Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До май 2006 г. ще има нова система за учителските заплати

6 коментара

Разработване на нова система за оценяване и  заплащане на учителския труд ще подготви Министерството на образованието до началото на май 2006 г. Това съобщи министър Даниел Вълчев, който в четвъртък се отчете за стоте дни на управление.

Критериите, които ще се заложат в системата, се подготвят от два екипа на министерството и те ще бъдат съгласувани със синдикатите и учителските организации, допълни Вълчев. Вероятно в оценката на учителите при новата система ще се включва и мнението на учениците, формални показатели и условията, в които работят учителите.

В отговор на въпрос Даниел Вълчев уточни, че учителските заплати ще се увеличават диференцирано чрез бонуси. Най-вероятно новата система няма да се използва при планираното увеличение на учителските заплати от 1 юли 2006 година, добави той.

В програмата, която образователното подготвя за десетгодишен период, ще се заложат и параметри за развитие на висшето образование, които ще се подложат на обществено обсъждане. В нея като основен принцип ще бъде заложено проектното финансиране на науката, уточни министър Вълчев.

От януари започват регулярни национални конференции за учителите по всички предмети  във всички образователни степени, каза още Вълчев. Целта е експертите от министерството да работят по-тясно с учителите, както и да се подготви програма за намаляване на броя на слетите и маломерни паралелки.

Работи се и по национална програма за квалификация и преквалификация на учителите, а гореща линия ще приема сигнали за нередности в образованието.

Нито едно българско училище няма да бъде затворено заради студ през зимата, заяви образователният министър.

По отношение на продължаващите учителски протести, Вълчев каза, че бюджетната рамка не позволява кой знае какви жестове към българския учител и това е позиция на цялото правителство. Според него обаче могат да се намерят разумни компромиси, така че да се спази бюджетната рамка и да се приемат част от исканията на учителите.

Междувременно от БНС заявиха, че подкрепят изцяло исканията на учителските синдикати за по-високи заплати и подобряване на условията на работа в училищата. Между първо и второ четене на проектобюджета за 2006 г. ще направим предложения за увеличаване на процента от БВП за образование от предвидените за догодина 4,16 на сто на 5 процента. Това каза пред журналисти депутатът от БНС Мирослав Мурджов. Представители на парламентарната група се срещнаха с лидери на синдикатите "Образование" към КТ "Подкрепа" и Независимия учителски синдикат към КНСБ.

Искаме образователната система най-после да заработи както трябва и да има реформиране, каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Крум Крумов.

Румен Ангелов /БНС/ каза, че исканията на синдикатите са справедливи и чисто професионални. Поехме ангажимент да подкрепим всички техни действия, включително на 1 декември, когато те ще организират жива верига пред парламента, допълни той.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosio
    #7

    ima nova shema, koqto shte svyrshi rabota.uvolnqvat se 1/3 ot uchitelite, a na drugite im se digat zaplatite.prosto i lesno.

  2. Мечев
    #6

    Заплатите на учителите трябва да се увеличат с поне 15%, но не и на чиновниците-мижитурки из министерства,агенции,парламент и т.н.Да НЕ СЕ НАЗНАЧАВАТ психолози,анализатори и тем подобни ТЪПОТИИ в училищата-тази работа както досега ще се върши от класния ръководител.

  3. dany
    #5

    Очевидно е, че с тази работа не се справя добре класния ръководител. Аз не казвам, че трябва да се създават излишни щатове, напротив, но все пак трябва да е ясно, че кл. ръководител не е подготвен да се справя с всичко. Това важи за повечето учители, но това е др. тема. И как да стане увеличението, ако нямаме административен капацитет за това. Нали не мислиш, че министъра ще седне и по списък ще раздава. Все пак трябва да е ясно на кой колко и защо, а това става само с анализатори и административен персонал. Иначе е наливане в празното и ефект няма никакъв. Ако смяташ, че 15% ще те оправят - ОК.

  4. Осведомен
    #4

    Години наред никой не иска да бръкне с пръст в раната и да каже истината за тоталния срив в образователната система. Проблемите в нея са чисто социални, а непрекъснато се правят опити да се решават чрез "оптимизация" на образователния процес. Практически учителите (и преподавателите във ВУЗ) са зависими от учениците (студентите) - има определен брой ученици, има паралелка, има работа за учителите. Във висшето образование намаленият брой студенти води до намаляване на натоварването, което води до

  5. Милица
    #2

    Много си далеч от истината.

  6. SID
    #1

    Поведението на много ученици наистина е безобразно и трябва да се търсят начини да се преборим с това. И понеже същите обикновено са най-немотивираните и слаби ученици, проблемът наистина е сериозен. А сега, след като вече и неизвинените отсъствия не са причина училището да се освободи от някой калпазанин, учителите на практика нямат никакви сериозни дисциплинарни лостове за въздействие.:-(

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.