Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите създадоха поредна анкетна комисия на руския газ, но не се разбраха за шеф

1 коментар
Депутатите създадоха поредна анкетна комисия на руския газ, но не се разбраха за шеф

Депутатите в парламента създадоха поредна временна комисия и поредната, свързана пряко или косвено с руските газови и транзитни доставки. Съставът ѝ бе избран, но народните представители не успяха да изберат кой да бъде неин председател. Това става само ден, след като "Има такъв народ" напусна управляващата коалиция и управляващите вече са малцинство. Освен това депутатите започнаха работата си в четвъртък, след като едва бе събран нужният кворум от 121 народни представители за начало на пленарното заседание. Причината – народните представители от ГЕРБ не присъстваха в залата по време на регистрацията.

От сегашното гласуване изглежда, че мнозинство в парламента няма нито около управляващите, нито около опозицията. В сряда депутатите гласуваха създаването на временната комисия за установяване на факти и обстоятелства относно газопроводите "Южен поток" и "Турски (Балкански) поток", и причините за забавянето на газовата връзка с Гърция по искане на ДПС. След това избраха по двама членове от всяка партия, но не успяха да изберат неин председател дори след три кръга номинации.

И двамата първоначално номинирани за председател не събраха необходимия брой гласове, за да оглавят комисията. Иван Манев от "Продължаваме Промяната" получи 103 гласа "за", 87 "против" и 31 "въздържал се". Станислав Анастасов от ДПС получи подкрепа от 91 народни представители, 71 бяха "против" и 61 се въздържаха.

След това първоначално гласуване председателят на Народното събрание Никола Минчев обяви Иван Манев за избран за председател на комисията на основата на това, че е получил повече гласове "за". Това предизвика реакция от опозицията, тъй като гласовете в подкрепа на Манев са по-малко от тези "против" и "въздържал се", взети заедно.

Радомир Чолаков от ГЕРБ се обърна към управляващите с думите: Няма вече да има доминация, защото няма мнозинство. Няма да назначите шеф на КПКОНПИ, който вие сте решили. Оттук нататък този парламент, ако иска да оцелее още няколко дни, ще се управлява с консенсус.

Председателят на парламента обяви 15-минутна почивка, за да обмисли дали решението му да обяви съпартиеца си за избран е правилно. След нея Минчев каза, че е допуснал грешка, отмени обявеното решение и се извини на депутатите в залата.

Последваха нови четири предложения за председател на комисията. Искра Михайлова ("Възраждане"), Жечо Станков (ГЕРБ), Петър Кулински ("Продължаваме Промяната") и Рамадан Аталай (ДПС). Нито един от тях не събра достатъчно гласове, за да бъде избран за председател.

От "Продължаваме промяната" пък се опитаха да намерят консенсусно решение като предложиха съпредседателство на комисията между първоначалните двама кандидати. Идеята обаче дори не беше подложена на гласуване, защото депутатите вече бяха приели решението за създаването на комисията, а в него бе записано, че има само един председател.

Последва трети кръг номинации, при които "Възраждане" предложи Георги Георгиев за председател на временната комисия, но и той не получи нужната подкрепа.

Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ поиска да се прекрати процедурата за избор на председател на комисията. Той посочи, че вече е избран съставът на комисията, а според правилника председателят на Народното събрание може да свика заседание на всяка комисия.

Карадайъ предложи Никола Минчев да изготви проект на вътрешни правила за комисията, където да е включена точка, че комисията избира за председател някой от членовете си, и да свика първото заседание на комисията.

Това е шестата временна комисия, която се създава в рамките на съществуващото от 6 месеца 47-о Народно събрание. Новата комисия е втората анкетна комисия, свързана с руския газ и четвърта по енергийни теми.

Миналият месец беше създадена комисияпо искане на ГЕРБ, която да проучи казуса със спрените руски газови доставки за страната. Тя обаче все още не може да се събере за заседание. Миналата седмица срещата бе отложена заради отсъствието на шефовете на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", които придружаваха енеригйния министър на форум в Баку, а в сряда заседанието отново не се състоя -вероятно заради започналото по-рано, но неприклйчило навреме заседание на парламентарната енергийна комисия, с която се дублират членовете..

Преди това имаше временна комисия за справяне с енергийната криза и последиците от нея. Тя беше ръководена от управляващите, но не произведе никакъв финален доклад, заради което стана предмет на постоянни подигравки от страна на опозицията към мнозинството.

По времето на ГЕРБ обаче също имаше не една и две временни комисии по нерегийни теми, които приключиха без финални доклади, така че присмехът от страна на опозиицята е лицемерен. Без заключения приключиха комисията за шистовия газ и за разследването на договорите за АЕЦ "Белене".

Неотдавна беше сформирана и комисия, която да проучи меморандума, подписан от правителството с офшорните компании Gemcorp и IP3 Corporation за инвестиции от 1 милиард долара в българската енергетика.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Проектът IGB е газопровод, който ще се простира на 113 мили от Комотини, Гърция, до Стара Загора, България. Той може да се окаже и един от най-големите непредвидени кошмари на Путин. Газопроводът, който се очаква да започне да функционира напълно през юли, е важна стъпка в оттеглянето от зависимостта от руската енергия. Той ще се свърже с Трансадриатическия газопровод и ще транспортира газ от Азербайджан до нашия регион.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.