Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Достъпът на гражданите до съдебната документация е силно ограничен

3 коментара
Достъпът на гражданите до съдебната документация е силно ограничен

Достъпът до съдебната документация е силно ограничен заради липсата на синхронизираност в нормативната уредба, с която си служат правораздавателните органи и която е в Закона за достъп до обществената информация (ЗДОИ). Това се казва в доклад на Програма “Достъп до информация” (ПДИ), предоставен на Mediapool.

“Достъпът до информация е въведен главно с цел защитата на правата на страните в съдебните и другите производства, но не е уредено правото на всеки на достъп до информация”, констатират от ПДИ.

Според неправителствената организация действащият в момента Правилник за съдебната администрация в районните, окръжните, военните и апелативните съдилища показва неадекватност. Ограничен е най-вече достъпът на гражданите до официалните актове на съдилищата и на адвокатите, когато се отнася до съдебни дела, по които не са пълномощници.

Като един от най-големите недостатъци на съществуващата наредба се посочва липсата в нормативните актове, отнасящи се до съдебната система, на препратки към ЗДОИ. Единственото изключение е в чл. 12 ал. 1 и 2 от Административно-процесуалния кодекс, в който се казва, че “Органите на съдебната власт са длъжни да осигуряват откритост, достоверност и пълнота на информацията в административното производство по процедурите на ЗДОИ”.

Според ПДИ чрез действието на чл. 60 ал.2 от Правилника за съдебната администрация се нарушават принципите на общодостъпност, въведени от Закона за достъп до обществената информация.

По смисъла на тази разпоредба достъп до дела имат само лица със “законен интерес” към тях и само чрез разрешението на съдията-докладчик по конкретния казус. Тази разпоредба обаче влиза в противоречие с чл. 31 от Закона за адвокатурата, според който адвокатите трябва да имат достъп до всички дела.

В доклада се достига до извода, че важните за общественото мнение документи за дейността на съдебната система като доклади на съдилищата, органите на следствието и прокуратурата и движението на делата също не са общодостъпни;

Като проблем се отчита неспазването на разпоредбата от ЗДОИ, която третира правото на частичен достъп до информация. Според ПДИ, въпреки че гражданите имат право на този ограничен достъп до документи, той не се разрешава от съдебната администрация.

Проблемът с достъпа до информация от съдебната власт се констатира от голяма част от правните анализатори. Според адвокат Йонко Грозев липсата на информация за актовете, издавани от съдебната система и оттук липсата на дебат върху тях е причина за грешното разбиране на дейността на съда като цяло.

“В българското общество битува разбирането, че решенията на съда не се обсъждат, а се изпълняват. Естествено, че те се изпълняват, но още по важно е те да се обсъждат. Липсата на дебат формира едно формалистично разбиране на правото като затворена система дори и сред самите прависти. Тази традиция и разбиране е наследена от съветското държавно право”, казва Грозев.

В препоръките на ПДИ за подобряване на достъпа до информацията на съдебната система е записано, че това може да стане чрез допълване на Правилника за съдебната администрация в съдилищата, прокуратура и следствените служби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kashaia
    #4

    Как няма да бъде силно ограничен.Та нали всеки заинтерисован ще види в докуметацията колко е компетентна нашата така наречена съдебна система.Слез като делата се решават по кафенетата а не в съда за какво правосъдие може да се говори.Вече и последният наивник в държавата ни няма абсюлютно никакво доверие на правосъдието.

  2. проста работа
    #2

    Правилникът няма сила, защото противоречи на закона. Съд, който наруши закона и от това в случая някой пострада, после да си плаща вредите.

  3. скуиз
    #1

    другите им пеят, че "не е хубаво" и се отчитат като гражднанско общество!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.