Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депонирането на тон смет догодина поскъпва със 7 лв. за общините

1 коментар
Пращането на боклук на сметището ще става все по-скъпо

Със седем лева повече за всеки изпратен на сметище тон битови отпадъци ще плащат общините от следващата година. Дължимото за 2014 г. отчисление към регионалните екоинспекции да стане 22 лв. за тон, са си стиснали ръцете Министерството на околната среда и водите и Националното сдружение на общините, съобщиха за Mediapool от ековедомството.

 

Това е компромис и от двете страни, тъй като сега действащата наредба за обезпеченията и отчисленията при депониране на боклука предвижда досегашната такса от 15 лв. да стане 35 лв. Общините бяха готови да преглътнат повишение до 18 лв., докато ековедомството бе склонно да свали увеличението най-много до 25 лв.

 

Вече обаче е постигната окончателна договореност за размерите на отчисленията на всяка година до 2020 г., след която съгласно евроизискванията всяка българска община трябва да плаща 95 лв. за всеки извозен до сметище за съхранение тон отпадъци. Мярката се налага, за да увеличат общините системите за разделно събиране на боклука и да се преработват все повече отпадъци.

 

Отчисленията бяха въведени през 2011 г. и тръгнаха от 3 лв./т. като паралелно на вдигането на отчисленията трябваше да намалява депонираният отпадък и да расте рециклираният. Част от общините обаче все още не могат да се справят с това и планираното за 2014 г. рязко вдигане на таксата повече от два пъти щеше да доведе до увеличение и на такса смет за гражданите и фирмите.

 

Затова екоминистерството и общините започнаха преговори за по-мек вариант на повишение на отчисленията, който същевременно да позволи на местните власти да се възползват от предвидените в еврофинансирането от 2014 г. средства за изграждане на системи за третиране и разделяне на рециклируемите отпадъци, за да се намалява депонираният боклук и съответно високият размер на отчисленията да не се отразява драстично върху таксата смет.

 

Според проекта на новата наредба за отчисленията за депонирането на битовата смет, който министърът на околната среда и водите Иска Михайлова обеща да подпише до 20 ноември, е предвидено в следващите години тази такса да нараства сравнително плавно. През 2015 г. тя трябва да е 28 лв., година по-късно – 36 лв., а през 2017 г. - 47 лв., сочи справката от Министерството на околната среда и водите

 

Съществени обаче ще са скоковете в размера на отчисленията за 2018 и 2019 г., когато общините ще трябва да плащат вече 61 лв. и 78 лв. за тон. Идеята е, че 2016 г. трябва да са въведени в експлоатация общинските съоръжения за предварително третиране на годната за преработка смет, както и регионалните депа за отпадъци, които отговарят на всички законодателни изисквания От 2020 г. и за всяка следваща година таксата става исканите от ЕС 95 лв.

 

От МОСВ коментират, че в европейски страни, където се рециклират над 90 процента от отпадъците, тези отчисления надхвърлят 100 евро за тон и че у нас замразяване на размера на отчисленията или търсенето на ниски поносими такси няма да стимулира общините да намаляват возените на сметищата отпадъци, а те ще предпочитат да си плащат вместо да организират разделно събиране и преработка на боклука.

 

Ведомството припомня също така, че отчисленията могат да бъдат намалявани или да не се дължат от общините, ако изпълняват целите на ЕК за повторна употреба и рециклиране и за ограничаване на количествата депонирани биоразградими отпадъци.

 

От екоминистерството обръщат внимание, че е установено сериозно разминаване между приходите на общините от такса смет и плащаните с тях разходи за депониране на боклука.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Бойко не построи обещания завод, защото не му платиха. Грижа го е за собственото му здраве и банкови сметки, но не и за България. Ще гласувам за Реформаторския блок. Мутрокомунистите трябва да изчезнат!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.