Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До 2 месеца ще има нов медиен закон

0 коментара

До месец - два законът за радио и телевизия ще бъде приет, заяви правителственият говорител Димитър Цонев след днешната среща на премиера с вносителите на проектозакона от НДСВ и ДПС, представителите на медийни организации и шефове на вестници и електронни медии. Симеон Сакскобургготски изразил надежда, че след една година законът ще действа пълноценно.

Така наречената отрита дискусия беше закрита за репортерите, които бяха изгонени от залата, при това без видима съпротива от страна на медийните организации и босове. Участниците приеха радушно регламента на Цонев да се изказват пред Симеон Сакскобургготски в рамките на две минути, докато изтече пясъка в предварително приготвения часовник.

Не стана ясно дали вносителите ще вземат под внимание предложенията на експертната общност, която в мнозинството си се обяви против закона в сегашния му вид. Критиките от Българската медийна коалиция (БМК) са насочени основно към формирането на т.нар. гражданска квота в бъдещия Национален съвет за електронни медии (НСЕМ). Според замисъла на вносителите, тримата членове на гражданската квота ще се утвърждават от парламентарната комисия по медии и ще бъдат гласувани от парламента, при това без да бъдат прилагани критерии към организациите, които номинират свои представители.

Президентът Георги Първанов прие тези аргументи на експертната общност и също се обяви против проектозакона на НДСВ и ДПС, който освен това орязва неговата квота в НСЕМ. Първанов в прав текст обвини мнозинството, че чрез този закон се стреми да наложи политически монопол върху електронните медии.

В днешния разговор с премиера не взеха участие представители от президентската администрация. "Президентът си направи собствени дискусии, той има впечатление и същите, които присъстваха тук, бяха и при президента...Няма защо да каня от президентството. Ако някой е искал да дойде, щеше да дойде", заяви правителственият говорител на брифинга след края на срещата. Прессекретарят на държавният глава Бойка Башлиева потвърди пред репортери, че не е получила покана за участие.

Близо 70 души участваха в дискусията, 40 от тях се изказаха.

Доц. Лозанов: Дискусията беше ритуална

Георги Лозанов - член на СЕМ, изрази мнение, че дискусията е имала по-скоро ритуален характер с цел всички изразени досега позиции да бъдат изказани още веднъж. Имаше предварителна тенденциозност, не знам дали в подбора или в поведението на определени хора, които виждаха своята роля в това да правят PR на проектозакона, а не да участват в реален дебат по основните проблеми в него, коментира Лозанов. Според него в изказването си Диляна Грозданова - депутат от НДСВ, член на медийната комисия и един от авторите на проекта, е поела ангажимент някои от предложенията да бъдат включени в текста.

Според участници в дискусията от МС умишлено са поканили максимално широк кръг медийни организации, журналисти и експерти, за да се постигне превес над критичните мнения спрямо закона.

Председателят на БМК Васил Димитров изрази надежда да има и следваща среща, но в по-тесен формат, защото по негово мнение е невъзможно да се води ползотворна дискусия с повече от 70 души - колкото участваха днес. Според Димитров премиерът не е успял от тази среща да си състави мнение кои от предложенията трябва да бъдат включени в закона за радио и телевизия и кои от представителите на медиите трябва да бъдат уважени като мнение.

Михнева нападнала Кеворкян

По време на дискусията журналистката Маргарита Михнева нападнала Кеворк Кеворкян, че разполага с много власт в БНТ, като подчертала връзката му с бившата Държавна сигурност, разказаха участници в срещата. Премиерът казал, че заради отсъствието на Кеворкян не бивало да бъде коментиран. Михнева искала да предупреди царя да не се предоверява на хора, близки до него и с позиции в медиите.

Кирил Гоцев си направил устата за оставка от шефския пост в БНТ, ако заради неговото махане трябва да бъде приет нов за радио и телевизия. Никой от присъстващите обаче, дори и шефката на медийната комисия Милена Милотинова, не поискал в прав текст той да я подаде. Гоцев отрече след срещата да е получавал ревизионен акт за 15 мил. лева и препоръча на репортерите да му се обадят на 21 март, когато щял да има повече информация по случая. Утре той заминава за Китай, където ще оглежда телевизионна техника.

Издателите на вестници поискаха да контролират радиа и телевизии

Издателят на вестник "Сега" и съсобственик на радио "Нет" Андрей Райчев заяви пред журналистите, че пледирал издателите на всекидневници също да влизат в НСЕМ. Той поискал да се легализира сливането на радиостанции, защото в момента свързването на радиата във вериги става нелегално. Райчев поискал БНТ да произвежда различна от частните телевизии продукция, след като ползва пари и от държавния бюджет, освен от рекламни постъпления.

Членът на УС на БНТ Иван Такев бил впечатлен от изказването на журналистката от БНР Диана Чепишева, която единствена директно заявила пред аудиторията, че не харесва заложения в проектозакона политически монопол на управляващите при съставянето на медийния регулаторен орган.

Аргументите си за недопускане на репортери на дискусията Димитър Цонев обясни така: "Ако вие бяхте вътре в залата, дискусията нямаше да протече по този конструктивен начин. Много е различно поведението на хората, участващи в дискусия, когато са сами, и когато има медии, това е мое лично наблюдение".

Журналистите щели да пречат на дебата

"Какво ме интересува", заявила директорката на правителствената пресслужба Цветелина Узунова в отговор Милена Милотинова, която попитала защо репортерите няма да присъстват в залата, съобщиха свидетели. Според други, обаче, Милотинова е била забелязана да уточнява с Цонев именно изгонването на журналистите от залата. По време на дебата Милотинова преотстъпила времето си за изказване на представителката на асоциацията на регионалните медии, която похвалила текста на вносителите.

Димитър Цонев обеща пълната стенограма от разговора да бъде разпространена чрез Интернет-страницата на МС и да бъде предадена на парламентарната медийна комисия. Тя ще получи и събраните от правителствената информационна служба над 40 писмени предложения, получени по електронна поща. Според Цонев не е имало нито едно изказване против необходимостта от промени в закона.

По думите на Цонев премиерът е одобрил идеята към парламентарната медийна комисия да се създаде експертна група, която да подпомага работата по проектозакона между първо и второ четене в Народното събрание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.