Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доброволно предаване на обвиняемите за Хага не се потвърждава

0 коментара

Сръбският министър на правосъдието Владан Батич каза днес, че бившият югославски вицепремиер Никола Шаинович се е свързал с министерство на правосъдието и министерство на вътрешните работи и ясно е изразил желанието си доброволно да се предаде на Хагския трибунал, предаде радио Б-92.

Същевременно говорителят на Социалистическата партия на Сърбия Бранко Ружич опроверга твърденията, че бившият югославски вицепремиер е разговарял с когото и да било за доброволното си предаване на Международния трибунал.

Шаинович не преговаря нито със следователите на Хагския трибунал, нито с представители на властите, каза на пресконференция Ружич. Той посочи също, че и бившият началник на Генералния щаб на Югославската армия Драголюб Ойданич не е правил изказвания, които в пресата бяха публикувани като негови.

В интервю вчера пред излизащия във Франкфурт на сръбски език вестник Вести Ойданич казва, че ще се предаде на трибунала на ООН за военните престъпления в Хага по мирен и достоен начин .

Бранко Ружич заяви, че всичко това е работа на пресслужбата на сръбското правителство, за да се прикрие "срамното" приемане на Закона за сътрудничество с Международния трибунал за военните престъпления и трагичните инциденти със самоубийствата на бившия сръбски вътрешен министър Влайко Стоилкович и югославския министър на труда, здравеопазването и социалната политика Миодраг Ковач.

Адвокатът на Драголюб Ойданич Воислав Селезан каза днес за Ройтерс, че неговият клиент не възнамерява да се предаде на Хагския трибунал, но би се отзовал на всяка заповед на съда, свързана с обвинението на трибунала.

Неправилно е да се използва думата "предавам се". Това е силна и обидна дума, посочи адвокатът. Според него по-правилно е да се каже, че Ойданич ще се отзове, ако бъде призован и доброволно ще се яви пред съда.

Международният съд за военните престъпления в бивша Югославия обвини четирима близки сътрудници на бившия президент Слободан Милошевич заедно с него в престъпления срещу човечеството по време на конфликта в Косово - сегашният президент на Сърбия Милан Милутинович, бившият югославски вицепремиер Никола Шаинович, бившият началник на Генералния щаб на Югославската армия Драголюб Ойданич и бившият сръбски вътрешен министър Влайко Стоилкович.

Същевременно Вида Петрович-Шкеро, председател на Окръжния съд в Белград, каза, че до днес в съда не е получен нито един обвинителен акт на Хагския трибунал, предаде радио Б-92.

Съгласно закона за сътрудничество на Югославия с Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия югославското министерство на правосъдието трябва да връчи на компетентните съдилища в Белград и Подгорица обвинителните актове, с които съответните лица са обвинени в извършването на военни престъпления. Процедурите, отнасящи се до сътрудничеството с Хагския трибунал, са от компетенциите на Окръжния съд в Белград.

В интервю за Би Би Си югославският министър на правосъдието Саво Маркович не можа да обясни защо все още не са получени обвинителните актове, посочва Б-92.

Мироопазващите сили на НАТО в Босна и Херцеговина /ЕСФОР/ изпратиха писмо на Звонко Баядич, един от основателите на Сръбската демократическа партия, създадена от Радован Караджич, с призив към бившия сръбски лидер да се предаде на трибунала в Хага, каза днес служител на алианса, цитиран от АП.

Баядич е известен като добър приятел на Караджич и ние се опитваме по всякакъв начин да насърчим т-н Караджич да се предаде доброволно, заяви говорителят на ЕСФОР майор Скот Лънди. Писмото призовава Караджич да "се възползва от случая да се защити пред трибунала", като в него се съдържат и предупреждения спрямо Баядич от възможни последици поради "общуване с известен военнопрестъпник".

Баядич заяви, че не е имал контакт с Караджич от 1996 г., но от ЕСФОР казват, че призивът им е основан на "добра информация" без да посочват подробности, пише АП.

Досега няколко пъти ЕСФОР се опитваха да убедят Караджич да се предаде. Около 18 500 войници на НАТО в Босна помагат при издирването на Караджич и други заподозрени в извършване на военни престъпления. В края на миналата седмица ЕСФОР разхвърлиха листовки в Пале край Сараево, смятан за крепост на босненските сърби, в рамките на усилията да се събере информация за местонахождението на Караджич. Наградата за сведения, които биха довели до залавянето му, е пет милиона долара, отбелязва АП.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.