Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Докъде се простира Европа?

0 коментара

Съединените щати имат граница. Китай има граница. Русия има граница дори след разпадането на Съветския съюз. Европа обаче няма, а дори и да има, ръководителите ѝ не говорят за нея, а гражданите ѝ не знаят къде минава тя!

Това положение е още по-странно, ако си припомним, че европейците са водили жестоки битки за това къде да минават границите. Разногласията за френско-германската граница породиха два конфликта и предизвикаха Първата световна война.

Определянето на териториалните граници между Австро-унгарската империя, Прусия и Полша доведе до безкрайни сблъсъци.

Ще бъдат ли безразлични европейците, които са толкова ангажирани със защитата на националните си граници, към очертанията на новото политическо обединение, към което те принадлежат - Европа?

Още повече, че отговорът на този въпрос не е без значение!

Решенията за границите ще определят историческата и културната идентичност на Европа и ще засегнат самата същност на европейския "проект", т. е. избора между една Европа на идентичността и една широка зона със строго икономически характер. А и как бихме могли да се надяваме да развием европейското гражданство в една лишена от граници Европа?

Трудността произтича отчасти от факта, че използваме името "Европа", без да ѝ придаваме точен смисъл. Тя обозначава по-скоро едно географско цяло и място на цивилизация, формирала се през последните две хилядолетия.

Историческите справки не осигуряват задоволителни отговори.

Римската империя е била преди всичко средиземноморска. Тя е обхващала Северна Африка, но не се е простирала към Източна Европа и Скандинавския полуостров. Що се отнася до Наполеоновата империя, тя е била ограничена реално до страните основателки на Европейския съюз, към които може да се добави Полша. Наполеон обаче е бил горчиво победен от Великобритания и нейните съюзници.

Генерал Дьо Гол предложи брилянтна и мечтателска дефиниция: "От Атлантика до Урал!". Той се надяваше да утвърди европейската принадлежност на Русия. Формулата му обаче са натъква на две препятствия: Руската федерация обхваща Сибир, а може ли Европа да се простира от Атлантическия до Тихия океан? Тя остава безмълвна и за частта на Русия на север от Кавказ: може ли Европа да обхваща и Чечения?

За да придобием реална представа за нещата, трябва да си представим, че границите на "европейската Европа" трябва да отговарят на два критерия: географски и културен. Първият - за да е налице хомогенност на територията, на "земята" на Европа, а вторият - за да могат европейските граждани да се разпознават един ден като членове на една общност.

В географски план атласите посочват три от европейските граници: Северно море на север, Атлантическия океан на запад и Средиземно море на юг. Очертанията са по-несигурни на изток.

Като се имат предвид приливите и отливите на историята и особеното положение на Русия, която е между два континента, границата минава в съседство с линия, която започва от западния бряг на Черно море и достига до финландско-руската граница. В такъв случай територията на Европа се идентифицира с триъгълник, чиито три върха са разположени близо до Гибралтарския проток, нос Север и Босфора.

Тази Европа се обозначава лесно на картата и е заобиколена от три големи съседа: Русия на изток, Турция на югоизток и африканския средиземноморски бряг на юг.

Историко-културният елемент несъмнено е този, който дава основната дефиниция на европейската идентичност и оттам - на нейните граници. Конституционният проект я дефинира като произтичаща от три наследства: културно, религиозно и хуманистично. Културното произхожда от гръцко-римската цивилизация. Религиозното се основава главно на християнските корени - католически, протестантски и православни, и на еврейското позоваване, извлечено от Библията. Що се отнася до хуманистичното наследство, то произтича от философските идеи и рационалния подход от 18-и до 20-и век. Тези наследства не са взаимно изключващи се, а се съчетават по начин, че да дадат относително хомогенно възприятие за европейската културна идентичност. Необходимо е да сме част от поне две от тези наследства, за да изпитваме принадлежност към Европа!

Ето ни пред географските и културните граници на "европейската Европа." Установяваме, че те наистина обхващат сегашната Европа на 25-те страни членки плюс България и Румъния. Те са призвани да присъединят балканските държави, след като те успеят да премахнат вътрешните си противоречия. Норвегия и Швейцария също са вътре в европейските граници.

От другата страна на тези граници европейската Европа свършва и започва съседното на континента пространство.

В дългосрочен исторически аспект се случва границите да се преместват. В случая с Европа тя няма да се опитва да ги разширява, тъй като окончателно прогони своите стари империалистически демони! И за да могат нейните големи съседи да влязат един ден в европейските граници, те ще трябва окончателно да предпочетат европейските ценности пред тези, които сами са изковали и които формират техните култури и начин на живот. А това изглежда твърде малко вероятно.

Европейците са на път да организират един континент или ако използваме един съвременен термин - аналогия с "боди билдинг", те са се заели с "континент билдинг". Европейците вече му дадоха парламент и валута и се готвят да го дарят с Конституция. Време е Европа да определи своите граници, такива каквито са ги начертали географията, историята и културата.

Тогава гражданите ще могат да започнат да чувстват своята принадлежност към Европа. Те ще оценят ползата и ще изпитат гордост от нея.

(По БТА)

_____

*Валери Жискар д'Естен е бивш президент на Франция

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.