Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дон Евънс:Несигурността забавя инвестициите в Ирак

0 коментара

Големите петролни компании ще продължават да се въздържат от дългосрочни инвестиции в Ирак, докато не получат по-големи гаранции за защита на капиталовложенията им, заяви вчера в интервю за Ройтерс американският министър на търговията Дон Евънс.

Няма да бъдат направени значителни дългосрочни инвестиции, докато не се постигне по-голяма сигурност, каза Евънс в края на двудневното си посещение в Ирак, чиято цел бе да покаже, че страната става по-сигурно място за бизнес, уточнява Ройтерс.

Евънс заяви, че петролните компании искат да видят какви ще бъдат законите и регламентите за развитие на чуждестранните инвестиции в следвоенен Ирак преди да хвърлят милиарди долари в проекти, които могат да се проточат с десетилетия.

И макар да е необходимо време преди да се конкретизират големите проекти, "тук, зад сцената, вече се прави много", допълни Евънс и поясни, че има активни разговори с американски петролни компании за възможностите, които предлага Ирак. Петролните запаси на Ирак са вторите по големи в света и се оценяват на 112 милиарда барела.

Компаниите ще дойдат "на различни равнища и с различна степен на присъствие", когато сигурността се подобри и страната постигне напредък, отбеляза американският министър на търговията.

ООН и Световната банка приключват планове за създаване на нов фонд за възстановяването на Ирак, който цели да привлече като донори страните, нежелаещи да отпускат средства за сегашната програма, контролирана от САЩ, предаде Асошиейтед прес.

Името му ще е Фонд за възстановяване и развитие на Ирак. Предложението за него ще бъде представено на международната донорска конференция за Ирак, която ще се проведе на 23-24 октомври в Мадрид, а до януари ще започне да работи, според Джулия Тафт, директор на бюрото за предотвратяване на кризи и възстановяване към ООН.

Според Никълъс Крафт, директор на Световната банка за Ирак, новият фонд може да е ключът за получаване на значителни суми за възстановяването на страната през следващите години. Неотдавна банката и ООН представиха доклад, който оценява общите разходи за възстановяването на Ирак през следващите 4 години на 36 милиарда долара, като само през 2004 г. ще са необходими 9 милиарда долара.

Крафт посочи, че Световната банка и ООН не призовават донорите да наберат цялата сума, тъй като голяма част от потребностите на Багдад могат да бъдат покрити от петролните му приходи, от частни инвестиции и по други начини.

Крафт уточни, че разходите са високи, тъй като Ирак е бил доста развита страна, която е преживяла две десетилетия на "разруха и упадък", както и 10 години на икономически санкции. "Това, което виждаме тук, не може да се сравни с положението в Африка. По същество Ирак доста прилича на Източна Европа след краха на комунизма", посочи Крафт.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.