Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Домашната ракия “посивява” пазара за алкохол

18 коментара
Домашната ракия “посивява” пазара за алкохол

Има опасност пазарът на алкохолни напитки сериозно да “посивее” от ракия, произведена в казани уж за домашно ползване, алармира в сряда председателят на Националната лозаро-винарска камара (НВЛК) Никола Николов. Това ще стане, ако парламентът приеме предложените от група депутати промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с които ще се премахне ограничението за произведеното от малките дестилационни количество ракия и изискването да имат измервателни уреди. Корекцията е предложена в рамките на обсъждането след първото четене на измененията и допълненията на закона. Камарата вече е изпратила на депутатите становището си срещу промяната.

Според Николов законодателната промяна едва ли става под натиск на корпоративни интереси, а по-скоро от желание да се успокоят страховете за бъдещето на домашната ракия, когато България стане член на ЕС.

В момента казаните имат ограничение да произвеждат до 1000 литра ракия, без да плащат акциз. Въпреки това огромната част от тях варят над разрешените литри, които не отиват за лична консумация, а излизат на пазара, отбелязаха от НВЛК.

Годишно около 20 млн. литра гроздова ракия се варят в селските казани, според изчисления на НВЛК, базирани на данните за годишната гроздова реколта и количествата от нея, които са преработени от регистрираните производители. Неизчислими обаче са количествата плодова ракия, която се вари в дестиларните, от които регистрирани в Министерството на икономиката и енергетиката са само 1617 казана – това е едва 5 на сто от всички малки обекти.

Когато падне ограничението за производството на домашна ракия, казаните масово ще започнат да варят гроздова, сливова, кайсиева и др. за пазара, прогнозира Николов. Той посочи като пример как за последните два месеца две районни потребителски кооперации вече са регистрирали съответно 30 и 22 пункта за варене на ракия.

От НВЛК допълниха, че и в момента в Интернет има множество реклами за продажба на големи количества домашен алкохол. Отделно е търговията по пазари в пластмасови бутилки. Тази нерегламентирана продажба води до загуби на бюджета от акциз и ДДС, посочи шефът на НВЛК.

Той изчисли, че ако всеки казан вари между 5000 и 10 000 литра годишно, то общо малките обекти ще произвеждат между 80 000 и 160 000 хектолитра продукция, което е два пъти повече от ракията, произведена легално.

Съгласно Закона за акцизите и данъчните складове, всички производители и  дистрибутори на спиртни напитки трябва да са регистрирани.

От това, че домашната ракия се продава свободно и от търговията не влиза нито лев в хазната като акциз и ДДС, загубата за държавата след отпадането на ограничението ще възлиза между 52 и 104 млн. лв. годишно, каза Николов. 

Нерегламентирано произведената ракия се пласира основно по ресторантите, където клиентите си поръчват по 50-100 грама питие и само най-големите ценители могат да установят дали действително им се носи поръчаната марка, каза Лили Стоилова, експерт от НВЛК. Експеримент на камарата показал, че често при пет различни поръчки на ракия на клиентите се носи едно и също питие. Консуматорите обаче няма как да установят това.

Николов посочи като парадокс на замисляното отпадане на ограничението за производството на казаните това, че в същото време се запазва прагът за количествата за лично потребление на член на семейството. Той е 30 литра 100-градусова ракия, който се равнява реално на 60-70 л домашен високоградусов алкохол. След като ограничението за лична консумация остава, а пада това за производителите, е много ясно, че разликата ще отиде на сивия пазар на спиртните напитки, коментира шефът на лозаро-винарската камара.

Той определи като несъстоятелен аргумента на собствениците на казани, че измервателните уреди са изключително скъпи. Тиражират се цени от 50 000 лв., но наша проверка показа, че такъв комплект внос от Германия струва 800 евро с доставката, заяви Николов.

 

Накрая той обвини държавата, че няма сериозно желание да се справи с проблема с продажбите на домашната ракия. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Yankee Doodle
    #19

    домашната е по-добра от купешката, която в общият случай е смес от украински технически спирт, глицерин и есенция. (За справка - Пещерска, Карнобатска и всички останали под 10 лева за бутилка)

  2. опасност
    #18

    хората да си пият чиста домашна ракия вместо "сиви" ментета предлагани на пазара

  3. oister
    #17

    si pie nashenecyt, i si ya vari, i si ya falshificira, i ya smesva s voda i s kvo li ne drugo, i se pravi na grajdanin ot pondelnik do petak v panelkite, za da otide sled tui na selo na kazankata, da svari oshte rakia ot lanskite kompoti, shtoto v garajcheto klientite iskat da cucat, kato niama prokopsia, pliul sam na taia orisia, dai po oshte edna, chudi se nashenecat zashto ne mu davat evropeiska zaplata na chashka s ortatzi, uj izbraha socialnoto gotze da gi opravi, pa to jobovete pak prazni,

  4. z
    #16

    Да се вари и пие домашна ракия е свещено право на българина, на което не са посегнали нито турците, нито комунистите!Долу заводските ментета!

  5. Coco Bryce
    #15

    последно НВЛК или НЛВК

  6. Ракиджия
    #14

    Те да стигнат нивото на домашната, пък после да мрънкат, че им отива пазара! То на човек му писва да пие спирт и много ясно, че ако мога да си взема домашна сливова, няма да пазарувам винпромска!

  7. домашната
    #13

    Той пък Николов чии интереси защитава? Да не би хуманни, а не корпоративни! Като се притеснява, че хората ще пият в ресторант наливна ракия там да насочи контрола, а не към казаните. Да се ограничи произведената ракия от един казан е безумие. Значи само ако 50 души си сварят ракия по 20л. и ето ти направен лимита. Значи останалите трябва да си плащат акциз или пък кой дошъл пръв - пръв заварил. Тоест едни ще си варят евтина ракия, а други скъпа. Или пък казанджията ще ги ограничава до 5 л. - ех, пак дефицит, пак левашки комунистически решения, които ще делят хората, а парите най-накрая ще лапнат големите играчи от лозаро-винарска камара. Пак Андрешковци ще създаваме!!!!

  8. boby1945
    #12

    Естествено, след като умниците от МФ вдигнаха без никаква причина акциза на ракията и вината, че хората ще си варят сами!! На какво прилича в страна дето от плодове и грозде повече няма, ракията да е с огромен акциз!?!?

  9. trezvenik
    #11

    Priznavam si, rqdko si pijvam, no dyrja da e DOMASHNA!!! Vqrno e, ne vseki pravi hubava rakiq, no q pravi ot nesto, a ne kato industrialno proizveden rakoobrazuvast Spirt za gorene, da da ste me izvinqvat zavodskite proizvoditili, no ne mi se iska da im izkarvam chernite kirlivi rizi. HORA, PIJTE SAMO DOMASHNO, a osobeno ot Priqteli i rodnini - ne se zamislqyte!Aman ot maskirani kato dyrjavni interesi podli tarikatlyci na tyrgashite u nas. Da jivee vekovniqt kazan na bulgarina!

  10. Спиртомер
    #10

    Трябва със закон да се забрани винпромите да продават спирт с есенция под името "РАКИЯ" или "ВИНО"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.