Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доклад на МКГ обвинява ръководство на Югославия за оръжейни сделки с Ирак

0 коментара

Доклад на влиятелната неправителствена организация Междунаодната кризисна група /МКГ/, озаглавен "Въоръжаването на Саддам: югославската връзка", обвинява цялото ръководство в Белград, че е било в теченние на оръжейната търговията с Ирак през последните години, но не е направило нищо, за да я предотврати.

Според авторите на доклада, който бе оповестен официално днес на сайта на МГК (http://www.crisisweb.org/projects/showreport.cfm?reportid=835 ) високопоставени югославски и сръбски служители, включително и президентът Кущуница, федералният премиер Пешич, сръбският премиер Джинджич, министърът на отбраната Радожевич, са знаели за продажбите в Ирак.

От разследването на МКГ става ясно, че Федерална република Югославия е участвала в търговия, свързана с военни ракети, самолети и химически вещества, които попадат под оръжейното ембарго на ООН, наложено на Багдад след Войната в Залива през 1990 г.

В доклада на МКГ основният акцент е поставен на факта, че търговията на Югославия с Ирак е продължила и след като реформаторите в Сърбия свалиха от власт Слободан Милошевич през 2000 г. Докуметтът отбелязва, че незаконната търговия дори може да продължава и сега. Това поставя сериозни въпроси по отношение на това доколко е успяла Югославия да се промени от времето на Милошевич и има ли политическа воля за съобразяване с международните задължения и за контрол над сигурността, отбелязват още от МГК.

Търговията на Югославия с Ирак в нарушение на санкциите на ООН може да е помогнала на иракският лидер Саддам Хюсеин да развие примитивни крилати ракети и химически оръжия, смятат от МКГ. Като фактор, който е направил възможен незакония износ на оръжие докладът сочи, че в Югославия липсва граждански контрол над армията. Разкритията показват истинските властови структури в югословската политика, както и сериозна обвързаност между криминалните, военните и политическите елементи в страната. Оказва се, че двамата най-силни лидели в пост-комунистическата ера - Кущуница и Джинджич са абсолютно безсилни и неподготвени да установят граждански контрол над военните и да изместят протежетата на Милошевич от високите им постове.

Правителството в Белград и международната общност трябва да стигнат до същността на военния скандал и да атакуват фундаменталните проблеми на страната. Политическият блокаж, причинен от продължителната политическа борба между Джинджич и Кущуница, както и очевидният сблъсък на интереси между множеството политици и военните търговци изискват силен и непреклонен външен натиск от страна на международната общност за успешното реформиране на Югославия и за спазване на международните задължения, заявява ръководителят на белградския офис на МКГ Джеймс Лайън.

Залогът е наистина висок. Провалът в реформирането на бивша Федерална Република Югославия ще означава, че страната остава потенциална заплаха за регионалната стабилност. Подготвката на тази важна балканска страна за евроатлантическа интеграция изисква използването на всички възможни дипломатически и икономически инструменти за отслабване на остатъците от старата система и за форсиране на реформите в Белград.

В отговор на доклада, югославският вътрешен министър Зоран Живкович заяви днес, че през последните няколко години не е имало износ на химически, биологични, противовъздушни оръжия или оръжия за самолети. Живкович посочи, че Югославия вече е взела мерки за прекратяване на военното сътрудничество със страни, подложени на международно ембарго.

Скандалът с износа на оръжия за Ирак избухна след като силите на НАТО в Босна разкриха през октомври 2002г. документи доказващи, че заводът Орао, базиран в Биелина, Република Сръбска, е ремонтирал двигатели за иракски самолети МиГ-21 и МиГ-23. Сделката е минала през държавната югославска компания Югоимпорт. След представяне на неоспорими доказателства за нелегалния износ югославското правителство призна, че Югоимпорт е посредничила между Ирак и авиационния завод Орао, уволни директора на Югоимпорт и заместник-министъра на отбраната, а съдебните власти започнаха разследване срещу тях.

Югославските власти обаче предпочетоха да представят скандала като наследство от времето на Слободан Милошевич и настояваха, че сделката е била осъществена от няколко лица, които са действали в противоречие с политиката на правителството.

Като първа мярка за предотвратяване на износ на оръжия към ембаргови държави правителството в Белград обяви, че за в бъдеще износът на оръжие ще трябва да става с одобрение на цялото правителство, а не само с одобрението на министерството на отбраната.

МКГ е влиятелен мозъчен тръст, председателстван от бившия финладски президент Марти Ахтисаари и в чието ръководство са хора като бившия главен прокурор на Международния трибунал в Хага Луиз Арбур, влиятелния политолог и бивш съветник на американския президент по националната сигурност Збигнев Бжежински, бившия командващ на НАТО в Европа генерал Уесли Кларк и много други. МКГ изготвя редовни и ad hoc доклади за кризисните райни в света. Един от основните райони, към които МКГ има постоянен интерес са Балканите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.