Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До месец "Булгаргаз" може да излезе на червено

35 коментара
До месец "Булгаргаз" може да излезе на червено
Държавната компания "Булгаргаз холдинг" е във финансова криза от началото на 2008 г. като значителен "принос" за това има и подписаният в края на 2006 г. нов договор с руския монополист "Газпром", научи Mediapool от източници, близки до компанията. Договорените от бившия министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров (БСП) клаузи в новия контракт предвиждат "плавно" повишение на цените до 2013 г. През това време постепенно отпада бартерът, при който според предишното споразумение България получаваше газ вместо транзитни такси и сега страната вече трябва да плаща за част от суровината, а от 2013 г. ще плаща за всички количества.

Плащанията на тарифите за транзит обаче не отиват в преносния оператор на холдинга "Булгартрансгаз", а в търговеца "Булгаргаз", който реално е сключил договора с "Газпром експорт". "Булгаргаз" отстъпва около 40 на сто на оператора, но останалите постъпления от транспортирания през територията ни руски газ реално потъват в търговеца.

Според сегашния енергиен министър Петър Димитров, с тях са се субсидирали загубите на "Булгаргаз" от продажните цени за вътрешния пазар, които от началото на 2008 г. се орязват значително от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в сравнение с поисканите от газовата компания.

Изпълнителният директор на "Булгаргаз Холдинг" Любомир Денчев заяви пред Mediapool, че драстичната разлика в цената на природния газ, получавана на входа на страната, и тарифите, определяни от ДКЕВР, изяжда транзитните приходи и печалбата на холдинга. България получава суровина по три договора – с "Газпром експорт", "Овергаз" и "Винтерсхал" (и трите контролирани от "Газпром").

"Булгаргаз" вече е стопила миналогодишната печалба от 155 млн. лв. и в момента е на ръба. "До месец може да излезем на червено, ако ДКЕВР не одобри предложените ѝ сега цени за четвъртото тримесечие и повишаването им с 36.51 на сто от 1 октомври, или държавата като собственик не предприеме някакви мерки за стабилизирането на дружеството", коментира пред Mediapool Любомир Денчев. Той изрази надежда държавата да погледне сериозно на проблема.

През октомври 2007 г. Министерството на икономиката и енергетиката реши да остави дивидента за държавата на разположение на холдинга, за да компенсира той загубите, които търпи заради притисканите от ДКЕВР цени за вътрешния пазар.

През тази година обаче подобни мерки не са предприемани. В газовата компания нямат индикации дали механизмът може да се приложи отново, за да се избегне формирането на загуба.

Денчев обясни исканото сега близо 37 на сто поскъпване на газа със задържането на цените от ДКЕВР повече от година. По думите му проблем е формулата за изчисление на природния газ, която включва усреднените цени на петрола за 9-месечен период назад от датата на изготвянето на заявлението, докато за долара се взема средното ниво за 30 дни назад. Така при сегашното предложение на "Булгаргаз" не можело да се постигне реален ефект от поевтиняването на барела през последните седмици. В същото време са хванати точно силните нива на долара.

Запитан дали финансовото състояние на "Булгаргаз холдинг" няма да се стабилизира, след като министър Димитров преди две седмици каза, че до дни транзитните такси ще минат към "Булгартрансгаз" и така ДКЕВР ще е принудена да отчете по-ниските приходи и да даде исканото увеличение, Денчев заяви, че прехвърлянето на таксите от едното дружество в другото не може да стане толкова просто.

"Това трябва да се съгласува с "Газпром", тъй като реално договорът е сключен с "Булгаргаз" и в случая става въпрос за смяна на субектите по контракта", коментира шефът на холдинга.

Руснаците обаче не се славят като най-пъргавите бизнес партньори.

Денчев не се ангажира с отговор на въпроса защо договорът, подписан в средата на декември 2006 г., е сключен с "Булгаргаз", след като вече беше ясно, че държавната компания трябва да раздели дейностите си по търговия и пренос, съгласно европейската газова директива. Ясна беше дори структурата на газовия холдинг, макар и тя да стана факт чак през 2007 г.

Контрактът бе подписан от тогавашния главен изпълнителен директор на "Булгаргаз" Кирил Гегов, който сега е само съветник на директорския борд, и зам.-министъра на икономиката и енергетиката Валентин Иванов (ДПС), който е председател на надзора на газовата компания.

Реално Румен Овчаров, който договори клаузите с "Газпром", заменили предишния контракт до 2013 г. с обвързаност до 2030 г., не е парафирал документа.

Кризата с "Булгаргаз", която наистина има потенциал да дестабилизира ситуацията икономически и социално (за разлика от подписката на опозицията, както убеждават управляващите), още не е лъснала, но първите ѝ косвени жертви вече са налице – топлофикациите.

Тази криза ще има и политически следствия, като остава открит въпросът кой ще опере пешкира. Затова едва ли е странно, че министър Димитров  охотно обсъжда възможността да се раздели с част от държавния дял в "Топлофикация – София", предоставяйки го на Столична община срещу борча на дружеството към "Булгаргаз", а Румен Овчаров подхвърли "горещия картоф" към Бойко Борисов и го прикани да реши проблема още сега, а не когато стане премиер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #36

    както винаги мъдрия български избирател.

  2. нещастник
    #35

    ето затова спират парното в София

  3. ВКС
    #34

    Подписалите Договора в съдебната зала за безхаберие в особено големи размери.

  4. От Драгалевци
    #33

    за тази грядуща катастрофа

  5. XXL
    #32

    Да са честити новите условия в договора. Тая година 36.51 процента догодина 66.51

  6. El Pais
    #31

    Саудитският петролен експерт Ахмед Заки Ямани веднъж се изказа, че каменната епоха не е отминала просто понеже са се свършили камъните. Така петролната ера може да свърши и преди да свърши самият петрол.

  7. Българин
    #30

    любимата партия БСП - БКП и в частност на Румен Овчаров. Като стана дума за този титан на мисълта (Р.О) какво става с делото срещу В. Топлото. Заради негвите кражби топлофикацията дължи на абонатите си сума пари. Кои държи чадъра над този далавераджия и до кога ще чакаме още.

  8. ММ
    #29

    ДОЙДАТ ЛИ КОМУНИСТИТЕ НА ВЛАСТ И ДЪРЖАВНИТЕ ФИРМИ, ПОЧВАТ ДА ФАЛИРАТ ЕДНА ПО ЕДНА СЛЕД ПОДОБАВАЩО ИЗТОЧВАНЕ ОТ ЧЕРВЕНИ ФИРМИ И ЧЕРЕВНИ БИЗНЕСМЕНИ. ОТ 155 МИЛИОНА ПЕЧАЛБА ЗА МИНАЛАТА ГОДИНА СЕГА СА НА ЗАГУБА.

  9. ekpert
    #28

    е комуняга не заблуждавай, че договора с Газпром е изгоден,той беше до 2011г. и никое правителство не посмя да предаде Бългаия, само Р.Овч. и бат Серго гепиха 100 мил Евро, и ощетиха Българските граждани с 1.2 милиарда евро

  10. кънчо
    #27

    да фалират.в тази кочина какво друго може да се случи.БОКЛУЦИТЕ които управляват БГ само на това са способни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.