Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До месец става ясно как ще се връщат навсякъде пластмасови бутилки срещу такса

3 коментара
В някои европейски държави откоро работи депозитната система, в други - от десетилетия, у нас още се обмисля, сн. Mediapool

До месец се очаква да се решат споровете между производителите на напитки, търговците и рециклиращите организации относно въвеждането на националната депозитна система, при която пластмасовите бутилки и металните кенчета ще могат да се връщат навсякъде срещу заплащане. Това обяви екоминистърът Юлиян Попов пред журналисти в четвъртък при представянето на данните от доклада за състоянието на околната среда през 2021 г.

"Скоро ще се придвижим рязко напред в постигането на баланс на интересите на участниците в депозитната система, като целта на екоминистерството е до две-три години след въвеждането ѝ да се постигне 90 процента връщане на пуснатите на пазара такива опаковки и предаването им за рециклиране", каза той.

За такава депозитна система се говори от около 15 години, но едва миналата година ековедомството започна работа по нея и има създадена работна група с участието на бизнес организациите, която да реши как точно ще се структурира системата за връщането на пластмасовите бутилки и кеновете срещу заплащане на национално ниво – както в големите търговски вериги, така и в малките магазинчета, бензиностанции и другаде. Попов призна, че продължават споровете за точната схема на разполагане на автоматите за прием на тези опаковки, както и как да се управлява тя.

Още няма разбирателство колко да е депозитът

Още няма разбирателство и какъв да е депозитът, който потребителите ще плащат при купуване на бутилка или кен с напитка и който после ще им се възстановява при връщането на опаковките в националната система. Министърът на околната среда и водите припомни, че в държавите, които имат такива системи, депозитът е между 10 и 25 евроцента като конкретната сума е съобразена с покупателната възможност в страната. "Ако депозитната такса е прекалено ниска, хората няма да имат стимул да връщат бутилките, ако е прекалено висока, ще се получи изкривяване на пазара", посочи той и допълни, че разговорите за размерът продължават.

От думите му стана ясно, че държавата няма да участва в управлението на депозитната система, а само ще я контролира. Развитието и ръководенето на всички дейности - разполагане на машини, извозване на събраната суровина и предаването ѝ за рециклиране, се предвижда да бъде поето от стопанските оператори и асоциациите на различните обхванати бизнеса. Няма да има търг за оператор, както е правено в някои други държави, разбра се още от коментара на Попов.

Той обаче не се ангажира със срокове, в които системата да заработи. Според евродирективата това трябва да стане след 2024 г. - тоест време почти няма.

Внедряването ѝ обаче е важно, за да спре Европейската комисия наказателната си процедура срещу България именно заради несправянето с ангажиментите си за намаляване на отпадъците. През ноември Брюксел дори ни предупреди, че може за даде София и на съд заради това.

Тежък диалог и за таксата смет според изхвърляните количества

Част от тази процедура обаче е и прилагането на принципа "замърсителя плаща" при определянето на размера на заплащаната от бизнеса и от домакинствата такса смет. Тук преговорите са още по-сложни и от тези за депозитната система. Диалогът е тежък, каза екоминистърът.

Въпросът е силно политизиран и постоянно се отлага въвеждането на таксата според изхвърлените в общия боклук отпадъци, а не според големината и данъчната оценка на жилището. От 2013 г. държавата все не прилага новата формула за такса смет, предпоследно това би трябвало да стане от 1 януари 2025 г. Нейното разработване обаче зависи изцяло от финансовото министерство и общините, уточни Попов и изрази надежда да се постигне разбирателство за приемане на необходимото законодателство за новия начин на изчисляване на таксата смет.

Съпротивата на общините срещу него е породена от опасения, че ще доведе до увеличаване на таксата смет. Според анализатори обаче това ще е стимул за домакинствата да събират разделно отпадъците си от опаковки, текстил и други, за да намалят количеството битова смет, за която ще плащат. Така за депониране отиват по-малко отпадъци, а за рециклиращата индустрия ще има повече ресурси. Именно намаляването на боклука, извозван до сметищата, е основната цел на евроизискванията и е ангажимент на българската държава.

Разделяме повече боклук за рециклиране

Според данните в доклада за околната среда през 2021 г. образуваните в последните година количества смет от бита остават относително постоянни, но се забелязва увеличение на дела на предаваните за рециклиране отпадъци. Въпреки това и тенденцията за слаб ръст на повторно оползотворените в икономиката рециклирани материали от 3.5% прец 2017 до 4.9 през 2021 г., страната ни не успява да постигне националната цел за рециклиране на битовите отпадъци, която е 51 процента.

Затова, според Попов, е важно да се приложат ускорено мерки за въвеждането и на депозитната система, и на таксата "смет" според принципа "замърсителят плаща".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lord Denning
    #3

    Абсолютно необходимо и полезно - ние плащаме смета да се извозва и обработва и това ще улесни процеса и помогне голяма част от отпадъците да се обработват по по-ефективен и еко начин. Повечето големи магазини ще имат машини за събиране и срещу купон после може да си приспаднем от пазара - тоест ще е удобно - това ще даде възможност и на бездомниците да изкарат нвякой лев като събират отпадък,. Срамонот е че българите които уж много си обичаме природата я пълним с отпадъци - морето е пълно с фасчета, селандурите си изхвърлят боклуците по планиите и горите - плачевно е

  2. Светозар Бъчваров
    #2

    Разбира се, че заглавието е неточно - връщаш опаковката и получаваш депозита платен предварително. Въпросът е депозитът да е приемлив за да има стимул за носене на опаковките до машините /пункта / за приемане. Виждал съм в Германия машини в REWE /собственика на БИЛЛА/ , които приемат пластм.бутилки, стъклени бутилки, стъклени буркани и др. в един отвор на машината. Срещу получения фиш си пазаруваш в магазина.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Заглавието е точно! Освен, че връщаш, плащаш и такса!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.