Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ди Велт": Разследването за България не е платена публикация

15 коментара
"Ди Велт": Разследването за България не е платена публикация

Пред “Дойче веле” германският вестник "Ди Велт" категорично отрече разследването за България и оръжейните доставки за Украйна да е платена публикация. От Германския съвет по печата казват, че няма оплаквания за статията.

"Съгласна съм, че е абсолютно поръчково. То се видя и колко струва", заяви Корнелия Нинова в бТВ по адрес на публикацията на германския ежедневик "Ди Велт", озаглавена "България - страната, която тайно спаси Украйна". И продължи: "Имаше публикации колко струва да си поръчаш статия в "Ди Велт" - 26 и нещо хиляди, нещо такова."

Така лидерката на БСП се присъедини към президента Румен Радев, който в интервю за "Дарик радио" ден по-рано обяви, че статията "има очевидно поръчков характер". Твърденията на Нинова за "26 и нещо хиляди" всъщност препращат към публикации в съмнителни сайтове, които цитират цените на "Ди Велт" за публикуването на т.нар. адверториал или рекламна статия. Публикации, които според правилата изрично се обозначават като платени.

Стоят ли някакви доказателства зад думите на Нинова и Радев? Или те без колебание, на база единствено на спекулации, обвиняват водеща германска медия в нарушаване на основни журналистически и етични правила? Ето какво ни казаха от "Ди Велт" и Германския съвет по печата.

"Ди Велт" категорично отрича

"Не, в този текст не става въпрос за адверториал", отговарят от "Ди Велт" на запитане на Дойче Веле. Те обясняват мотивите зад публикуването на статията лаконично: "За журналистите е естествено да търсят вълнуващи истории и да ги разследват".

Самият автор Филип Фолкман-Шлук даде интервю за бТВ и заяви, че дебатите около предоставянето на оръжия на Украйна от страна на Германия са поводът да разкаже българската история.

"Започнах да се интересувам каква е ситуацията в другите страни и откъде (Украйна) всъщност получава голяма част от оръжията по време на войната", обяви той. Фолкман-Шлук каза още, че се е свързал с Кирил Петков, който му е разказал интересни неща и затова се е обърнал към украинския външен министър Дмитро Кулеба, който да потвърди думите на бившия български премиер.

"В основата на нашето определение за качествена журналистика е независимостта на нашите журналисти в редакционната им работа. Това важи както за този случай, така и за всички останали случаи", подчертава говорител на "Ди Велт" пред ДВ.

"Ди Велт" е създаден през 1946 година, а от 1953 е в групата на "Аксел Шпрингер" - заедно с основаното в САЩ "Политико", икономическия портал "Бизнес Инсайдър", германския таблоид "Билд" и други. Тиражът на ежедневника е около 88 000 бройки ежедневно, а welt.de е сред петте най-посещавани сайтове на медии в Германия.

Какво казват от Германският съвет по печата

В изданието на "Ди Велт" от 18 януари, където се появява текстът за България, публикацията не е маркирана като платена. В точка 7 от Етичния кодекс на печатните медии в Германия, съблюдаван от Германски съвет по печата, изрично се казва: "Платените публикации трябва да бъдат оформени по такъв начин, че да бъдат разпознаваеми като реклама за читателя. Разграничението от редакционната част може да се направи чрез обозначаване и/или дизайн."

Германският съвет по печата е създаден през 1956 година. Той функционира на принципа на саморегулацията. Всеки гражданин, без значение дали живее в Германия, или не, може да се обърне с оплакване към него, ако смята, че някоя медия нарушава кодекса - оплакването може да бъде подадено онлайн (https://www.presserat.de/beschwerde.html).

Съветът разглежда случаите и има право да накаже медията включително с публично порицание, което трябва задължително да бъде публикувано. Последно неделното издание на "Ди Велт" е порицано през 2022 година за това, че е цитирало своя събеседничка, въпреки че ѝ обещало, че няма да я цитира без изрично нейно съгласие.

"Медиите от групата на "Ди Велт" в последните години не са порицавани за нарушаване на точка 7", уточняват от германски Съвет по печата пред ДВ. Справка на сайта на Съвета посочва, че наказания по тази точка не са налагани на групата на "Ди Велт" от над 10 години. "За въпросната статия ("България - страната, която тайно спаси Украйна" - б.а.) не са получававани оплаквания при нас", посочват от медийния регулатор пред ДВ.

Къде могат да изпратят запитване Радев и Нинова

Ако президентът Радев или лидерката на БСП Корнелия Нинова имат доказателства, че статията в "Ди Велт" е платена, те могат да поискат порицание за "Ди Велт" от Германския съвет по печата. Това се прави онлайн, става бързо и лесно.

ДВ изпрати запитване до пресцентъра на БСП дали Корнелия Нинова има конкретни доказателства за изказванията си. До публикуването на този текст отговор не беше получен.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. efir2
    #15

    Хахаха! Да - те и в Медияпул хвалебствените публикации не са платени, нали така!

  2. Мазен Кумунис
    #14

    Не е платена статия, колкото Асен Василев не е гей! ;)

  3. Alexander1998
    #13
    Отговор на коментар #12

    Не за първи път демагогията с цел лобиране се случва в Медиапул и Прокопиевите вестници, като цяло. Жалко е че не всички хора го осъзнават обаче...

  4. Rogger Potter
    #12

    Уважаеми "журналисти" от Медиапул, не е зле да подлагате материалите на известен "фактчекинг", въпреки че препечатвате от ДВ. Александър Детев добре ни запознава с историята на Шпрингер, но удобно премълзава собственика му - американския инвестиционен фонд ККР (KKR). В това няма нищо лошо, но читателите трябва да знаят, че ККР има значителни икономически интереси в България. Например: този фонд държи основните пакети на ТЕЦ Марица Изток 3, Нова телевизия, Виваком, Нетинфо и др.

  5. обикновен
    #11

    Радев и Нинова си мислят, че като им подхвърлят рубли и копейки, след като ходят на колене след путлеристката и рашистката сатрапия и изпълняват всякаквите й поръчки, и нормалният свят се движи по тяхната слугинска пътечка. Е, не е така, другари! В нормалния свят, в главите на свободните човеци и граждани няма сърпове, чукове и петолъчки

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  7. Евроатлантизъмм
    #9

    Лъжецът Борисов обаче инвестира във фейсбук реклама да подпомага фалшивата новина. Така ще е. Богат крадец, слаби роби

  8. Alexander1998
    #8

    Медиите публикуват статии за политика "без спонсориране" от някого (политик може би, едва ли не) и го цитират, като "виновник" за добрите дела. "Жива да не бях!!" :о... Накарахте (вие от ПП и ДБ) Дмитро Кулеба да чака в кулоарите на НС, не го приехте да се изкаже на трибуната, а след като го отпратихте започнаха препродаванията на трети страни, а не ДИРЕКТНА помощ за Украйна. Истинските герои в случая са Полша и Балтийските страни. Ние само направихме пари от страданието на украинците...

  9. БГаньо
    #7

    Не се гаси /с бензин/ туй що не гасне /крепката и нерушима българо-съветска дружба/!

  10. sloth
    #6
    Отговор на коментар #5

    Българите подкрепят Украйна, но разни индивиди подкрепят (руския) мир.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.