Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Денков пред ЕП: Службите и пропагандата на Путин целят да ни разделят на русофили и евроатлантици

"Стремежът ни е съвременна България също да даде своя достоен принос в развитието на ЕС"

28 коментара
Николай Денков говори пред Европейския парламент

"В най-новата си история България е била обект на непрекъснати опити за доминация, част от тях успешни, от страна на Руската империя и Съветския съюз", каза премиерът Николай Денков в речта си пред Европейския парламент в Страсбург.

"За съжаление тези великоруски апетити продължават и в наши дни и страната ни е обект на целенасочени хибридни атаки за разделяне и противопоставяне в обществото" продължи той.

Николай Денков  участва в поредицата дебати "Това е Европа", които започнаха през септември 2022 г. и сега е 12-то им издание. Участието на Денков е първото на български министър-председател. Досега са се включили петима европейски лидери, последният преди акад. Денков бе германският канцлер Олаф Шолц.

Стремежът ни е съвременна България също да даде своя достоен и съществен принос в развитието на ЕС, каза българският премиер.

Ето останалата част от речта му:

В миналото Юлий Цезар, Карл Велики, Карл Пети, Наполеон Бонапарт, Адолф Хитлер и Йосиф Сталин са се опитвали да обединят Европа чрез завоевателни войни и да подчинят останалите народи със силата на оръжието. Днес, за пръв път в своята многовековна история, Европа е обединена по мирен път в равноправен съюз на независими държави, в който основни ценности са солидарността, свободата, демокрацията, равенството пред закона, правовата държава, зачитането на човешкото достойнство и основните права на всички граждани, посочи той.

Моята родина е една от най-старите държави в Европа, запазила името България от създаването си през 681 г. до наши дни. В своята хилядолетна история тя е била присъединявана насилствено за 167 години към Византия и за близо пет века към Османската империя. Но страната ни успява да възкръсне, благодарение на дейците на българското Възраждане Паисий Хилендарски, Георги Раковски, Любен Каравелов, Христо Ботев, Георги Бенковски и много други. Един от тях, Васил Левски, когото българският народ нарича Апостолът на Свободата, е духовният вдъхновител на независима европейска България. Още през 1872 година той прокламира, че България трябва да бъде, цитирам, “демократична република, в която всички народности, българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение и всички ще живеят под един общ закон, който ще се избере по вишегласието на всички народности. Да бъдем равни с другите европейски народи зависи от собствените ни задружни сили”.

В най-новата си история България е била обект на непрекъснати опити за доминация, част от тях успешни, от страна на Руската империя и Съветския съюз. За съжаление, тези великоруски апетити продължават и в наши дни, и страната ни е обект на целенасочени хибридни атаки. Тайните служби и пропагандата на Путин се възползват от икономическата и суровинна обвързаност на страната ни с Русия, както и от историческите и културните връзки между народите ни, за да разделят и противопоставят обществото ни на русофили и евроатлантици.

Затова пълноправното членство на България в ЕС и НАТО е най-голямата гаранция за продължаването на демократичния и европейски път на развитие на родината ни. Затова трябва да завършим европейската си интеграция с присъединяване към Шенген и еврозоната, допълни Денков.

ЕС не е изолиран остров на мира и благоденствието. На границата му вече близо две години бушува опустошителна война, в която руските агресори се опитват да сломят порива на украинския народ да живее в независима, свободна и демократична страна. Не по-малко кръвопролитен е и подновеният въоръжен сблъсък в Близкия изток, предизвикан от бруталната терористична атака на “Хамас” срещу цивилни граждани, жени и деца, и широкомащабният военен отговор на Израел, при който вече загинаха хиляди палестинци, включително много жени и деца. Перспективите за разширяване на конфликта и превръщането му в регионален не са за подценяване, особено като се има предвид нестабилната ситуация в Ливан, Сирия, Ирак и Йемен, както и режимите на аятоласите в Иран и на талибаните в Афганистан. Тревожно е и положението в Далечния изток, където Северна Корея продължава да предизвиква световната общност с ядрената си програма за военни цели и редовното изстрелване на ракети, способни до носят ядрени бойни глави. Голям риск крие и непрекъснато растящото напрежение между Китай и Тайван.

Нестабилна е и обстановката на юг от Европа. В последните години, в няколко страни в Централна и Западна Африка - Габон, Нигер, Чад, Гвинея, Мали и Буркина Фасо, демократично избраните правителства бяха свалени от военните. Притеснителното е, че някои от тези преврати бяха извършени с решаващата помощ на наемници от ЧВК "Вагнер" и доведоха до идването на власт на проруски режими. Като прибавим към това продължаващите граждански войни в Либия, Судан и Етиопия, анархията в Сомалия и множеството терористични атаки в Тунис, Египет, Кения, Нигерия и други страни, виждаме една изключително тревожна картина на нестабилност в по-голямата част от континента.

ЕС не може да си затваря очите пред тези геополитически предизвикателства. За да се справи с тях, Европа трябва да бъде силна, а за да бъде силна, трябва да бъде обединена.

Трябва да отсеем крайностите и да се обединим около най-добрите консервативни и либерални ценности в името на Европа. Трябва да се преборим с омразата като политически инструмент и с поляризацията като политическа платформа за завоюване на властта. Само така ще си върнем доверието на гражданите и ще продължим напред. Обединена и силна Европа трябва да играе по-активна роля в международните отношения, като влиятелен и силен посредник и гарант на мира. Едновременно с това ЕС трябва да укрепва връзките със стратегическите си съюзници от НАТО и да засилва отбранителните си възможности в сътрудничеството между страните вътре в съюза, включително да обмисли внимателно идеята за създаване на единна европейска армия.

Предвид сложната международна обстановка, разширяването на ЕС придобива изключителна важност. България винаги е била решителен поддръжник и радетел за приемането на Западните Балкани в ЕС. Вярваме, че страните от този критичен за стабилността и мира в Европа регион трябва да бъдат приети, когато изпълнят всички необходими изисквания.

Приветстваме решението на ЕК да препоръча започване на преговори за присъединяване с Украйна и Молдова. Надяваме се в близко бъдеще към тази група да се включи и Грузия.

Днес в Европа все по-често се забелязват известни признаци на умора от войната в Украйна и се надигат гласове против помощта за украинския народ и украинските бежанци.

Войната на Путин срещу Украйна всъщност е война на Путин срещу Европа. Като помагаме на Украйна, помагаме на Европа. Като защитаваме Украйна, защитаваме Европа. Иначе утре в положението на Украйна може да се озове Молдова, вдругиден балтийските републики, после Полша, Румъния, България и други европейски държави.

Непосредствено следствие от войните и нестабилната глобална среда е и увеличаващата се имигрантска вълна, огромното мнозинство от търсещите сигурно убежище се насочва към Европа.

Нуждаем се от нова стратегия, която да разграничава ясно бежанците от войните от икономическите имигранти. ЕС трябва да направи всичко възможно за улесняване приема на бежанците и да предприеме всички необходими мерки за спиране и обезкуражаване на икономическите мигранти. Трябва да се намери необходимият баланс между солидарността и реалните възможности, както на отделните страни, така и на Европейския съюз като цяло.

България е изпълнила всички изисквания за приемането си в Шенгенското пространство и всяко по-нататъшно отлагане е неприемливо и демотивиращо за нашата страна, отбеляза премиерът.

Наша е отговорността свободна, демократична и обединена Европа да пребъде, завърши словото си министър-председателят.

Атака от евродепутати от ГЕРБ

В отговор на обръщението на българския премиер мнозинството от евродепутатите призоваха да се сложи край веднъж завинаги на дискриминацията на българските и румънските граждани и поискаха Съветът да гласува присъединяването на двете страни към Шенген преди края на 2023 г.

Членове на ЕП приветстваха проевропейското правителство в страната и наскоро приетите реформи, но призоваха за бързи действия по отношение на използването на средствата от ЕС. Някои от тях поискаха от България да „затвори вратичките“, позволяващи заобикалянето на санкциите за руския газ и да направи повече за защитата на околната среда, правата на малцинствата и да подкрепи разширяването на ЕС към страните от Западните Балкани.

Евродепутати от поддържащата правителството на Денков партия ГЕРБ обаче го нападнаха.

Андрей Ковачев заяви, че България има проевропейско демократично и предвидимо правителство, “основно благодарение и на държавническото поведение на ГЕРБ и нейния председател г-н Борисов”. След което премина към обвиненията срещу премиера и правителството.

"За съжаление, със сериозната роля на вашата партия се стигна до голямо забавяне в европейското финансиране за българската икономика, спиране на важните инфраструктурни проекти, което доведе до сериозни щети и пропуснати ползи за бизнеса и гражданите. Неясното геополитическо поведение в предишната ваша коалиция с проруските сили се надявам да не се повтори в Общинския съвет в София. ГЕРБ отново ви се притече на помощ на втория тур и вие не загубихте столицата. Надявам се, че в миналото ще остане и подписването на меморандуми с приближени до руски олигарси фондове, както и тази странна защита на дерогацията за внос на суров руски нефт от рафинерията, близка до Кремъл - "Лукойл", чрез която България пълни военния бюджет на Кремъл", заяви Ковачев, цитиран от БНР.

Съпартиецът му Андрей Новаков пък каза, че живеем под заплахата на надвиснали оставки и на скандали, което заплашва имиджа на България.

"Може да ви изненадам, но, противно на реалността в България, освен въпроса кой, е много важно и да питаме колко. Например колко са разплатените средства от европейските фондове. Ще ви отговоря - 2 процента. Колко са средствата, разплатени от Плана за възстановяване на устойчивост - 3%. Колко са държавите, които имат такива показатели като България - нула, нито една.

Аз мисля, че страната ни отново трябва да се погрижи за инвестиции в общините и регионите, европейските пари бяха видими и осезаеми във всяка община, а това е вече не е така. И тази трагедия трябва да спре. Така, както трябва да спрем прехвърлянето на средства от стария програмен период за цели, различни от предвидените. Тези пари бяха за пътища, жп линии и мостове и за нищо друго", заяви Новаков.

Отговорите на Денков

В отговорите си Денков изтъкна, че сформирането на ръководения от него кабинет е било възможност за проевропейско управление на държавата. Той изрази своето разочарование, че някои от българските евродепутати не са подкрепили тези усилия по време на дебата, а се опитали отново да създадат разделение. „България е проевропейски настроена страна и нашето управление ще работи за европейското развитие на България“, допълни премиерът.

България никога при нашето управление не е нарушавала европейските регламенти, нямам информация за преди това, по отношение на преработката и износа на нефт и нефтопродукти, каза премиерът.

"Искам абсолютно категорично от тази трибуна да кажа - България никога по време на нашето управление (и нямам информация за преди) това не е нарушавала европейските регламенти, не е нарушавала законите, нито фирмата "Лукойл" е нарушавала тези регламенти и закони по отношение на преработката и износа на нефт и на нефтопродукти. Всякакви спекулации, всякакви слухове в този дух трябва да бъдат опровергани и ще бъдат опровергани с факти. Аз съм ги проверил и няма такива нарушения", каза премиерът.

"Прогресът, който направи България през последните месеци по отношение на върховенството на закона, вече дава резултати. Мониторингът върху правосъдната ни система бе премахнат. България беше класирана на първо място по най-бързо развитие на напредъка в правосъдната система. Увеличението на преките чуждестранни инвестиции в България за тази година е с повече от 50% и това е ясен знак, че усилията на българското правителство се разбират и подкрепят“, заяви той.

Министър-председателят отново заяви, че е изключително важно България да бъде напълно интегрирана в европейските структури - в Шенген и в еврозоната, и е важно страната ни да участва във взимането на решения за развитие на Европа и те трябва да съответстват на интересите на България.

Премиерът припомни, че си сътрудничим с Румъния по много общи проекти. „Започнахме да работим по програми, които имат за цел да развият цялата инфраструктура от Гърция през България към Румъния, към Молдова, към Украйна. „Това е част от общоевропейските усилия да развием региона на Балканите“, сподели акад. Денков.

В заключението си министър-председателят коментира и отношенията ни с югозападните ни съседи, припомняйки, че България е първата държава в света, признала Северна Македония като независима европейска държава. „За съжаление през годините нашите отношения са влошиха и аз не смятам, че България има вина за това. Затова искам да кажа ясно, че в настоящия момент България няма други изисквания към Северна Македония, освен тези, които залегнаха в решението на Европейския съюз през миналата година“, завърши акад. Денков, акцентирайки, че Северна Македония трябва да изпълни договореното.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #28

    Мазникът Ковачев и толупът Новаков реват, че не могат крадат повече евросредства.

  2. Борис
    #27

    Браво на г-н Денков! Най-накрая имаме министър-председател от когото не изпитвам "испански срам", когато прави публични изказвания.

  3. slon
    #26

    За никого не представлява интерес българският сапунен мехур, а той срича като първолак пред празна зала? Трябва ли българският данъкоплатец да плаща за такива ялови разходки на фалшивият ни Академик????

  4. slon
    #25

    Срам срам . Никой неще да чуе и види мизерника.

  5. gora
    #24
    Отговор на коментар #18

    Или не сте учили история, или съзнателно твърдите неверни неща (пълни глупости)... Може да попитате финландци (1940), литовци, латвийци и естонци (1940) за това дали Сталин е водил завоевателни войни. Или поляците в източна Полша (1939).

  6. slon
    #23

    Забелязах, че столовете на евродепутатите го слушаха с огромен интерес. Гледам сапуна няма публика. Този некъдърник е бита карта.

  7. Антон
    #22

    Буци отвърза от синджира и брюкселските си кучета.... "Неясното геополитическо поведение на предишната ви коалиция с проруските сили..."..(?!) Само че, - "Неясното геоплитическо поведение" на предишната коалиция беше отразена с аплодисменти ВЪВ ВСИЧКИ европейски медии с изключение на СевдаТВ, разбира се. Посещението инкогнито на двамата дебели в масква и наета американска адвокатска кантора, засега е само софийски слух, но май ще замирише на гепи "Лукойл"....... След "Магнитски", парите, спестени с толкова труд от продажба на вестници и банички от по-дебелото, не могат да оперират извън БГ, така че........

  8. Обектив
    #21

    Добре че се намери един смел и достоен български политик като акад. Денков да измие срама от русоробското поведение на Радев, Йотова, Янев, Копейкин, Нинова, Първанов, Малинов и цяла кохорта от родоотстъпници и нагаждачи ! Сегашната БГ политическа простащина, която бърза да окаля всеки честен човек, е меко казано недостойна за цивилизован премиер от такава класа - благовъзпитан, интелигентен, високо ерудиран, добронамерен и уравновесен.

  9. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #20
  10. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #19

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.