Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Досиетата от комисията Андреев не могат да бъдат огласени

0 коментара

Бившата комисия по досиетата не може да обяви нито едно от имената на сътрудници на бившата Държавна сигурност или бившето Разузнавателно управление на Генералния щаб сред магистрати, местна власт или дипломати, защото започналата проверка на тези обществени групи - според отменения закон за досиетата, не е завършила изцяло. Това стана ясно от брифинга, даден от ръководството на комисията - Методи Андреев, Евгени Димитров и Красимир Вълев.

От обясненията на тримата стана ясно, че в архива на комисията в сградата на ул."Ангел Кънчев"1 има близо 400 досиета. Миналата седмица комисията бе изгонена от сградата с помощта на полиция и в нея бе настанена Държавната комисия за сигурност на информацията. Стаята, в която се намира архивът на комисията Андреев, бе запечатана. По време на екшъна Евгени Димитров обяви, че се притеснява за съдбата на наличните досиета ,чиято бройка тогава той определи на около 550. Дни след това четирима членове на бившата комисия Андреев, сред които и настоящия член на ДКСИ Мохамед Реджеп - от квотата на ДПС, обявиха, че в архива няма никакви досиета.

Днес зам.председателят на бившата комисия Красимир Вълев каза, че 40 човека от Върховния административен съд вече били проверени, но за 10 човека не дошли данните от службите. Получени били данни и за Върховния касационен съд, за окръжните съдилища, за общинските съветници от редица кметства - общо около 200 човека, но за останалите информация не е дошла. Заради незавършената проверка комисията не може да докладва по обществени групи има или няма информация за сътрудничество. Комисията няма отговор и за висшия духовен клир, въпреки че е изпратила запитване още през октомври 2001 г. Без отговор са останали и запитванията за дипломатическите лица. Дошла е само частична и непълна информация от военното разузнаване.

Въпреки че информацията е в нашите глави, тя няма да изтече към пресата, защото е непълна и може да накърни невинни хора, пое ангажимент Андреев.

Запитан по повод появили се напоследък спекулации за връзки на главния прокурор с бившата Държавна сигурност, Методи Андреев отговори, че Никола Филчев не е сътрудник на ДС, за него няма категорични данни. Филчев е проверяван и като заместник-министър, и като главен прокурор.

Помолен за коментар на думите на БСП-депутатката Татяна Дончева, че мафията била във висшите кръгове на магистратурата, Андреев отговори, че след като управляващите са отменили закона за досиетата, означава, че те са на друго мнение. За мене е опасно, ако посоча име на сътрудник на ДС, каза Андреев. Ако под обществен натиск мнозинството и правителството заяви, че тази информация действително не е секретна и бъде разсекретена, ако министърът на вътрешните работи изпълни правомощията си според правилника към Закона за МВР, това действително ще бъде една победа на гражданското общество, коментира той.

Според Андреев архивът на бившата Държавна сигурност не е секретен, защото е създаден от спецслужбите на Народна Република България. Според него служебният архив на ДС според него може да бъде разсекретен напълно, на 100%, а оперативният архив - на 95%, като останалите 5% са все още действащи и работят в чужбина. В момента не съществува законова пречка това да се осъществи. Въпреки това Методи Андреев и Евгени Димитров се въздържат да споменат имена на хора, за които знаят, че има неоспорими данни за сътрудничество на бившата ДС или РУ на ГЩ.

Ръководството на бившата комисия по досиетата заяви, че в архива им се намира информация и от предходната комисия Бонев и там се съдържа информация за сътрудници на ДС, които са в МВР и Националната разузнавателна служба.

Отказът на бившата комисия по досиетата да предаде архива си на новата ДКСИ Андреев обясни с липсата на законово основание това да бъде извършено.

В параграф 37, ал.2 от преходните и заключителни разпоредби на закона за защита на класифицираната информация не е посочено, че архивът на комисията Андреев отива автоматично в ДКСИ. От комисията днес заявиха, че от страх да не понесат наказателна отговорност, са сезирали Върховния административен съд, който да се произнесе законно къде да отиде архива. Според Андреев, Димитров и Вълев, не е важно къде ще отиде архивът - в ДКСИ, в държавния архивен фонд или ще се върне в службите, важно е съдът да се произнесе и това да е законно.

Определението от 18 декември м.г. на ВАС е спряло ликвидацията на комисията Андреев, което е в ход в резултат на правителствено постановление от 15 ноември 2002 г. С това определение временно бе прекратена дейността на ликвидационната комисия, която описваше активите на комисията. Методи Андреев съобщи, че е издал заповед за спирането на ликвидацията на базата на определението на ВАС. Той е изпратил и писмо до премиера, за да го информира за действията си и да иска неговото становище. До момента не е получил отговор и това за Андреев е знак, че действията му са законосъобразни.

Запитан как ще отговори на обвиненията на шефката на ДКСИ Цвета Маркова, че след 3 май комисията е работила незаконно със секретна информация, Андреев отговори, че не са получавали нова информация след тази дата и реално оттогава комисията няма дейност.

Андреев отхвърли и обвинението на депутата Владимир Дончев, че от комисията изтичала нерегламентирана информация.

По повод на предизвикалия скандал насилствено изхвърляне на комисията от сградата на ул. "Ангел Кънчев"1, днес Андреев, Димитров и Вълев заявиха, че не е имало проблем да предадат сградата, а проблемът е в архива. Те повториха, че не са получавали заповедта на областния управител на София - град Росен Владимиров да напуснат сградата.

Андреев постави и въпроса защо, след като НСО охранява тази сграда, е трябвало в нея да нахлуват униформени полицаи. В отговор на въпрос дали и президентът има някакво отношение по случая, той като НСО са на негово подчинение, Андреев каза, че според него има някаква договорка, но не може да коментира, за да не намесва хора без отношение към цялата работа. Според Андреев, Димитров и Вълев разпореждането за нахлуването в сградата е дадено от високо ниво от изпълнителната власт.

Андреев призова журналистите да запитат шефът на Национална служба Сигурност ген.Иван Чобанов дали Мохамед Реджеп отговаря на всички условия по закона за защита на класифицираната информация, за да бъде член на ДКСИ. Според Андреев, НСС имат проблем с проверката на Реджеп, той бил слабото звено в ДКСИ, но работа на НСС било да сезират главния прокурор Филчев, а не на членовете на вече бившата комисия по досиетата. Андреев прогнозира промени в състава на ДКСИ. Ако утре се окаже, че в НСС има проблем с допуска на някои от членовете на ДКСИ, ние няма да носим вина, каза той.

Андреев нарече спекулации твърденията на НДСВ-депутати и МВР, че след приемането на закона за класифицираната информация е създаден най-либералния режим за достъп до архива на бившите комунистически тайни служби. За пример той даде процедурата - ако в момента жертва на бившите комунистически тайни служби поиска да си провери досието, човекът трябвало да отиде при министъра на вътрешните работи и само Петканов можел да прецени и да каже дали за дадено лице има информация и дали изобщо да я даде на гражданина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.