Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До 800 000 лв. за български фирми и учени за космически технологии

2 коментара
До 800 000 лв. за български фирми и учени за космически технологии

Между 70 000 лв. и 800 000 лв. могат да получат микро, малките и средни предприятия и научноизследователските организации в страната за създаване на нови космически технологии, приложения и учебни програми за космическо инженерство.

Средствата са предвидени в ратифицираното през тази седмица Споразумение между българското правителство и Европейската космическа агенция (ЕКА), съобщи Министерството на иновациите и растежа.

Подписаното споразумение с ЕКА е възможност за нарасналия интерес и ангажираност на България да осигури по-голяма възможност на космическата индустрия за участие при изпълнение на проекти в областта на научно-приложните изследвания и високотехнологични продукти и услуги, казва министърът на иновациите Даниел Лорер.

"Сътрудничеството допринася и за повишаване на качеството и конкурентоспособността на научноизследователския и технологичен сектор у нас, както и за по-бързо развитие на българските иновативни компании", допълва той.

Тръжната процедура за разпределянето на 2.4 млн. лв. ще стартира през юли и ще продължи до септември 2022 г. В програмата могат да участват стартъпи и български компании, които внедряват космически технологии или извършват такава дейност в България.

Критериите за кандидатстване ще бъдат финализирани през следващата седмица, когато ще се подпише Хартата на Плана за европейска кооперираща държава.

p> Ще се финансират проекти и приложения, свързани с летателния сегмент, оборудване или подходящи за мисиите на ЕКА продукти, демонстрации на технологии, пазарни проучвания, макетни дейности и др. Ще се насърчава партньорството между науката и бизнеса, включително с организиране на стажове в реална изследователска или работна среда.

Най-добрите български разработки ще намерят приложение в дейността на Космическата агенция. До момента, благодарение на членството на България в нея, са одобрени 37 проекта. Сред тях е създаденият от БАН дозиметър, с който се изследва космическата радиация на Марс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита киндергардън
    #2
    Отговор на коментар #1

    Ние сме космическа нация благодарение на Икарусите от градския транспорт и дедо им - Дедал! Ще успеем да се справим с предизвикателството! Дори в момента в института по етнография на БАН се работи по изработването на нова авагардна мартеница! Иновативното е, че вместо вълна ще се използва полиамидно влакно и памук! Със сигурност това ще вземе премия за космически технологии!

  2. анита хегерланд
    #1

    Ние се водим космическа нация, благодарение на руснаците. Нашите космонавти, програми и обучение се правеха в Русия. Ние нямаме подготовката, историята, кадрите, виждането, науката за широко участие в такава програма. Може би Лорер има някого предвид?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.