Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десет археологически обекта са открити по жп линията Волуяк - Драгоман

1 коментар
Десет археологически обекта са открити по жп линията Волуяк - Драгоман

Десет археологически обекта от различни епохи са открити при подготовката на трасето преди започване на строителните работи по жп линията Волуяк - Драгоман, съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията.

Изграждането на линията се финансира с европейски средства по оперативна програма "Транспорт" 2014 - 2020.

За опазване на археологическото наследство в обхвата на проекта, през август 2021 г. е сключен договор между Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) и Национален археологически институт с музей при БАН с предмет "Спасителни археологически проучвания и археологически дейности/надзор по време на строителните дейности в железопътен участък Волуяк – Драгоман".

Към момента вече са проучени всички обекти, като за девет от тях е извършено предварително археологическо проучване, а за един - цялостно археологическо проучване.

В края на юли приключи предварителното археологическо проучване на най-големия от 10-те обекта, който се намира в землището на село Алдомировци, община Сливница.

В рамките на два месеца и половина екип от археолози и специалисти от НАИМ-БАН, РИМ-София, НХА и Националната галерия обследваха обекта, с дължина от около 1060 м и обща площ от 32 дка.

В проучваната площ са открити некропол от късната античност (V-VI в.), трасе на античен път със запазена дължина 15 м, антични зидове от сгради, средновековни жилища и структури, свързани с продължително обитаване на обекта. Сред археологическите находки са разкрити пещи за печене на вар, чийто аналогии могат да бъдат намерени във водещи обекти в Западна Европа.

Документирани са структури от преходния период между къснобронзовата и ранножелязната епоха (XII-X в. пр. Хр.), късната античност (IV-VI в.) и средновековието.

Откриват се материали и от късноелинистическата (II-I в. пр. Хр.) и римската (I-III в.) епохи.

Заключенията на експертите са, че разкритите археологически структури имат голям научен потенциал и значимост за изследване на културата в района, който през античността е част от територията на Сердика.

Във връзка с това предстои пълно спасително проучване на целия обект, което ще продължи 5 месеца.

За да се намали забавянето на строителните дейности по жп линията, в момента НКЖИ и НАИМ-БАН изготвят план за разделяне на археологическото проучване на два етапа, който да е синхронизиран с работната програма на изпълнителя.

Предстои част от спасителното проучване да бъде извършено през тази година, а вторият етап - през археологически сезон 2023 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:44 на 17 август 2022 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.