Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До седмица “Газпром” и Шел ще се спазарят за “Сахалин-2”

3 коментара
До седмица “Газпром” и Шел ще се спазарят за “Сахалин-2”

Преговорите за влизане на руската компания “Газпром” в проекта “Сахалин-2” могат да приключат още тази седмица, съобщава в понеделник ББС, като се позовава на източници от британско-холандската компания Royal Dutch Shell (Шел).

Макар страните още да не са се спазарили, се очаква руският газов монополист да се сдобие с 50% от акциите на оператора на проекта, компанията Sakhalin Energy, като се разплати със сегашните акционери в брой, а не с активи.

Това, че “Газпром” и акционерите на Sakhalin Energy са близо до сключване на сделката стана известно сред срещата на ръководителя на компанията Алексей Милер с главния изпълнителен директор на Шел Йорун ван дер Виир, която се състоя в петък. Представителят на Шел Алф Де Соуза е заявил пред Ройтерс, че преговорите протичат конструктивно и “ако прогресът продължава, до края на седмицата може да се очаква тяхното приключване”.

Трите компании, които имат дялово разпределение в “Сахалин-2”, са Шел с 55%, партньорите Mitsui с 25% и Mitsubishi с 20%. Те са поставили на “Газпром” три условия. Първото е цена на сделката, която да устройва всички участници, второто изискване засяга запазването но интересите на клиентите, които вече са договорирали доставки и третото е съвместно участие в бъдещи проекти с “Газпром”. 

“Газпром” се опита да влезе в проекта “Сахалин-2” още през 2005 г., като предложи на Шел да обмени 25% плюс една акция на компанията Sakhalin Energy за 50 на сто от предприятието “Заполярное – неокомские залежи”. Страните обаче не можаха да се договорят, тъй като Шел вдигна прогнозните приходи и разходи на проекта от 12 млрд. до 20 млрд. долара.

Преговорите с “Газпром” се подновиха след като есента на 2006 г. руските природозащитните органи намериха в работата на Sakhalin Energy груби нарушения на екологичните норми и прекратиха част от лиценза. Съществува риск компанията изобщо да загуби лиценза за разработване на залежите на далекоизточния остров Сахалин.

Даже това да не стане, дългите проверки и съдебни процедури ще нарушат графика на развитие на инфраструктурата на проекта и акционерите Sakhalin Energy ще бъдат принудени да плащат милиарди за неустойки на компаниите, с които вече са сключени договори за доставка на газ.

Кой ще продаде акциите си?

Някои наблюдатели казват, че Шел, Mitsui и Mitsubishi са се съгласили да продадат на “Газпром” контролния пакет на Sakhalin Energy.

Анонимни източници на вестник “Коммерсант” от Министерството на промишлеността и енергетиката на Русия са съобщили, че Шел ще продаде 30% от акциите на Sakhalin Energy, а японците - по 10 на сто.

На свой ред Ройтерс, цитира източник, близък до преговарящите, според който Mitsui и Mitsubishi даже са готови да продадат всичките си акции и да излязат от проекта.

Засега не е ясно как “Газпром” ще плаща за акциите. По информация на “Коммерсант”, газовият гигант вече не разглежда възможността да обмени активи и смята да се разплати с другите участници в “Сахалин-2” в брой.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мунчо
    #4

    ...

  2. atanas
    #2

    и на това ако не му се казва рекет, не знам какво друго е. това ни чака и нас с този договор за газта, ако не слушкаме.

  3. поп Грую
    #1

    с руснаци,да си бере гойлето.Когато газа беше ефтин,московските пияндурници нямаха пари до се включат и оставиха на баламите западняци и японци да им разработят находището със собствени нвестиции.сега ,като скочиха цените и руснаците се нагушиха ,решиха да притиснат западняците с претенций за нарушение на екологията ,които за руските компании са нещо обикновено.Гледах по една от реските програми,как руски нефтодобивни компании са заляли с нефт площ колкото четвърт България ,на която вече няма да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.