Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати: Следствието трябва да е към МВР

0 коментара

Следствието трябва да премине към МВР, а прокуратурата да излезе от съдебната власт. Около това мнение се обединиха политици от четирите парламентарни групи по време на дискусията "Общественото мнение за престъпността", организирана от Центъра за либерални стратегии. Въпросът бе зададен от гражданите, които участват в експерименталното допитване за ефективността на борбата с престъпността.

Въпросът за мястото на следствието, прокуратурата и съда бе повдигнат и в доклада на Европейската комисия за напредъка на България в съдебната реформа. Според документа тези три звена са структурирани неправилно, като са събрани под "един покрив" и трябва да се търси нова формула, обяви в четвъртък зам.-министърът на правосъдието Севдалин Божиков. През декември Министерството на правосъдието организира конференция с участието на наши и чужди експерти, на която ще се дискутират промени в Конституцията, която определя статута на тези три звена. Материалите от форума ще бъдат раздадени на политиците, от които зави гласуването на законите.

Зам.шефът на ПГ на НДСВ Владимир Дончев и Екатерина Михайлова, зам.-председател на ПГ на ОДС посочиха, че за да заработи следствието по-добре, то трябва да премине към изпълнителната власт, а не както е сега - в съдебната. Депутатът от "Коалиция за България" Младен Червеняков и колегата му Лютви Местан от ДПС, уточниха, че някои от по-тежките и сложни престъпления трябва да се разследват от специализиран орган извън МВР.

Още в началото на т. г. главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов обяви, че част от следствието трябва да мине към МВР, тъй като сегашната уредба води до бавене на делата. Идеята му обаче бе посрещната неохотно.

На дебата днес и четиримата народни представители бяха категорични, че трябва да се увеличи общественият контрол върху прокуратурата и тя да бъде извадена от системата на съдебната власт. Младен Червеняков посочи, че кадровите промени в прокуратурата трябва да се правят от Висшия съдебен съвет, а не от изпълнителната власт. Той допълни, че прокуратурата може да стане независима структура в рамките на изпълнителната власт.

Преди седмица обаче зам.-главният прокурор Христо Манчев изрази становище, че мястото на прокуратурата е в съдебната власт, за да се спазва принципът за разделението на властите.

Представителите и на четирите политически сили изтъкнаха днес, че предстои сериозна дискусия за мястото на прокуратурата в правораздаването. За борбата с престъпността е необходимо да има стратегия на държавата каза още Младен Червеняков. Екатерина Михайлова припомни позицията на СДС да се премахне имунитетът на народните представители и на магистратите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.