Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доктрината Буш - ясно отстояване на целите на американската външна политика

0 коментара

"Доктрината Буш" относно тероризма, както изглежда в момента, е далеч по-компактна. Президентът даде ясен знак, че ако някоя групировка атакува американски граждани или обекти, тя ще бъде смятана за заплаха за националната сигурност и ще бъде третирана по съответния начин. Желанието му да идентифицира Хамас, Ислямски джихад и Хизбула е изключително важно. Тази негова забележка, насочена към Ясер Арафат и държавните ръководители в Близкия изток, означаваше, че САЩ няма да са съгласни някой да заема двусмислена позиция относно терористичните атаки срещу израелци.

"Назоваването и заклеймяването" на Северна Корея , Иран и Ирак също е показателен ход. Докато администрацията на Буш още от първите си дни правилно се стремеше да изолира Саддам Хюсеин, тя не бе толкова категорична в подхода си към Пхенян и Техеран. Само преди девет месеца държавният секретар Колин Пауъл убеждаваше колегите си да следват спокойната линия спрямо КНДР, патентована от Белия дом от времето на Бил Клинтън. А през октомври представители на Държавния департамент търсеха неофициално споразумение с Иран.

Сега няма съмнение как гледа Буш на всеки от тези три режима.

Това обаче не означава, че армията на САЩ се кани да извърши няколко нападения. Буш просто е решил да съвмести на практика Войната срещу терора с един по-решителен подход спрямо непокорните страни, които търгуват с оръжия за масово унищожение - биологично, химическо и ядрено. Той си запазва правото да предприема всякакви предохранителни мерки, за попречи на всяка от тези страни да се сдобият с потенциала да осъществяват политически шантаж. А правителствата в Европа, които се опитват да поддържат тесни отношения с Вашингтон, и същевременно да извлекат облаги от Иран или Ирак, скоро ще трябва да изберат една от тези две несъвместими възможности.

Все още не е сигурно какво ще представлява "втората фаза" във Войната срещу терора и къде ще бъде тя. Без съмнение е само това, че такава ще има.

Според резултатите от анкета на социологическата агенция МОРИ, публикувани днес в Таймс, британците, за разлика от гражданите на САЩ, смятат, че кампанията вече е приключила и че хората вече се заемат с текущите вътрешни проблеми. Обаче те трябва да проявят мъдрост и да преразгледат това схващане.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.