Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До седмица започва тестване на системата за балиране на смет

1 коментар
До седмица започва тестване на системата за балиране на смет

Идната седмица започват изследвания за устойчивостта на балите смет, пакетирани по системата на германската фирма “Шустер”, съобщи в сряда директорът на общинската фирма "Чистота - Искър" Павел Граматиков. Заедно с представители на “Шустер” той представи технологията на пакетиране.

Целта на балирането е да се спре процесът на разлагане на органичните отпадъци в сметта чрез вакуумиране на балите и тя да се подготви за временно съхраняване, транспортиране и по-лесно преработване в специалните преработващи предприятия.

Изследванията дали няма изтичане на метан, течности и други вещества ще се правят от Изпълнителната агенция по околна среда. В момента вече са натрупани над 1200 бали с отпадъци, като са обработени над 30 т смет за 2 седмици. Не е забелязано изтичане на метан или течности от балите, увери Павел Граматиков.

В момента балите се съхраняват на аварийната площадка на територията на Кремиковци в предприятието "Строителна механизация".

От германската фирма твърдят, че балирането на отпадъци се практикува в редица градове на Германия. Балите не са предназначени за продължително съхраняване и не решават трайно въпроса с боклука на столицата, уверяват от фирмата.

Представителите на германската компания увериха още, че няма данни при използване на тази технология в балите да се образува повече от 1% метан. Според изследванията на експертите опасност от възпламеняване или експлозии има при съдържание на метан над 5% в една бала.

При пресоването на боклука не се отделя течност и няма опасност от проникване на вредни вещества в почвата, казаха още от "Шустер".

От своят страна временният кмет на столицата Минко Герджиков съобщи, че в момента фирма "Георесурс" продължава да търси площадка за изграждане на завод за третиране на отпадъци, като изискването е тя да бъде многофункционална - да има място за съхранение на боклука, за неговото разделяне и обезвреждане.

Проблемът със съхранението и преработването на сметта на София се изостри много преди месец, когато жителите на Суходол блокираха отново пътя към сметището и не допуснаха сметта да се извозва. Те се позоваха на обещанието на бившия вече столичен кмет Стефан Софиянски да затвори сметището в края на юни.

По същото време жители на Сеславци, Локорско и Връбница пък отказаха да пуснат камионите с частите на мишините за балиране до временните площадки, определени от държавата за тази цел още през пролетта.

Остротата на проблема бе частично притъпена, когато временният кмет Минко Герджиков убеди полицията да се намеси и да отвори път до сметището и след преговори обеща на суходолци, че сметището няма да се използва след началото на октомври, когато изтича срокът на разрешението за използването му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Математик
    #1

    "В момента вече са натрупани над 1200 бали с отпадъци, като са обработени над 30 т смет за 2 седмици."30 т. = 30 000 кг30 000 кг / 1200 бали = 25 кгНещо не е на ред в тези сметки!?!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.