Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дилемата пред Джон Ашкофт

0 коментара

Докато генералният прокурор на САЩ Джон Ашкрофт пътуваше из Европа през тази седмица, у него не останаха съмнения за опасенията на европейците относно спазването на основните човешки права в антитерористичната кампания. Има ясни различия в подхода към този въпрос от двете страни на Атлантическия океан. И за да не бъдат подкопани усилията срещу тероризма, и Европа, и Америка трябва да приемат и да уважават своите различия.

Европейците имат две главни опасения. Едното е за плановете на САЩ да изправят заподозрени в тероризъм чужденци пред тайни военни трибунали вместо пред обикновени съдилища. Другото е свързано с вероятността чужденци да бъдат осъдени на смърт, ако бъдат признати да виновни по обвинения в терористични действия.

Испания, където вчера беше Ашкрофт, дава подходящ пример за европейската дилема. Мадрид има продължителен и голям опит в борбата срещу тероризма на баската сепаратистка организация ЕТА. Същевременно испанското правителство е против, подобно на неговите партньори от Европейския съюз, прилагането на смъртното наказание. Испанските власти вече са арестували осем души, заподозрени, че са членове на терористичната мрежа Ал Каида. Обаче Мадрид няма да ги екстрадира в САЩ, ако пред тях стои перспективата да бъдат екзекутирани там.

Министърът на правосъдието на Франция Марилиз Льобраншо заяви, че нейното правителство не е съгласно който и да е френски гражданин да бъде съден от специални трибунали или осъден на смърт в която и да било страна. Това се отнася за първия обвиняем в САЩ Закариас Мусауи, който е френски гражданин от марокански произход. Той не е изправен пред военен съд, но може да получи смъртна присъда.

Джон Ашкрофт ясно декларира, че уважава суверенитета и независимостта на европейските страни. Но той ги прикани да направят "зряла преценка" относно международния характер на планирането и подготовката на последните терористични нападения. В замяна той се съгласи всички искове за екстрадиция да бъдат направени конкретно за всеки отделен случай и загатна, че САЩ няма да настояват с обвиненията, предвиждащи смъртна присъда, ако това води до проблеми.

Използването на военни трибунали вероятно ще предизвика повече затруднения. И европейците не са единствените, които отправят критики по този въпрос. Законодатели от Конгреса на САЩ също задават трудни въпроси. Един незабавен сблъсък бе предотвратен с решението Закариас Мусауи да бъде изправен пред обикновен федерален съд.

Аргументът в полза на тайните военни процеси е, че те ще запазят разузнавателните източници и ще действат значително по-бързо от традиционната съдебна процедура. Но ако подкопаят международното сътрудничество, те ще бъдат непродуктивни. И ще бъде по-добре, ако изобщо не бъдат използвани. А ако бъдат, това трябва да става само в изключителни обстоятелства.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.