органи с изтекъл мандат Денков посочи, че "това са комисии, които имат огромно значение за бизнеса и хората".

"Това са дейности, които засягат живота на всеки един човек. Така че ролята на тези регулатори е огромна. Нито парламентът, нито изпълнителната власт могат и не би трябвало да могат директно да ги командват. И в това е смисълът", заяви Николай Денков в отговор на въпрос за състава на регулаторите.

Промените в образованието

"Промяната в образованието не е свършила. Тя е важна и трябват реформи, защото светът и децата се променят много бързо. И аз се обръщам към обществото - разберете, няма как образованието да се подобри без да се промени. Но подкрепа се събира много трудно за промени в такива чувствителни сектори", заяви Николай Денков.

По отношение на премахването на таксите на студентите, той допълни, че това подпомага достъпа до висше образование.

"Аз съм дълбоко убеден в момента, че ако искаме да направим достъпно висшето образование за всеки мотивиран кандидат-студент, трябва да осигурим условия. А това са да няма такси, хубави общежития. Имаме златна възможност тук - Англия ограничи достъпа до техните университети, Нидерландия ограничи програмите на английски език. Това означава, че България има златен шанс с качество и по-добри условия да привлечем качествените студенти в нашите университети. Това е борбата, която трябва да водим и то с ректорите. Вместо да търсим как да се съпротивляваме на този процес, заедно с ректорите да работим затова как да подобрим качеството. Несериозно е да говорим, че с таксите ще подобрим качеството", коментира акад. Денков.

За Шенген и мигрантите

Премиерът обяви, че от началото на годината България е върнала в държавите по произход повече мигранти, отколкото е приела по Дъблинското споразумение. Той направи коментара си по повод информацията от началото на седмицата, че с чартър от Виена бежанци от Афганистан и Сирия са върнати в България. В крайна сметка се оказа, че става въпрос за 18 бежанци.

"Всяка година в България се връщат мигранти, като те варират от няколко десетки до няколко стотици. Миналата година от Австрия са върнати 113 души. Горе-долу същата бройка връщаме и ние на страните по произход на мигрантите", каза още Денков.

Той допълни, че в момента не се водят преговори с Австрия за пълноправно членство в Шенген. Обясни, че на този етап разговорите са с Еврокомисията, която да насочи правителството какви да са следващите му стъпки.

"Очевидно е вече за всички е, че единствената съпротива идва от няколко политици в Австрия. България има подкрепа от всички останали в Европа. Аз не виждам по какъв начин някой в България може да поеме отговорност за решения, които взема примерно вътрешният министър в Австрия. Това е решение, което в момента е извън контрола на българските власти. Това, което правим ние е да заздравяваме контрола върху границите. И в това отношение ние се справяме изключително добре", каза акад. Денков.

Премиерът отново изтъкна, че България е отличник в три от четирите критерии за влизане в еврозоната. "Единственият показател, който не сме постигнали, е инфлацията. Но в момента нашата инфлация спада бързо", каза Денков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #19

    Ротацията ще стане най-лесно ако Денков и цялата му nacмина се скрият в мuшu ***.

  2. ABV
    #18

    Хайде някой троловете на нахалната ленинка да посочи поне един успех на мардата денков в качеството му на премиер!

  3. magda.shishkova
    #17

    И за какво академикът се е вкопчил във външно м-ство? Да ходи и да допринесе / ако може / нещо в образованието.

  4. Отбелязвам
    #16

    Многословието е гаранция за умствена недостатъчност. Обидите също.

  5. Dora Apostolova
    #15
    Отговор на коментар #14

    Отбелязания, каза ли нещо или се уригна? Вместо да напъваш мозъчните си клетки и смърдиш, вземи да прочетеш и ОСМИСЛИШ отговора който ти дарих в #9.
    Така ще получих ментална утеха и пълно успокоение на нервите. Само шкарто е останало във вашите крадливи СДСарски редици. Хора яли и ручали на олигархичната трапеза на бай Иван и Прокопи, твърде късно им е да се върнат назад и изкупят греховете си , за това сега като удавници се мъчете да се задържите на повърхността и в това ПОСЛЕДНО за вас

  6. Отбелязвам
    #14
    Отговор на коментар #12

    Драги съмишленико, не спорете с тази простотия и не и обръщайте внимание!

  7. Dora Apostolova
    #13
    Отговор на коментар #12

    Хей Николов, ти познаваш ли ме бе, че ме определи за "путенофилка" "русофилка" "антиНАТО", " създателка на Възраждане"? От туй по голяма простотия не съм чувала и вярвала някой да ме нарече?! Крайно просто и ограничено момче си. Що бе Ганчо не си седиш по мирно и драго в балканската си свинска кочина, ами излизаш на светло и дори имаш смелостта да коментираш другите, за да им мърсиш въздуха? По живо и здраво връщай се в свинската си кочина, защото твърде много омърси форума тук! Аферим, ашколсун! Айде, хоп, троп!

  8. Андрей Николов
    #12
    Отговор на коментар #9

    Драга Апостолова,ако не бяхме в НАТО сега в Украйна, Русия щеше да мобилизира хиляди българи,както направи през 56-та в Унгария и 68-ма в Прага ! Между тях вероятно ще има и ваши близки роднини. Помислете за това, когато създавате чудовища,като Възраждане или съживявате БСП,защото войната не е като в "На всеки километър".

  9. Обектив
    #11

    Къде се е чуло и видяло в ЕС едно и също лице да бъде и премиер и външен министър. Външно министерство не трябва да е собственост на никоя партия, а портфейлът на акад. Денков като вицепремиер следва да бъде разширен с повече ресори.

  10. Цвети Антова
    #10

    Еми да се разменят и точка. Наистина така е най-лесно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.