Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доброволци почистиха близо 4 тона боклук в района на Кюстендил

0 коментара
Проектът на сдружение "Чиста Струма" е един от финалистите, финансиране в последния регионален грант на Виваком

Над 100 доброволци почистиха през миналата седмица близо 4 тона отпадък от три силно замърсени точки в района на Кюстендил. Това стана в рамките на проектите "И от мен зависи" и "Планината учител и вдъхновител", които бяха сред 14-те финалисти, финансирани в последното – осмо, издание на Vivacom Регионален грант.

Проектът "И от мен зависи“ на сдружение "Чиста Струма" цели намаляването на замърсяването на река Струма и в неговите рамки са проведени няколко мащабни почистващи активности под мотото "Реката не е сметище".

Почистен е най-замърсеният приток на Струма – река Банщица.

"Мисията на "И от мен зависи" е да покажем на учениците в нашия край колко сериозен е проблемът със задръстването на речните корита на река Струма и нейните притоци, които са основен напоителен източник на областта. И да им дадем увереност и смисъл да се грижат, да променят, да държат бъдещето в ръцете си. Вярваме, че благодарение на усилията на сдружение "Чиста Струма" и активния принос на хора, институции и отговорен бизнес, ще допринесем за една по-чиста околна среда и ще успеем да намалим екологичния отпадък върху водоемите в региона. За последните 3 години сме успели да освободим реките на Кюстендил от над 2000 тона отпадъци!", коментира Людмила Добрева от сдружение "Чиста Струма".

С опазването на околната среда се ангажира и Народно читалище "Родопска искра – 2020" с проекта "Планината учител и вдъхновител", който е насочен към опазването на местната природа в района на родопското село Лилково в Община Родопи.

"Искаме да привлечем вниманието на деца и възрастни и чрез интересни игри, творчески работилнички, палатков лагер, походи и мероприятия, да опазим и съхраним природата и гората около нас, да се научим да я ценим, да сме информирани, да извличаме ползи от природните богатства без да вредим. В района на селото има много туристически маршрути и желанието ни е да ги съхраним чисти, привлекателни и атрактивни за туристите, като едновременно с това да призовем да пазят горите от пожар и от замърсяване. Надяваме се с това успешно да положим основите на устойчивото развитие на региона и опазването на природата", посочва Елена Андреева от Народно читалище "Родопска искра – 2020".

В инициативата са предвидени различни семейни активности за деца и родители – засаждане на цветя в читалищния двор, засаждане на фиданки, походи през живописните планински маршрути, съчетаващи игри и наблюдения, запознаване с растителния и животинския свят в региона.

Успешно са преминали и мероприятия като "Еко арт академия: преИзползвай", включваща: изработка на пана от капачки, преобразяване на ежедневния битов отпадък в играчки и предмети за бъдещо ползване. Под мотото "Таралеж си направи с шишарки за бодли" бе демонстрирано как може да се даде "нов живот" на отпадъка чрез "съчетаването" му с естествени материали от природата. Децата рисуваха също и върху стари използвани керемиди и, давайки пълна свобода на въображението си, сътвориха красиви картини.

След съгласуване с отдел "Екология" към Община Родопи са отпечатани информационни брошури, запознаващи с природата и животинския свят в района, чиито екопослания се очаква да достигнат до над 1500 човека. Конкретни роли и задачи по организацията се разпределиха и на самите децата към читалището, като например: изработката на значки, упътващи карти, забавни и образователни кръстословици и много други. Пряко в организацията и подготовката на събитията участват над 25 доброволци: деца и възрастни от местната общност, а предвидените мероприятия и подготвителните събития са над 20 за целия проект.

"Щастливи сме, че работим с толкова отдадени и ентусиазирани екипи, като тези на сдружение „Чиста Струма“ и читалище „Родопска искра“. Техните еко проекти са чудесен пример за ангажирането на местни общности в различни инициативи за почистване, облагородяване и опазване на природата в тези населени места. Това е един от най-добрите начини за постигане на устойчиви резултати", коментира Елица Георгиева, директор Корпоративни комуникации във Vivacom.

Общата подкрепа на Vivacom Регионален грант досега възлиза на над 500 000 лева, с които са реализирани 108 проекта в цялата страна. Кампанията се осъществява с партньорството на Български център за нестопанско право (БЦНП).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.