Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДКСИ трябва да знае как спецслужбите боравят с информацията

0 коментара

Отношенията между Държавната комисия за сигурността на информацията (ДКСИ) и различните специални служби в България трябва да бъдат законово регулирани, така че ДИКСИ, която носи отговорността по този въпрос, да има достатъчен достъп и контрол върху това, което специалните служби правят с информацията и по отношение на техния кадрови състав. Това заяви председателят на Сдружение "Джордж Маршал" Велизар Шаламанов пред Радио Свободна Европа.

Той припомни, че освен персонална сигурност, от НАТО се изисква също и информационна, документна, индустриална и други типове сигурност. Практически в България има сериозен пропуск в законодателството по използване на информационните технологии в администрацията и гарантиране на защитата на информацията не е на ниво сътрудници, а на ниво с технически средства, посочи Шаламанов.

Той постави и въпроса с използването на специални разузнавателни средства от Националната служба за сигурност, Националната разузнавателна служба, Служба "Военна информация", Служба ВКР и т.н. и необходимостта от гаранции, че тези средства да не се използват за лични или политически цели. "Хората, които ги използват, ако не са надеждни, ако са, общо взето, с връзки в бившите структури, които все още не са променени, ще получат информация, включително следейки и слушайки хора, които официално са получили допуск за работа със секретна информация", каза Шаламанов.

Разширеното използване на специални разузнавателни средства при недокрай реформирани служби и липса на законодателство за някои от тези служби, паралелно с недобрата защитеност на комуникационните и информационни системи на правителството, ще позволи хора, които официално нямат допуск за работа с класифицирана информация, да получат такава, включително със специални разузнавателни средства, смята председателят на Сдружение "Джордж Маршал".

Въпросите с опазване на класифицираната информация освен от НАТО, ще бъдат сериозно поставени и от всяка една от страните - членки на НАТО, на двустранна основа и най-вече от Съединените щати. "Вие знаете, че президентът (на САЩ), както и директорът на ЦРУ трябва да подготвят специални доклади за реалната дейност, извършена в страните, поканени за членство в НАТО, по преодоляване на тези проблеми", припомни Велизар Шаламанов.

"И въпросът със защита на класифицираната информация в много голяма степен не е само отношение България - НАТО, а много повече на двустранна основа с основните страни. Защото практическите дейности, които се извършват на двустранна основа, са с по-висока степен на важност и отношение към класифицираната информация, отколкото комитетите и работните групи в НАТО", каза в заключение Велизар Шаламанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.