Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До 4 март СЕМ избира "";зад кадър"" шеф на БНТ

0 коментара

Присъствието на Кеворк Кеворкян на публичното обсъждане на концепциите на тримата кандидати за генерален директор на БНТ предизвика поредната вълна от слухове около избора. Новият шеф на БНТ трябва да бъде обявен на 4 март. Днес кандидатите представиха вижданията си и отговаряха на въпроси във връзка с предложените концепции.

Кеворк Кеворкян - смятан за реалния мениджър на БНТ, "назначен" от доскорошния началник на премиерския кабинет Стоян Ганев, даде мнение, че конкурсът е вял и че Димитър Цонев е неговият фаворит. Това изказване вероятно имаше за цел да разсее представата, че Кеворкян държи БНТ чрез Кирил Гоцев.

Кеворкян прегърна председателката на СЕМ Маргарита Пешева и двамата позираха пред фотографите.

Голяма част от членовете на СЕМ споделят мнението, че генералният директор на националната телевизия трябва да вземе в екипа си и останалите кандидати, които ще отпаднат или вече са отпаднали от конкурса. На публично заседание на 4 март СЕМ ще определи спечелилия кандидат. Ако не бъде избран генерален директор на БНТ, медийният съвет трябва да насрочи ново заседание, а при втори неуспешен избор - да прекрати конкурса.

Готов съм на всеки компромис в рамките на закона, за да привлека финансови средства за националната телевизия. Това заяви кандидатът за генерален директор на БНТ Димитър Цонев в публичното си събеседване със СЕМ. Той вижда БНТ като "палат" , а не като "кокошкарник", както е в момента. Маргарита Пешева определи тези виждания на Цонев като "приказка от бъдещето". Георги Лозанов попита кандидата как ще стане превръщането на БНТ в крепост срещу външния натиск. Цонев отговори, че първо ще направи"ров със вода".

"Няма да позволя управленски решения да се вземат извън БНТ, противник съм на политически и икономически вредни влияния", каза още водещият на "По света и у нас". Проблемът с натиска върху телевизията Цонев щял да решава "со кротце, со благо".

Според него БНТ може да се превърне в обществена телевизия за период от 9 - 10 години. По думите на Цонев всички промени в БНТ ще могат да бъдат задвижени едва при адекватно финансиране и технологичното обновяване на телевизията. От качеството на националното радио и телевизия зависи дали хората след време ще си плащат таксите за телевизия и радио, каза Цонев.

Цонев се обяви за разделение на властите вътре в телевизията, като каза, че ще даде редакционна самостоятелност на отделите в телевизията, като им позволи да набират сами спонсори. Четири основни дирекции ще управляват телевизията, според концепцията - програмна, информационна, административна и продукция.

Кандидатът за шеф на БНТ каза, че ще покани конкурентите си Гоцев и Такев на работа в случай, че той спечели конкурса. Цонев отказа да даде имена на членовете на екипа си, като посочи, че те ще присъстват и в другите два екипа.

Той изтъкна също така, че ще се радва, ако в неговия проектодоговор залегне неговата концепция за развитие на телевизията. Проектът на Цонев предвиждат да бъде изградена система за телетекст за глухи и аудиочестота за слепите граждани. Той обеща на синдикалистите в телевизията, че ще спазва изискванията на кодекса на труда и няма да бяга от колективния трудов договор.

Това, в което се разминаха Цонев и СЕМ, беше предвижданият обществения съвет - от 70 човека, според концепцията, и най-вече правото на участие на членове на СЕМ и на министри в него. Райчо Райков и Маргарита Пешева бяха озадачени от присъствието на председателя на медийния съвет в предвидения от Цонев обществен съвет. "По закон никой член на СЕМ няма право да участва в управленски органи", обясни Райков. В отговор Димитър Цонев каза само, че въпросният съвет няма да има управленски функции.

Кеворк Кеворкян определи като много вяло обсъждането на концепцията за БНТ на Димитър Цонев. На въпрос защо е дошъл, Кеворкян отговори, че целта е "да напазарува кадри" за своята телевизия.

Сегашният временен директор на БНТ Кирил Гоцев се самообяви като . "Джи Пи - то на телевизията". Гоцев се оприличи на домашен лекар и спасител, който ще лекува болната БНТ. Той каза, че концепция му е реално осъществима. Той вижда като свое най-силно направление развитието на филмопроизводството. Възнамерява да закупи формати за сериали, като дори БНТ ще издава в книги популярните епизоди - практика, която у нас първи въведе Кеворк Кеворкян. Кеворкян издаде първо книга с интервюто си със Симеон Втори от 1990 година, после направи и поредицата от три тома "Всяка неделя", като частен издател.

Кирил Гоцев ще конкурира "Шоуто на Слави Трифонов" по btv с "един добър филм" по Канал1. Той изказа мнение, че е възможна промяна в Закона за радио и телевизия, така че външните продуценти да правят и публицистика, защото били "по-свободни". Това мнение предизвика негативната реакция на Георги Лозанов и журналисти в залата. Гоцев вижда и друга промяна в Закона - към увеличаване на рекламата като обем за БНТ, който в момента е фиксиран до 15 минути на денонощие. Гоцев избяга от категоричен отговор дали ще подпише колективен трудов договор със синдикатите в БНТ, защото първо иска информация "кой кой" е в тях.

Концепцията на Гоцев предвижда проект за балкански културен канал на базата сателитния канал "ТВ България" и възраждане на телевизионния театър.

При стартирането на втори частен тв канал регионалните центрове на БНТ ще останат с много малък честотен спектър, съобщи Гоцев. Според него лишаването на БНТ от тези честоти рязко ще намали обществената ѝ функция.

Георги Лозанов каза, че в концепцията на Кирил Гоцев липсва само една функция - критическа функция към властта. Гоцев заяви, че ще разчита най-много на "автоцензурата в главите на журналистите". Автоцензурата в главите на шофьорите е без значение, добави той. Гоцев обяви, че би приел да работи с всички, които сега са негови конкуренти в конкурса, защото в концепциите на всеки от тях имало по нещо ценно.

Лилия Райчева, член на СЕМ, оцени като важна появата в БНТ на съвет за езикова култура и на художествен съвет. Според нея Гоцев е успял да сформира и екип, като най-важна в него била появата на Симеон Василева като шеф на новините.

Иван Такев, третият кандидат за генерален директор на БНТ, предвижда силно присъствие на гражданските структури при определянето на програмата на БНТ. В обществения съвет ще влизат лидерите на големите неправителствени организации. Представителите от съвета ще се включват като наблюдатели в програмния и художествено-експертния съвети или камарата на гилдиите и съвета за технологично развитие. Те ще заседават няколко пъти в месеца. Програмният съвет ще бъде постоянно действащият орган, в който журналисти и ръководство ще поемат споделено отговорността за случващото се на екрана.

Иван Такев иска БНТ да задава модела на медийно, естетическо и рекламно поведение на българския пазар, а не това да правят комерсиалните телевизии. Той определи като геноцид отказа на БНТ да прави и излъчва публицистика в пояса от 19 часа до 22.30 часа.

Работниците в БНТ да се обединят на професионален принцип в гилдии, които да изработят и приемат вътрешно-съсловни правила на организация и регулация, предвижда концепцията на Такев. Кандидатът каза, че "няма лоши работници, а има лоши мениджъри."

Такев предлага нови идеи за развитие на филмопроизводството - създаване на сценарна банка, формиране на филмова академия, възстановяване на тв театър и филмиране на готови културни продукти. Със съществуването на филмова академия ще отпаднат опасенията, че в БНТ проектите за тв театър и кино ще попадат в едни и същи ръце и няма да се харчат пари за естетически недомислици, обясни Такев.

Той е за връщането на щатното разписание на основните телевизионни професии като режисьори, оператори, директори на продукция, асистент-режисьори, художник-постановчици. Това, според него, е условие за качествена програма. Готов съм на първото заседание на управителния съвет да предложа вътрешен правилник за функционалните връзки и длъжностни характеристики за основните звена, заяви Такев.

Сателитният канал "Тв България" да се превърне в една пълноценна втора програма, която освен че ще обединява българската диаспора, ще носи приходи и възможност за нови програмни акценти и продукти, предлага Такев. Той призова българската държава да поеме ангажимент БНТ да се излъчва и в Северна и Южна Америка. Иван Такев обеща да върне достойнството на БНТ. Той заяви, че ако останалите кандидати споделят "духа и принципите" на неговата концепция, са добре дошли в БНТ под негово ръководство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.