Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Донорите на Буш печелят договори за възстановяването на Ирак

0 коментара

Компаниите, спечелили договори на стойност 8 милиарда долара за възстановяването на Ирак и Афганистан, са най-големите донори на предизборната кампания на президента Джордж Буш през 2000 година. Това е едно от основните заключения в доклада на Центъра за обществена почтеност, който беше разпространен в четвъртък в САЩ.

В документа пише, че въпросните компании са дарили на Буш над 500 хиляди долара. Това е повече в сравнение със сумите, които същите тези фирми за предоставяли някога на политик през последните 12 години.

Центърът за обществена почтеност, който е автор на доклада, се занимава с изследвания върху етиката в административните и политическите среди. В документа се казва, че десетте най-големи договора за възстановяването на Ирак и Афганистан са били получени от компании, в които членуват бивши високопоставени представители на правителството или пък хора, поддържащи тесни връзки с Конгреса.

Големите договори за възстановяването на двете страни са били едва ли не подарени от администрацията на Буш, твърди Центърът. В голямата част от случаите правителствените агенции, които е трябвало да наемат компании за възстановителни работи, не са провеждали конкурси с аргумента, че това ще отнеме много ценно време. "Нито една агенция не е надзиравала от името на правителството процеса по получаването на контрактите", каза пред Ню Йорк таймс изпълнителният директор на Центъра за обществена почтеност Чарлз Люис. Според него това показва доколко подозрителна е цялата система за определянето на контрактьорите.

Американската агенция за международно развитие (USAID), която е един от основните донори и разпределители на средства, веднага реагира на публикацията. Представителят на агенцията Джей Едуард Фокс определи като "некоректни" твърденията на Центъра, според които процесът на разпределение на договорите не е бил наблюдаван. Фокс заяви, че проверката на главния инспектор на Агенцията за международно развитие е показала, че всичко около договорите е било съобразено с федералните разпоредби.

Говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър също отрече да има нередности в начините, по които са били спечелени договорите за възстановяването на Ирак и Афганистан. Като пример той изтъкна случая с компанията Бехтел, която, по неговите думи, е спечелила търг в съревнование с 10 други фирми. "Бехтел спечели, защото представи най-високи технически параметри и най-ниска цена", заяви Баучър. Той каза още: "Обективният поглед към фактите по този въпрос, към състезателния процес, към контактьорите, субконтрактьорите и фирмите, които бяха допуснати до търговете показва, че той е бил открит, прозрачен и честен по начин, по който правителството изисква това. Той е бил проведен честно с оглед на това най-правилните хора да могат да свършат работата, която е необходима за възстановяването на Ирак."

Най-големият контракт за Ирак - на стойност 2,3 милиарда долара, е получил филиалът на компанията Халибъртън КейБиАр. Договорът с фирмата е за подкрепа на американската армия и за възстановяването на петролната индустрия. Допреди 4 години начело на Халибъртън стоеше настоящият вицепрезидент Дик Чейни, който напусна компанията, когато се кандидатира на изборите през 2000 г. заедно с Буш.

Изпълнителният директор на Халибъртън Дейв Лезар защити компанията, изтъквайки, че тя от дълго години работи в района на Близкия Изток и че поне от 50 години действа в тясно сътрудничество с американската армия.

Втора в списъка на Центъра за обществена почтеност е компанията Бехтел с договори на стойност 1 милиард долара. Бехтел е получила договорите за възстановяване на телекомуникации, железопътна мрежа, пристанища, училища, мостове и летища. По повод обвиненията срещу нея компанията публикува съобщение в интернет-страницата си, в което между другото се казва: "Ние не очакваме, нито пък получаваме политически услуги или правителствени поръчки заради участието ни в политическите процеси в САЩ."

Така или иначе в разпространения в четвъртък доклад остават цифрите, които ще продължат да будят съмнения. А именно, че до момента 14 компании са спечелили договори за възстановяването на Ирак и Афганистан. Тези същите компании от 1990 г. досега са дарили над 23 милиона долара в различни политически кампании. Сумите, дарени на Републиканската партия, са почти два пъти по-големи от тези за демократите, сочи справката на Центъра.

Милен Минчев, РСЕ
Вашингтон

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.