Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дикме, Шулева и Абрашев си отиват, Новото време взема енергетиката

0 коментара

След почти едномесечен натиск от страна на Ахмед Доган, министър-председателят Симеон Сакскобургготски предприе промени в правителството, за да не рискува оставащите 4 месеца до края на мандата си. Симеон махна от правителството вицепремиера Шулева - за което настояваха и ДПС, и Новото време - като в същото време ѝ повери организационната власт в партия НДСВ, издигайки я за шеф на предизборния щаб на управляващите.

В сряда премиерът ще предложи на парламента да освободи вицепремиера и министър на икономиката Лидия Шулева, земеделския министър Мехмед Дикме и министъра на културата Божидар Абрашев.

Новият коалиционен партньор Новото време получава министерството на енергетиката, което ще се оглави от Мирослав Севлиевски, лидер на парламентарната група на Новото време.

Досегашният енергиен министър Милко Ковачев ще заеме мястото на Лидия Шулева в министерството на икономиката, но без да става вицепремиер. Така заместник министър- председателите остават двама - Пламен Панайотов и Николай Василев.

Начело на министерството на културата, към което отива туризма, ще застане депутатът от НДСВ Нина Чилова, която е от групата на юристите.

Министър на земеделието ще стане досегашният заместник на Дикме Нихат Кабил. До момента той отговаряше за структурната политика и поземлените отношения.

Коалиционният партньор ДПС избяга от коментари и разпространи единствено писмена позиция, че одобрява проекта за промени и че той отразява общата воля на алианса НДСВ, ДПС и Новото време "за постигане на ново качество на управлението от гледна точка на неговата социална ефективност".

Позицията на Новото време пък е, че промените ще подобрят управлението на страната и са важна предпоставка за нов мандат либерално управление на България.

Премиерът сменя министрите, но запазва екипите им

Рокадите, които на пръв поглед засягат три ключови министерства - енергетика, земеделие и икономика, на практика не могат да доведат до почти никакви промени в тези сектори в оставащите месеци до края на мандата.

Тезата, че те се предприемат единствено в угода на останалите две партии от тройния либерален съюз - ДПС и Новото време, се потвърждава и от информацията на Mediapool, че екипите във ведомствата дори на зам.-министерско ниво най-вероятно няма да се сменят. На заместниците на Шулева и Дикме е съобщено, че не е желателно да подават оставки и да си тръгват с бившите си шефове. Въпреки че вече са депозирали оставките си, най-вероятно и заместниците на Ковачев ще останат в енергетиката.

Това е втората смяна на министри в правителството Сакскобургготски. При първата, в средата на 2003 г., си отидоха министърът на транспорта Пламен Петров, на здравеопазването Божидар Финков и на образованието Владимир Атанасов. При тези рокади Симеон премести Николай Василев от министерството на икономика в това на транспорта, а на негово място сложи Шулева, дотогава социален министър.

Преди това, в края на 2002 г., оставка подаде вицепремиерът регионален министър Костадин Паскалев и стана съветник на президента Първанов.

Симеон издига Шулева по партийна линия

Симеон лично обяви промените пред медиите в 14 ч. в понеделник, в присъствието на почти цялото правителство, политическото ръководство на НДСВ и депутати, отлагайки за по-късно заминаването си за срещата на високо равнище на НАТО в Брюксел.

Преди това Симеон уведоми за промените партийното ръководство на НДСВ, което бе извикано на "Дондуков" 1. Той обаче не информира за рокадите парламентартата група на жълтите, която в крайна сметка трябва да гласува в сряда освобождаването и назначаването на министрите. Според източници от ръководството, преговорите за новия кабинет между Симеон и Доган са текли и снощи, противно на вчерашните изявления, че са приключили още в събота вечерта.

Премиерът четеше смените с показно измъчен тон, силно въздишайки от време на време.

Последните минути от речта му бяха посветени на вицепремиера Лидия Шулева - единствена поименно спомената от Симеон сред отиващите си.

Симеон обяви, че не я уволнява, а приема оставката ѝ, която тя подала още на 26 януари и на три пъти досега се опитвала да го убеди да я приеме.

Той съобщи, че като лидер на партия НДСВ назначава Шулева за шеф на предизборния щаб на управляващата партия и за човека, който трябва да разработи икономическата програма на НДСВ за следващия мандат.

В опита си да покаже публично, че се разделя с Шулева под натиск, министър-председателят стигна и до абсурда да я назначи за свой заместник като глава на правителството в оставащите ден и половина, докато промените се гласуват от Народното събрание.През това време Симеон ще е в Брюксел, като ще съкрати визитата си, за да представи промените в парламента в сряда. Предвижда се те да са втора точка от дневния ред на Народното събрание, след избора на нов председател на парламента. След подкрепата на ДПС и Новото време той със сигурност ще се казва Борислав Великов, като първата му задача ще е да води тежките дебати по правителствените промени.

Самата Шулева повтори версията на премиера, че сама е настоявала да си тръгне от кабинета, за да спаси успешното завършване на мандата на правителството заради подписването на договора за присъединяване към ЕС.

В изявление пред медиите тя призна, че последният месец е бил един от най-трудните в живота ѝ и че на практика е останала сама. "Мисля, че преодолях обидата, никой няма да ми попречи да поставям винаги националния интерес над личния", обяви Шулева.

"За три години и половина вие сте ме опознали и знаете, че не съм майстор на тънката политическа игра, на завоалираните фрази и подмолните удари. Моята сила е в намирането на прости, прагматични и работещи решения... Резултатите в българската икономика, особено през 2004 година, показват, че ние сме на прав път и в това е моето лично удовлетворение", заяви още Шулева и благодари на премиера и на останалите си колеги в правителството за съвместната работа.

Три часа по-късно бъдещият министър на икономиката Милко Ковачев заяви пред журналисти, че за него е част да приеме предизвикателството. Той обаче не бе словохотлив по отношение на новата си служба. В доста уклончиво изявление даде да се разбере, че не е склонен да предприема структурни промени във ведомството на Шулева и най-вероятно ще запази и ще работи с екипа ѝ. От изявлението на Ковачев стана ясно и че надали ще сменя шефове на агенции, подчинени на ведомството, включително и на Агенцията за приватизация. Това се потвърждава и от информация на Mediapool, че са туширани разминаванията на доскорошния министър на енергетиката с приватизационното ведомство относно продажбата на трите ТЕЦ-а във Варна, Русе и Бобовдол. Ковачев бе против договорите за разполагаема мощност, които купувачите на топлоцентралите трябва да сключват в НЕК. Оказва се обаче, че консултантът по сделката - "Креди суис", и привлечения от Ковачев консултант НЕРА са сближили позициите си и търкания с АП вече няма. Така че вероятно раздържавяването на ТЕЦ-овете ще стане в срок и без повече сътресения, коментираха запознати.

По отношение на приватизацията на "Булгартабак" Ковачев каза лаконично, че не може автоматично да заеме мястото на Шулева като председател на Надзорния съвет на холдинга. Близки до него източници твърдят, че той надали ще предприеме сам нещо за обявяване на нова процедура за приватизация на дружеството. Ако такава нещо се реши, то ще е със санкция на парламента и то по нова стратегия за продажба, коментираха запознати.

Дикме отива в екипа на Първанов?

За уволнението в пакет на Лидия Шулева и Мехмед Дикме настояваше лидерът на ДПС Ахмед Доган, за да се освободи от еманципиралия се от партийната централа министър на земеделието. Шулева бе необходимата фигура в пакета, за да се посочи в публичното пространство провалената сделка с Булгартабак като причина за рокадата, макар че истинският виновник за провала бе именно ДПС.

Според източници на Mediapool, възможно е изгоненият от Доган министър Мехмед Дикме да стане съветник на президента Георги Първанов.

Още в края на юни м.г. в централата на ДПС бе проведено 10-часово заседание за съдбата на земеделския министър, като тогава единствено допълнителните средства, договорени с Европейския съюз за земеделските стопани, спасиха поста на Дикме. Тогава слуховете изпращаха Дикме на партийна работа в централата на "Стамболийски" 45А.

Оттогава насам споровете между него и лидера Доган станаха почти публична тайна.

Самият министър коментира пред Mediapool, че приема нещата нормално. Това са демократични промени в демократична държава, каза кратко Дикме. Той отказа да коментира дали ще се върне като депутат в парламента или ще отиде в президентството и заяви единствено, че утре на пресконференция ще обяви плановете си занапред.

Заместникът му Нихат Кабил, който заема поста му, определи като най-важно назначаването на още двама зам.-министри в земеделското министерство - на неговото място и на това на Меглена Плугчиева, която от началото на ноември е посланик в Германия. Фактически четвърти месец земеделието няма ресорен зам.-министър по евроинтеграцията.

Кабил заяви, че ще му е необходимо време, за да се ориентира в случая с проваления опит за приватизацията на Булгартабак, но като цяло смята, че тя трябва да се състои. Кабил добави, че ще е добре, ако до края на мандата на сегашното правителство започне нов процес за продажбата на холдинга, но уточни, че това не е въпрос на желание само на един човек, макар и министър на земеделието.

Новото време ще има и зам.-областни управители

Най-новият коалиционен партньор в управлението - Новото време, влиза в правителството с министър на енергетиката Мирослав Севлиевски. Кандидатурата му била предложена лично от премиера, заяви пред Дарик радио зам.председателят на ПГ Новото време Борислав Цеков. Той определи като голямо политическо признание за Новото време включването в правителството, признание за политиката на нововремци, която била доказано национално отговорна.

"Дали Мирослав Севлиевски ще се справи - не знам, тепърва ще стане ясно. По-важното обаче е дали Мирослав Севлиевски ще успее да повлияе на политиката на кабинета", добави още лидерът на "Новото време" Емил Кошлуков.

Според запознати, на новия енергиен министър ще му се наложи да се облегне на опита най-вече на единия от сегашните заместници на Ковачев - Ангел Минев. В енергетиката управленските кадри се създават трудно и нито един спуснат от горе човек няма да има време в останалите три-четири месеца до края на мандата дори да научи основните неща в отрасъла, коментираха експерти от ведомството.

Предшественикът на Севлиевски Милко Ковачев в реверанс към наследника си заяви, че двамата заедно ще представят скоро анализ на секторните политики в енергийния отрасъл. Нормално е да се предположи, че той е дело по-скоро на Ковачев, отколкото на Севлиевски.

Мястото на енергийните проекти е в ресорното енергийно министерство, бе категоричен Ковачев, запитан дали като министър на икономиката няма да се опита да контролира някои от крупните проекти, започнати от него, като АЕЦ "Белене".

До миналия петък нововремци, които отдавна разгърнаха яростна атака срещу Лидия Шулева, сами разпространяваха версията, че Севлиевски ще я замени като министър на икономиката.

Освен министерския пост, от Новото време очакват да получат и няколко зам.-областни управители, съобщиха от регионалните администрации. Навярно нововремците ще имат трима зам.-областни, като все още не са уточнени регионите. Търсели се заместници със свалено доверие или пред пенсия, за да бъдат заменени от хора на най-малкия коалиционен партньор.

Министерство на културата и туризма било по европейски

Пред медиите Симеон обясни, че промените в правителството 4 месеца преди изборите се базирали на три принципа - приемственост, съобразяване с европейските изисквания и отговорност към поетите ангажименти към партньорите в либералната коалиция ДПС и Новото време.

С втория принцип бе обяснена единствената структурна промяна - изваждането на туризма от министерството на икономиката и прехвърлянето му в това на културата. Това обединение се практикува в немалко европейски страни, коментира премиерът.

Досега туризмът официално бе ресор на ДПС и за него в министерството на икономиката отговаряше зам.-министърът Димитър Хаджиниколов.

Пред Mediapool днес той не пожела да коментира дали отива в новосъздаващото се Министерство на културата и туризма. Това ще стане ясно в сряда, когато ще се определи структурата на ведомството, каза само Хаджиниколов. Според запознати сто процента е сигурно, че той и съответните дирекции, отговарящи за туризма, се присъединяват към новото ведомство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.