Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десет американски банки не издържаха "стрес-теста"

17 коментара
Десет американски банки не издържаха "стрес-теста"
Десет от 19-те най-големи американски банки се нуждаят от общо 74.6 млрд. долара допълнителни фондове за подсилване на паричните им резерви. Това е основният извод от т.нар. "стрес-тестове", които трябваше да покажат дали банките разполагат с достатъчен капитал да се справят, ако рецесията се влоши, предаде ББС.

Най-песимистичните оценки на Федералния резерв за общите банкови загуби и капиталов недостиг се оказаха по-малки, отколкото някои се опасяваха. Оптимистите разглеждат получените резултати като доказателство, че най-лошото вече е отминало. Остават обаче въпроси доколко стриктни са били критериите в "стрес-тестовете", отчасти защото Федералният резерв, притиснат от банките, понижи нивото на някои от предвидените загуби, пише "Уолстрийт джърнъл".

Най-неблагоприятният сценарий, приложен от правителството, включва две години кумулативни загуби от 9.1% от общите заеми, което е повече от най-големите загуби, претърпени през 1930-те години.

"Банк ъф Америка" е в най-сериозен риск. Тя се нуждае от допълнителни 33.9 млрд. долара.

"Надеждата ни с днешните действия е, че банките ще са в състояние отново да се върнат към банковия бизнес", каза американският министър на финансите Тимъти Гайтнър.

Други банки, които се нуждаят от повече средства, са "Уелс Фарго" (13.7 млрд. долара) и GMAC, финансовото подразделение на "Дженерал Моторс", където недостигът е 11.5 млрд. долара.

За "Ситигруп" са необходими 5.5 млрд. долара, на "Морган Стенли" бе казано да намери 1.8 милиарда.

Някои от банките вече дадоха индикации, че възнамеряват да набавят парите чрез продажба на активи, а не чрез допълнителни правителствени заеми.

Деветнайсетте банки, които бяха подложени на тест от Министерството на финансите и Федералния резерв, държат две трети от общите активи на американската банкова система и над половината от общия размер на заемите в икономиката на САЩ.

На банките, които се нуждаят от допълнителен капитал, бе даден срок до 8 юни да финализират плановете си за набавянето му и да го представят за одобрение от регулаторите.

Тимъти Гайтнър заяви по-рано в четвъртък, че нито една от проверяваните банки не е заплашена да изпадне в несъстоятелност. Той смята, че повечето от тях ще могат да наберат допълнителни средства от частни източници, а ако не успеят, правителството може да им предостави финансиране.

Като цяло анализаторите са доволни от резултатите и смятат, че няма големи изненади. "Страховете от национализация или от банкрути повече или по-малко изчезнаха", коментира Ерик Къби от "Норд стар инвестмънт мениджмънт".

Банките, които не се нуждаят от допълнителен капитал, са "Голдман Сакс", "Джей Пи Морган Чейс", "Банк оф Ню Йорк Мелън", "Американ Експрес", "Стейт Стрийт", BB&T, "Ю Ес Бенкорп енд Кепитал Уан Файненшъл".

"Банк ъф Америка" обяви, че ще осигури нужните 33.9 млрд. долара чрез продажба на активи и чрез други способи, докато "Ситигруп", "Морган Стенли" и "Уелс Фарго" ще предприемат размяна на дялове.

Някои анализатори обаче поставиха въпроса дали тестовете са били достатъчно стриктни.

Проф. Нуриел Рубини и проф. Матю Ричардсън от Нюйоркския университет казаха, че най-страховитият сценарий, спрямо който са тествани банките, всъщност не е по-лош от настоящата икономическа ситуация.

Така резултатите от "стрес-тестовете" няма да бъдат надеждно интерпретирани като знак за здравето на банковата система, смятат те.

Други анализатори посочиха, че "стрес-тестовете" не вземат предвид различните бизнес модели на банките.

Експерти предупредиха за непредвидени сериозни последствия от проведените тестове – затрудняване на кредитите за потребителите и бизнеса. Това е така, защото правителството се фокусира върху създаването на по-плътни капиталови "възглавници", а това може да накара банките да трупат парични запаси и да орежат допълнително кредитирането, посочва Джим Екенрод от финансово-консултантската фирма "Тауър груп" пред в. "Уолстрийт джърнал".

Той е на мнение, че банките ще имат по-ограничени възможности да предлагат ниски лихви на клиентите, докато корпоративните клиенти може да са затруднени при финансиране на сделки с недвижимости и развитие на собственост.

Това от своя страна може да подкопае една от ключовите цели на администрацията на президента Обама, която насърчава банките да отпускат повече кредити, за да се раздвижи икономиката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. shisomu
    #18

    STO POBARKAHTE GONI MNEMONIK.VTASAHTE IA

  2. Соломон
    #16

    банка,я ОББ,я Пощенска,я Алфабанк???Първа частна как гръмна и отиде в небитието?!Така де.Ние банки ли имаме или феникси?

  3. Искров
    #15

    У нас всичко е стабилно! Американците като живяха в рая сега да си плащат.

  4. Алеко
    #14

    право да предизвиква газови, финансови и всякакви други международни кризи.

  5. AAAA
    #13

    Искров pak si jiweem w raia spored teb ama za razliak ot tapite i marzeliwi balgari tezi gospoda tam shte se izmaknat ot krizata s rabota. A wie w BG shte hlenchite. Kakwo e stabino be drugariau? Walutnia bord li - deto e swarzan s DRUGITE starani w evropa? I izobshto mnogo wi se iska zle da e na Amerika ama pak shte i lijete zadniaka mnogo skoro.

  6. Nikov
    #12

    Искров от 11:41: "У нас всичко е стабилно! Американците като живяха в рая сега да си плащат."У нас най-стабилна е нестабилността, несигурността и мизерията. Американците потребяват 40% от световното производство на блага, те са най-големия пазар и всеки иска да присъства там. Такаче, ако те не живеят в рая, кой ще купува нашите стоки (стоките на останалия производителен свят), за да живеем и ние поне в подножието на рая. Търговците се молят САЩ да не свива потреблението, иначе - световна икономическа криза... Те, американците, са обречени да потребяват и да живеят в рая, ние - да произвеждаме както ни кажат и каквото ни кажат и да живеем бедно и скромно...

  7. Nikov
    #11

    Чувствате ли пародоксалното положение, в което сме поставени в сравнение с американците: Ако те не "ядат до пръсване", ако не потребяват огромното количество стоки, произведени навън - ние ще умрем от безаботица и глад...

  8. Nikov
    #10

    Чувставате ли пародоксалното положение, в което сме поставени в сравнение с американците: Ако те не "ядат до пръсване" - не ще умрем от глад... Да си спомним за "най-слабият човек в света, показван в цирка", който на въпроса "Защо избрал такъв номер?" отговорил тихо:"Ако не гладувам, ще умра от глад!!"

  9. Rabotnik
    #9

    Veche ja njama.....Veche ne minava nomerat - Az da komandvam a plebeite da bachkat......ili da iznasjam samo "Visoki tehnologii" ili da zhiveja ot tova "KOLKO sam UMEN i KADAREN"....Veche ja njama taja. Sega loshoto e che Chicho Sam trjabva da vdigne kapaka na starijat si Ford i da si smeni sam masloto.....Vsichko trjabva da zapochne ot novo, dori i Sihijat Rezhim , taka che imame shansove da gi izprevarim , nie pone chetem istorijata kojato se povtaraj......

  10. Славков
    #8

    Те американските банки винаги са си били бедни.Тя и армията им е слаба, а по плажовете им можеш да си издереш задника по чакъла.Абе, мани ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.