Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До 6 години затвор за укрити данъци

0 коментара

От 1 до 6 години затвор за умишлено укриване на данъци в големи размери предлага правителството. Днес кабинетът прие проектозакона на финансовото министерство, с който се създава агенция за фискални разследвания, по-популярна като данъчна полиция.

Според одобрените промени в Наказателния кодекс, за умишлено избягване на данъци се предвижда затвор от 1 до 5 години и глоба между 5000 и 10 000 лв. Ако неплатените данъци с в особено големи размери - над 50 000 лв., глобата тръгва от 10 000 нагоре, а затворът се увеличава до 6 години. От 5 до 15 години затвор е предвиденото наказание за организирана престъпна група, извършила данъчно престъпление. В тази категория попадат веригите, източващи ДДС.

За да наложи затвор за неплатени данъци, трябва да се докаже, че те са укрити умишлено, уточни главният данъчен директор Николай Попов, който представи новия законопроект заедно с финансовия министър Милен Велчев.

Агенцията за фискални разследвания ще бъде подчинена на финансовия министър. Директорът ѝ ще има право да иска от съда достъп до банковите и застрахователни сметки на разследвани фирми или граждани, както и използването на специални разузнавателни средства. Фискалните агенти получават дознателски функции, за да разследват източване на ДДС, укриване на доходи, корпоративни финансови измами.

С разрешение на прокуратурата службата ще може да внедрява тайни фискални агенти в разследваните фирми.

Според главния данъчен директор Николай Попов, в новата служба ще работят около 200 данъчни служители. Финансовият министър се надява проектозаконът да мине сравнително бързо през парламента, за да може 2004 г. да се използва за събирането на екип и подготовка на кадрите. Реално се очаква тя да задейства от 2005 година.

Идеята част от данъчните да получат полицейски правомощия, за разследват по-бързо и ефективно финансовите измами, бе лансирана от Милен Велчев преди повече от година. След няколко месеца спорове той преодоля съпротивата на вътрешния министър Георги Петканов, който определяше новата служба като дублираща функциите на икономическа полиция и на икономическите звена в НСБОП. В последно време срещу създаването на данъчна полиция публично се е изказвал само главния прокурор Никола Филчев, с идентични аргументи като тези на Петканов.

Днес финансовият министър и главният данъчен директор обявиха, че целта на новата служба е да се съкрати до няколко месеца времето за разследване на финансовите престъпления, които сега се точат по 4-5 години, преди да стигнат до съда.

В закона е записано, че националната агенция за фискални разследвания ще бъде специализиран държавен орган за досъдебно наказателно производство на измамите и престъпленията срещу данъчната и осигурителната система. Директорът ѝ ще се назначава за срок от 4 години от министъра на финансите след съгласуване с премиера. Агенцията ще има две основни дирекции - "Фискални разследвания" и "Специални разузнавателни средства и експертизи".

Фискалните агенти всяка година до 15 май ще трябва да декларират пред директора на агенцията имущественото си състояние и доходите, както и тези на своите съпрузи или съпруги и ненавършилите пълнолетие деца.

Освен промени в Наказателния кодекс, за добрата работа на агенцията финансовото министерство предлага и промени в Наказателно-процесуалния кодекс, Данъчно процесуалния кодекс и в Закона за банките.

Проектът предвижда до 20 000 лв. глоба и до 3 години отстраняване от работа за служители на агенцията, които разкриват служебна информация. За фирми, които не оказват съдействие на данъчната полиция, глобата е до 100 000 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.