Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доган и Панайотов отсрочиха смяната на Чешмеджиев

0 коментара

Ръководствата на ПГ на НДСВ и на ПГ на ДПС дадоха днес последен шанс на генералния директор на БТА Стоян Чешмеджиев да намери общ език с протестиращите журналисти. Те подкрепиха свикването на Общо събрание на колектива в агенцията, на което да се определи възможен ли е или не по-нататък диалог между двете страни. Според лидерите на групите Пламен Панайотов и Ахмед Доган, възможностите за диалог между журналистите и шефа на БТА още не са напълно изчерпани, но ако Общото събрание поиска махането на Чешмеджиев, управляващото мнозинство е готово на бързи решения.

По време на продължилия 2 часа разговор днес, ръководствата на ПГ на НДСВ и на ПГ на ДПС предложили на синдикалните лидери в БТА и на генералния директор Чешмеджиев да институционализират диалога помежду си, като създадат своеобразна тристранка, която да се поизнася по управлението на БТА. От управляващото мнозинство предложили и да бъде преподписан без изменения колективния трудов договор в агенцията, който изтича през март.Те предложили на протестиращите да участват и в изработването на закон за агенцията.

Синдикалните лидери отговорили, че не могат сами да се произнесат по предложенията и трябва да се допитат до колегите си. В резултат се стигнало до договорката да се свика Общо събрание на работещите в БТА, което да се произнесе по бъдещия диалог между ръководен екип и служители.

Синдикалните лидери заявиха след срещата, че остава искането им за оставка на Чешмеджиев и символичните им протести ще продължат. Те изразиха скептицизъм, че колегите им от БТА ще променят отношението си към генералния директор и ще направят компромис с предложенията от днешната среща.

"Днес ние дадохме може би един последен шанс да има ясна комуникация, ясна отговорност. Естествено е, ако не се получи ...има и други варианти, но вече няма да бъдат същите условия", заяви Ахмед Доган след разговора, давайки двупосочни предупреждения към страните в спора - към Чешмеджиев, че това е последната възможност да се справи с недоверието към личността му, а към журналистите, че е последна възможност да получат максимални отстъпки по колективния трудов договор. "Голям компромис е колективният трудов договор да бъде същия, да няма чистки, уволнения", подчерта неслучайно Доган, намеквайки за евентуални по-сериозни последици за журналистите от БТА, ако не преглътнат Чешмеджиев.

Запитан възможна ли е смяната на Чешмеджиев, ако кризата около БТА продължи, лидерът на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов каза: "Разбира се, че са възможни и такива стъпки. В крайна сметка, че отговорността за ръководството на БТА се носи от управляващото мнозинство. Ако се изчерпят възможностите на диалога, който според нас е все още осъществим, ще се премине към други конкретни стъпки".

На въпрос дали ДПС и НДСВ имат готовност с име за друг директор на мястото на Чешмеджиев, ако събитията се развият негативно, Доган отговори: "Не сме мислили, но сравнително бързо бихме реагирали, ако се стигне чак до там. Но това е нежелателният ход на нещата, лошият вариант". Запитан дали управляващите ще се съобразят с решението на Общото събрание, ако то потвърди нежеланието Чешмеджиев да е шеф на БТА, Доган отговори:"Това ще го обсъдим допълнително".

Лидерът на ДПС свърза напрежението в БТА със смяната на технологиите. "Явно внедряването на новите информационни технологии в БТА пораждат нетрадиционни проблеми за самата агенция, включително кадрови, персонални, личности напрежения. Ние дадохме шанс на двете страни да седнат, да използват всички възможности на диалога, на съгласието", определи Доган днешната среща, като отказа категорично да се произнесе дали смята аргументите на протестиращите за ирационални. Преди да влезе на разговора, лидерът на ДПС заяви, че с ирационални аргументи като "харесване и нехаресване, кой кого обича или не обича, кой на кого се доверява или не се доверява", той няма да се занимава.

Пламен Панайотов подчерта, че стачкуващите изразили две важни за управляващите неща - че в БТА нямало цензура и че уволнените не били освобождавани на принципа на политическата чистка.

Той похвали двете страни, че споделили интересни идеи за модернизацията на БТА. Като такава Панайотов посочи и желанието на Чешмеджиев да предлага аудиовизуални продукти на пазара, както правели водещите агенции в света. Той обаче отказа по-конкретни коментари за идеята на Чешмеджиев. Той не отговори на въпроса дали с желанието си да произвежда аудиовизуални продукти, Стоян Чешмеджиев не подменя основния предмет на дейност на агенцията. Панайотов заяви само, че е чул и от двете страни - и на синдикалистите, и на ръководството, че е необходима реформа в БТА.

Запитан дали генералният директор на БТА е дал обяснение защо е започнал реформа в агенцията без одобрение на медийната комисия, Панайотов посочи решение на Конституционния съд, според което комисията няма законово основание да прави това, тъй като би означавало намеса в управлението на агенцията.

Докато вървеше разговора в стаята на НДСВ, протестиращи журналисти от БТА разпространиха информация колко пари дава Чешмеджиев на новоназначените си кадри. За три месеца медийният му съветник Иван Кутевски взел 3 000 лева. Назначената на негово място PR-ка на БТА Радина Червенова взима 1100 лева заплата, зам.директорката на БТА Кремена Недялкова 1400 лева, а 24-годишният главен инженер на агенцията Георги Балджиев - 1500 лева. Личният шофьор на Чешмеджиев взимал заплата 600 лева. Средната заплата на журналистите в БТА е 320 лева.

Преди началото на днешната среща, Ахмед Доган отрече пред репортери ДПС да стои зад Стоян Чешмеджиев и изрази принципно съгласие да обсъжда неговата смяна, но ако има сериозни аргументи за това. Запитан дали в ДПС са готови на компромисен вариант, като жертват Чешмеджиев, Доган каза, че е "спец по компромисите". Той обаче направи уговорката, че за да се стигне до компромис, трябва да има основание.

На въпроса дали фигурата на Чешмеджиев води до негативи за ДПС, Доган отговори също с въпрос, питайки журналистите защо свързват назначаването на Чешмеджиев с ДПС. "Това не мога да го разбера", изрази удивление Доган, отрече Емел Етем да е лобирала за Стоян Чешмеджиев и упрекна журналистите, че не били информирани добре.

"Имаше няколко кандидатури и в един момент Чешмеджиев се наложи", си припомни лидерът на ДПС.

При обсъждане на кандидатите за поста шеф на БТА, името на шефа на радио Варна Стоян Чешмеджиев бе лансирано от варненските НДСВ-депутати Наско Рафайлов и Борислав Ралчев. Най-върлата защитничка на Чешмеджиев в медийната комисия обаче бе именно заместничката на Доган Емел Етем. С протекцията именно на ДПС, кандидатурата на Чешмеджиев се наложи над тази на Максим Минчев, предложен от НДСВ-депутата Станимир Илчев.

Застъпничеството на Етем за сегашния шеф на БТА се потвърди и на последното заседание на комисията, в присъствието на Чешмеджиев и част от протестиращите журналисти от БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.