Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До юни - в НАТО

0 коментара

България и останалите шест страни кандидатки ще бъдат приети предсрочно в НАТО, преди срещата на върха в Истанбул на 28 и 29 юни 2004 г. Предвидената дата за приемане на 7-те нови членки беше май 2004.

Решението бе взето на заседанието на 26-те външни министри на държавите от пакта и страните кандидатки, председателствано от генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън. Новината от Брюксел съобщи лично външният министър Соломон Паси пред БНР.

Връщане назад няма, ако някой си прави илюзии, че има връщане по пътя към НАТО назад, тези илюзии трябва да бъдат разсеяни, категоричен бе Паси.

Остават само 6 ратификации

Тринайсет от 19-те страни членки вече ратифицираха анекса за разширяване на НАТО, а останалите ще направят това до няколко седмици и в началото на следващата година ратификацията ще

завърши, заяви говорителят на НАТО Джейми Шей пред Би Би Си.

"Естествено, няма да чакаме с приемането до срещата в Истанбул. Искаме седемте страни колкото се може по-скоро да бъдат пълноценни съюзници, които да споделят с нас общото бреме и да участват пълноценно във вземането на решения. Естествено, срещата в Истанбул ще бъде с изключително голямо символично значение, тъй като това ще е първата среща на върха, в която ще участват президентите и премиерите и на новоприетите държави", заяви Шей.

Национална кампания "България в НАТО"

Атлантическият клуб в България официално обявява началото на широка обществена инициатива за достойно и съдържателно ознаменуване на скорошното приемане на страната ни за пълноправен член на Организацията на Северноатлантическия договор. Инициативата ще се разгърне под мотото Национална кампания "България в НАТО" и ще съдържа разнообразни културни и обществено-политически събития, посветени на историческата за страната ни промяна.
още

Той не можа да каже кога точно ще бъдат приети 7-те нови членки, но посочи, няма никакви политически причини то да не стане.

Би Би Си припомня, че първоначално срещата в Истанбул беше насрочена за април 2004, но бе преместена на 28-29 юни, тъй като американският президент Буш иска да присъства на абсолвентскатавечер на дъщеря си.

Според министър Паси решението за изтеглянето на датата ще ни даде шанс да участваме в подготовката на финалните документи за приемането ни в пакта и ще "разпростре чадъра на сигурността над България" още преди срещата в Истанбул.

В контекста на последните терористични атаки в Истанбул, за нас и региона е добре да получим сигурност колкото се може по-скоро, изтъкна външният министър.

"Вече 13 година водим битка за членство в НАТО и полагаме огромни усилия като страна, народ, парламент, правителство, институции, президенти и т.н. Смятам, че всеки месец с който можем да изтеглим това членство по-напред, ще е спечелен месец", заяви министър Паси пред БНР.

По повод евентуалното разполагане на натовски бази у нас Паси заяви, че е поставил въпроса за военната сигурност на Балканите в Брюксел. Той споделил виждането, че едно по-засилено военно присъствие би довело до успокояване на обстановката в региона.

На 10 декември в България пристига зам. министърът на отбраната на САЩ Дъглас Файт заедно с експерти, за да консултират с българското правителство възможността за разполагане на американски бази у нас. Вчера посланикът на САЩ Джеймс Пардю заяви, че Съединените щати още нямат решение по въпроса.

Преди дни ген. Грегъри Мартин, командващ американските въздушни части в Европа каза, че се търси възможност за преместване на три командвани от него военни единици, т.нар. ескадрон "Делта", състоящ се от 12 резервни товарни самолета С-130, разузнавателни самолети U-2 и самолети за наблюдение и събиране на данни. Тези военновъздушни единици се намират в базата Рамщайм в Германия и в Мюлзенхол, Англия.

Български войски да се обучават в американските бази у нас

Основната цел на България е нейни войски да бъдат обучавани в модернизирани американски военни бази на българска територия, стана ясно от изявлението на председателя на делегацията ни към НС в парламентарната асамблея на НАТО Станимир Илчев, който е шеф на ПГ на НДСВ. Днес той разговаря с президента на Асамблеята Дъглас Бирайтър и членове от Конгреса на САЩ. Бирайтър е на обиколка в седемте бъдещи членки на НАТО.

Преди да стане ясно кои бази и полигони са избрани от партньорите ни от НАТО и кои ще предложим от наша страна, Илчев посочи, че основната цел е да се намери подходящата комбинация от многофункционалност на съответните бази и комплексното им използване.

Идеята му е в наетите от НАТО бази на наша територия, след ремонт и модернизиране, те да се използват за трениране на български войски - сухопътни, военновъздушни и военноморски.

Трябва да се даде възможност около базите да се изгради модерна инфраструктура от съоръжения - хладилни бази, инсталации, пътища и ако е необходимо - летища, заяви още Илчев.

Експерти от Вашингтон обаче вече предупредиха, че евентуалното разполагане на бази в страната няма да има голям икономическа ефект, а по-скоро ще допринесе за сигурността в региона, защото американците нямали намерение да строят цели градове подобно на тези в Западна Европа.

Илчев обясни, че има вариант България да допълни Румъния, ако северната ни съседка не може да предостави подходящи морски бази. В този случай България ще даде площадки за подготовка на морски десант. Другата възможност е България основно да участва в подготовка на сухопътни и специални части, за което има много подходящи места, каза Илчев.

Дъглас Бирайтър подчерта, че НАТО има нужда от бази и полигони в България.

Още преди кризата в Ирак стана ясно, че имаме нужда от ново разположение на базите, за да можем да отговорим на новите изисквания и предизвикателства в Близкия Изток, каза председателят на Парламентарната асамблея на НАТО. Той обясни, че силите, които ще се разполагат в Югоизточна Европа трябва да бъдат много по-мобилни.

Бирайтър изрази увереност, че България, заедно със седемте кандидат-членки на НАТО, ще стане пълноправен член през пролетта в унисон с днешното решение на НАТО за предсрочното приемане на кандидатките в алианса.

"Така вашата страната ще може да участва равноправно на срещата на върха в Истанбул и автоматично ще стане член на ПА на НАТО", каза гостът. Той похвали страната за досегашната ѝ роля в международни операции на Алианса в Косово, Босна, Афганистан и Ирак, където тя участва ad hoc.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.