Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутат от РБ иска да забрани законово "троловете" в интернет

В ГЕРБ ползвали младежката си организация за онлайн-пиар

15 коментара
Депутат от РБ иска да забрани законово "троловете" в интернет

Троловете в интернет трябва да се ограничат законово. Във Великобритания вече има предложение за до 2 години затвор за т.нар. "тролене“. Тези примитивни практики трябва да се признаят за грешни от партиите и да се прекратят със законова уредба.

Такова мнение изрази пред бТВ депутатът от Реформаторския блок Антони Тренчев по повод на репортаж на медията за използваните от партиите пиарски похвати във форумите на медиите или социалните мрежи.

"Не може, докато ЕК обявява за свой приоритет дигиталната икономика, у нас да се принизява интернет в платформа за тролове", каза Тренчев и добави, че по време на посещението на делегация на Народното събрание в ПАСЕ, която предстои той да ръководи, ще проведе срещи с представители на британския парламент, за да се обсъдят законовите мерки, които те предлагат против интернет троловете и да се види кои от мерките са приложими и у нас.

Според Тренчев интернет "троленето“ отблъсква младите хора от политиката и те не трябва да бъдат насърчавани да се занимават с недостойни практики. Той каза, че е присъствал на официален форум по проблемите на интернет-комуникацията, където публично представители на БСП са признали, че разполагат с 50-60 души в офиси, ангажирани с интернет-тролене и писане на положителни коментари за БСП и негативни за опонентите им.

Той съобщи, че е запознат с тарифи от 2 до 7 лева на коментар от различни компании за т.нар. управление на интернет репутацията и обяви подобни практики за крайно недопустими за политически партии, независимо от коя част на спектъра са.

Попитан за троловете на ДСБ, Тренчев каза, че председателят на ДСБ ясно е признал за грешката да ползват тролове като Тренчев добави, че адмирира тази оценка и призова всички политически партии да се откажат от практиката с троловете публично.

Междувременно телевизията показа репортаж, който показва, че членове на младежката организация на ГЕРБ са били мобилизирани да влязат в ролята на "интернет тролове" преди последните парламентарни избори.

От медията се позовават на кореспонденция между младежите, пишещи коментарите, и техния координатор, като медията получила достъп до електронните писма. "Това са анонимни писма, които някой ни приписва", коментираха от пресцентъра на ГЕРБ и обявиха, че партията не е ползвала подобни услуги.

Според цитираната от бТВ кореспонденция младежите от ГЕРБ били насочвани от координатор, изпращал указания от имейл с потребителско име gogotovictory. Активист на име Митя съветва младите партийци да пишат коментари по два пъти на ден от личните си фейсбук профили или от фалшиви. "Троловете" са се отчитали в доклади и са били похвалени за огромната си активност.

Коментаторите, от една страна, трябвало навсякъде да хвалят работата и да пишат "про-ГЕРБ" коментари. От друга, трябвало да се атакуват партийните "врагове" Мая Манолова от БСП и Николай Бареков.

Троловете трябвало дори да коментират в полза на ГЕРБ трагичния случай, при който жена се самозапали пред президентството. От партията отрекоха цялата информация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #15
  2. strobo
    #14

    Толкова може РБ-то, толкова прави.... какво да искаме повече?

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #13
  4. анита хегерланд
    #12

    На българите им липсва политическа култура, за да я възприемат интелектуално, като информация. Троловете се опират на емоционалното възприемане на изкривената от тях действителност. "Харесвам - не харесвам" са термини на потвърждение и отричане, които се възприемат като знак за идентификация и принадлежност към определена култура, политика, отбор, клуб или училище.

  5. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #11
  6. so what_deactivated_1521205049
    #10

    ПОНЕЖЕ ОБИЧАМ ОТКРИТИЯ УРОК да ви кажа, че за пореден път тролът уморен доказа написаното от мен в коментар 8 КАТО ТУРИ ЕДИН ЧАРШАФ ЗА ЗАПУШВАНЕ И ЗАБАВЯНЕ на дискусията: стар трик

  7. Umoren
    #9

    ПАСЕ не място за обсъждане на този проблем! Едва ли и британските парламентаристи ще са запознати с конкретното законодателство. а него го има даже в Wikipedia:
    United Kingdom
    In the United Kingdom, contributions made to the Internet are covered by the Malicious Communications Act 1988 as well as Section 127 of the Communications Act 2003, under which jail sentences were, until 2015, limited to a maximum of six months. In October 2014, the UK's Justice Secretary, Chris Grayling, said that "internet

  8. so what_deactivated_1521205049
    #8

    А РУСКИТЕ ТРОЛОВЕ В ИНТЕРНЕТ ОТ ФАБРИКАТА НА САВУшкина? На тях обърнете внимание, уважаеми законотворци и служители от ДАНС! Неслучайно някои от нас тук си губят личното време ЗА ДА ВИ ОБЪРНАТ ВНИМАНИЕ ВЪРХУ ТАЗИ РУСКА НАПАСТ, която подрива ценностите на цяла Европа и България! като замразения, сега размразен ник jorr0 22/майк, наско костов, нЕкой, илиев пешо, боби 1945, алълн смити, либерал/

  9. В и К
    #7

    Не съм съгласен. Ситуации, в които се наврежда с масовост и технически похвати на интернет форуми, общества и социални сайтове са едно, а съдържанието на комуникацията е съвсем друго. Опитите да се контролира второто са посегателства срещу свободата на словото. И ще напомня, че подобни закони при смяна на политическите надмощия се обръщат срещу наложилите ги в пълната им прелест. Форумите имат правото да си контролират и модерират съдържанието, а потребителите да си избират дали да участват в тях. Единствено за техническото подпомагане на "троленето" трябва да има закон и според мен в наказателния кодекс техническите компютърни престъпления са вече обхванати.

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.