Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Донос на писателя Милан Кундера пратил човек за 13 години в затвора

54 коментара
Донос на писателя Милан Кундера пратил човек за 13 години в затвора

Известният чешки писател Милан Кундера е натопил на времето с донос до тайните служби невинен човек, който е бил осъден и е прекарал 13 години в затвора. Това съобщи в понеделник чешкото списание “Респект”, цитирано от Франс прес.

Сътрудник на Института за изучаване на тоталитарните режими, преглеждайки архивите на бившите тайни служби по друг повод, открил донос до службите на студента Милан Кундера от 14 март 1950 г., с който той топи приятеля на своя състудентка, без дори да го познава. Това е пилотът Мирослав Дворжачек, който дезертирал от армията и избягал в Германия след антикомунистическото възстание в Чехословакия през 1948 г. През този период Дворжачек бил вербуван от западните тайни служби и върнат като агент в родината си.

В списанието е цитиран полицейският доклад от 1950 г., който гласи: "Към 16 ч. днес студентът Милан Кундера, роден на 1 април 1929 г. в Бърно, се яви в отдела и направи донесение, че студентка трябва да се срещне вечерта с някой си Мирослав Дворжачек. Последният е дезертирал от военна служба и влязъл нелегално миналата пролет в Германия".

Още същата вечер след доноса бившият пилот бил арестуван и осъден на 22 години затвор за държавна измяна. Той изкарал 13 години принудителен труд в уранови мини. През 1963 г. е освободен и екстрадиран от страната си, като оттогава живее в Швеция.

Милан Кундера получи световна известност още в края на 60-те години с публикуването на романа си “Шегата” (The Joke, 1967) – сатирична равносметка за природата на тоталитаризма и комунистическия режим, което води до включването му в черния списък на забранените писатели.

До 1968 година Кундера се изявява в средите на комунистите реформатори и е твърд поддръжник на инициатора на Пражката пролет Александър Дубчек. След свалянето на Дубчек от поста първи секретар на чешката компартия, Кундера минава в редиците на дисидентите и през 1975 г. е лишен от чешко гражданство и заминава в изгнание във Франция. Там той публикува сборника си “Книгата на смеха и забравата” (1979), в който агитира чешките граждани да се противопоставят по всички начини на комунистическия режим. През 1981 г. Кундера получава френско гражданство.

През 1984 г. излиза най-известната творба на писателя - романът “Непоносимата лекота на битието”, описващ събитията и взаимоотношенията по време на събитията през 1968 година.

Кундера живее и днес във Франция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. azz
    #55

    "Донос" означава фалшиво или лъжливо съобщение. А Кундера е казал ИСТИНАТА!Оправете си понятията и ценностната система, г-да журналописачи!

  2. Ицко
    #54

    Нещо много мръсници започнаха да се крият зад гърба на 18-21 годишни доносници.

  3. Ицко
    #53

    А кой е направил така, че въз основа на един донос човек да отиде за 13 години в затвора?

  4. до azz
    #52

    Уважаеми (Уважаема?) azz, "донос" означава "тайно и злонамерено съобщение, дадено на представител на властта" - Български тълковен речник, изд. Наука и изкуство, София 2007 г. Моля, не замърсявай форумите с неграмотността си.

  5. Роси
    #51

    "Непоносимата лекота на небитието". И четейки горното, си мисля, че моралното осъждане на отделни хора просто не води до нищо. Това се вижда и у нас. Нека личната мръсотия си остава на личната съвест на всеки, който я е вършил. Но мръсотията на системата, е, това вече не е личен въпрос. Това трябва да се тръби, да се мрази, да не се допусне да се повтаря никога. А всъщност тези, събирали сведенията, се хилят и кефят зад гърба на "доносниците"... Това аз не приемам!

  6. Кундера
    #50

    .

  7. Вишински
    #49

    След 1990 успешно беше пробутана тъпотията, че доносничеството е присъщо и типично само за предишния режим.Няма такова нещо. Тайни служби има във всички страни. И всички те, до една, се занимават често с доста мръсни неща. Правилото е абсолютно и няма изключения. А всички тези служби, до една, са основани на доносниците. Без доносници и осведомители не могат да функционират тайните служби на нито една страна.Ирландец от Северна Ирландия ми е разказвал, че като ученик му се е случвало на няколко пъти

  8. Карина
    #48

    всички в кюпа, съпричастни към делото им и грозно мълчание, това беше комунизма. Какъв проблем е било да направят 20г. младежи такива особено, ако показват някакви качества и амбиции. Малцина оцеляха, малцина намериха сили да се покаят за стореното и малцина останаха извън обсега им. 1млн. партийни членове, 500х. доносници и тайни агенти, сложете щатните служители и семействата на всички тези и смятайте за какво става въпрос. Трудно и мъчително ще се измъкваме от тази мръсотия, но съдателите й и техните наследници не трябва да допускаме до власт иначе агонията е пълна. Настоящето ни го доказва.

  9. Карина
    #47

    при комунизма тя беше превърната във висша добродетел и задължение на всеки член на обществото да докладва за враговете на комунизма. Тоталитарните системи поставят под контрол цялото общество, а не само престъпниците и това е разликата със страните, които ни сочиш за пример. Така, че стига си пробутвал "ама и другите тъй правят"

  10. tt
    #46

    Кундера е постъпил като лоялен гражданин на тогавашния режими е направил донесение на полицията за нелегално влязъл в страната човек, който е било почти очевидно е работил за противника.Сигурно е бил воден от младежки идеализъм....Друг въпрос е, че Кундера доста бързо е разбрал антидемократичната същност на тоталитаризма и е започнал активно противопоставяне с творчеството си и обществената си дейност.Това, че е подкрепял реформатора Дубчек , означава , че е хранел определени илюзии за демократичния социализъм и еволюционните промени,Влизането на танковете и войските на Варшавския договор прези 1968 явно са го убедили, че оптимистичният сценарий няма да го бъде.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.