Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Догодина Югославия ще има стратегия за членство в Европейския съюз

0 коментара

През 2002 г. ще бъде изготвена подробна стратегия на Югославия за присъединяване към ЕС. Приоритетна цел е до 2003 г. да се подпише споразумение за стабилизация и асоциирано членство, заяви ръководителят на дирекцията за ЕС при Министерството на външните работи на Югославия Душко Лопандич.

Не даваме достатъчно ясни сигнали за европейското си определение, категоричен е първият дипломат на Югославия Горан Свиланович. Той пояснява, че е необходимо управляващите конкретно и ясно да покажат своето желание за членство в ЕС и готовност да приемат правилата и стандартите на съюза. Според Свиланович независимо че членството в ЕС е далечна цел, самото пътуване към нея означава готовност за промяна на ценностната система на страната и приемането на европейската, защото правителствата ще се сменят, но процесът на приобщаване към Европа ще продължи и неговата реализация не трябва да зависи от промяната на властта в Югославия.

"И дума не може да става за членство на Югославия в Европейския съюз, ако преди това не изпълним няколко основни предварителни условия, които се отнасят до преоценката на миналото: трябва да започнем публична дискусия за извършените престъпления, да изправим пред съдилищата извършителите на военни престъпления в страната и най-накрая да приемем закон за сътрудничество с Трибунала в Хага", изтъква югославският външен министър. Той е убеден, че отношението към Хага не може да бъде личен въпрос на един или друг функционер, а официална политика на страната. Свиланович уточнява, че нито едно от тези условия все още не е изпълнено, въпреки че от демократичните промени измина повече от година. Той набляга и на факта, че политиката на което и да е правителство на Югославия към престъпленията, чиито жертви са били сърби, няма да има ефект, ако не бъде провеждана и политика спрямо престъпленията, извършени от сърби.

На проведената в Белград международна конференция на тема "Европейското бъдеще на Югославия" директорът на Института за сравнително право Весна Ракич - Водинелич поясни, че в страната вече е в ход подготовката за синхронизиране на вътрешното законодателство с европейското, като например съгласуване на законите с Европейската конвенция за човешките права, премахване на смъртното наказание, промените в избирателния закон, закона за малцинствата. Според Водинелич следващата крачка трябва да бъде осъвременяване на законодателството в областта на икономиката, за регулиране на приватизацията и в социалната сфера.

Владимир Глигоров от Института за международни икономически изследвания във Виена предупреди, че за закъснелия преход в Югославия е необходим по-различен модел на промени и че същинската раздяла с режима на Милошевич е по-важна от бързината на провеждането на реформите и обществения консенсус за начина им на провеждане. Той подчерта, че правовият ред е основното условие за успеха на прехода, а наличието на опозиция е необходимо условие, за да се осигури на обществото възможност за избор. Според Глигоров за развитието на икономиката не е толкова важна стабилността, колкото либерализацията, т.е. свободната бизнесдейност и постоянният равномерен ръст. Главният генератор, твърди Глигоров, за икономическия ръст в развитите страни е износът, който трябва да нараства по-бързо от обществения продукт.

Йован Теокаревич от Института за европейски изследвания в Белград наблегна на ролята на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа и намекна, че тази инициатива, от която страните в региона са недоволни, отчасти трябва да промени облика си и да се превърне в нещо като връзка на Европейския съюз и НАТО на Балканите. Според Теокаревич Югославия трябва да стане член на Партньорство за мир, главно за да стане възможно югославската армия да изчисти ръководството си от "твърдите" комунисти и да се реформира. Теокаревич е убеден, че Югославия в близко време ще бъде част от Европа в политически, но не и в икономически аспект.

Югославия не може и да мисли за подписване на Споразумението за стабилизация и присъединяване към ЕС, без да има единна пазарна, митническа и монетарна система, подчерта Кристов Бендер от Инициативата за европейска стабилност във Виена. Неговото впечетление е, че сръбската и черногорската страна нямат достатъчно сериозни намерения да преодолеят тези проблеми.

Експертите и от чужбина, и от страната са единодушни, че докато не се решат статутът на Югославия и взаимоотношенията между Сърбия и Черна Гора, не може да започнат преговори за членство в Съвета на Европа и за асоцииране към ЕС. А ако Югославия се разпадне, постигнатите досега договорености ще трябва да бъдат преразгледани.

"За нас е важно повече да не позволим някой отвън да застраши "европейската ни същност". Но и Европа трябва да остане истинско семейство от народи, всеки от които да се обогатява, а не да обеднява духовно и да се смущава от членството си в тази общност" - бе позицията на президента на Югославия Воислав Кощуница.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.