Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС на изборната карта в последните 10 години

3 коментара
В събота ще са ясни новите председатели на ДПС. Изненади не се очакват, след като Доган обяви, че това ще са Делян Пеевски и Джевдет Чакъров Сн.ДПС

В събота е националната конференция на една от основните партии у нас - Движението за права и свободи. На нея формацията трябва да избере следващия си председател.

Непосредствено след местните избори бившият председател на партията Мустафа Карадайъ подаде оставка. На пръв поглед нямаше конкретен повод за нея, защото ДПС стана втора по общ брой на подадените гласове на местните избори през октомври 2023 г. В профила си във "Фейсбук" Мустафа Карадайъ поясни, че се отказва от поста си, за да даде "достатъчно време за подготовка на евентуалните кандидати за председател на партията".

В последваща позиция на почетния председател на партията Ахмед Доган, разпространена до медиите, той сподели виждането си за нова посока на развитие на ДПС. Според него партията има нужда от "стабилизиране на организацията в традиционните райони на ДПС" и "разширяване на партийното строителство в нетрадиционните райони".

Според публикуваната в медиите позиция това ще се случи чрез съпредседателство в партията. Ахмед Доган посочва, че Джевдет Чакъров трябва да отговаря за "традиционните" райони на партията, а Делян Пеевски да се фокусира предимно в разширяване на електоралното присъствие на ДПС.

Какво се случва в новите райони на ДПС и как се променя електоралната тежест на партията? За да провери това, екипът на Института за развитие на публичната среда (ИРПС) събра и обработи данните за резултатите на ДПС от парламентарните избори през 2013 - 2023 г. В този период са проведени общо осем кампании.

Колко гласа печели ДПС?

На парламентарните избори през 2013 г. ДПС получи 11.3% или малко над 400 000 гласа. Тогава беше формирано коалиционно правителство между ДПС и БСП. То подаде оставка след поредица от протести, предизвикани от предложението Делян Пеевски да стане председател на ДАНС. Това развитие на събитията може би е причината за максимална мобилизация на поддръжниците на ДПС, тъй като на последвалите предсрочни парламентарни избори през 2014 г. партията постига своя най-висок резултат в последното десетилетие - 487 000 гласа или почти 15%.

В последвалите 6 кампании гласовете на ДПС варират между 292 000 (на изборите от 11-и юли 2021 г.) до почти 348 000 (на изборите през април 2023 г.).

В разглеждания период могат да се очертаят два основни момента. Единият е свързан с партия ДОСТ на бившия председател на ДПС Лютви Местан. Тя получава малко над 100 000 гласа на изборите през 2017 г. и явно успява да привлече част от избирателите на ДПС.

През ноември 2021 г. парламентарните избори бяха проведени заедно с президентските. Тогава ДПС за пръв път в своята история издигна кандидат за президент. Това беше председателят на партията в онзи момент Мустафа Карадайъ. В кандидат-президентската двойка беше включен и евродепутатът Искра Михайлова. Това допринесе за връщането на позициите на партията и за ръст в подадените гласове и на изборите за Народно събрание.                     

От графиката се вижда, че има спад в общия брой гласове за ДПС през последните няколко години в сравнение с началото на периода. Същевременно обаче техният резултат в проценти е по-висок. Част от отлива на гласовете може да се дължи от една страна на понижената избирателна активност от 2021 г. насам, а от друга - на намаляването на населението в страната съгласно данните на НСИ.

Мандатите на ДПС логично следват динамиката на гласовете през годините и варират между 26 (през 2017 г.) и 38 (през 2014 г.) На изборите през 2023 г. ДПС получават 36 места в Народното събрание.

Как се променят гласовете на ДПС по райони?

Данните за 2013 г. показват, че най-много гласове ДПС е получило от районите Кърджали - 46 407, Разград - 28 149 и Шумен - 25 291. От тях партията на Ахмед Доган е формирала почти 25% от резултата си на парламентарните избори. Най-малко гласове за формацията са донесли Кюстендил - 445, Перник - 455 и Видин - 474.

Десет години по-късно в Кърджали продължава да има най-много избиратели, подкрепящи ДПС - 47 433. След това обаче са Благоевград - 23 333, от където влезе в настоящия парламент кандидатът за лидер на ДПС Делян Пеевски, и Бургас - с 20 017.

Районите, в които пък гласуват най-малко за партията са Ямбол - 643, 25-и избирателен район в София - 982 и Перник - 1011. Въпреки това в миньорския град увеличението на поддръжниците на ДПС за 10 години е нараснало с над 120%.

По отношение на гласовете, които партията получава от чужбина през 2013 г. те са били 54 353, докато през 2023 г. те са 64 182. В известна степен това увеличение компенсира загубата на подкрепа вътре в страната.

Ясно се очертават районите, в които има увеличение на гласовете за ДПС в разглеждания период. В област Монтана партията отбелязва ръст от 7117 гласа за десет години, в Благоевград гласовете са с 4328 в повече, а във Видин - с 3816 гласа или осем пъти повече от 2013 г.

В същото време областите, от които ДПС губи най-много гласове в десетгодишния период, са едни от т.нар. "традиционни" райони за партията. В Шумен отливът е от 10 743 гласа, в Търговище - 9749 гласа, а в Разград - 9602 избиратели.

На какво се дължат промените в гласовете на ДПС?

Промяната в географията на подкрепата за ДПС ясно се вижда от числовите данни.

ДПС губи гласове в някои от традиционните си райони, но ги увеличава в нови области като Видин и Монтана. Подробен преглед на данните показва, че този процес започва през 2014 г. и оттогава за партията в тези места има относително стабилна подкрепа.

Въпреки че това са райони, които също са засегнати в голяма степен от обезлюдяването и намаляващата на избирателната активност, съществуват различни обяснения за това защо ДПС успява да спечели привърженици именно в тях.

Непосредствено след възникването си ДПС окрупнява политически турската етническа общност у нас. Към днешна дата обаче партията позиционира себе си като либерална формация, защитаваща универсални ценности. Това позволява различен профил избиратели да се идентифицират с ДПС без значение от тяхната религиозна принадлежност, социален и/или икономически статус, и т.н. Така ДПС може да търси контакт с различни групи и етнически общности в страната.

Не е за пренебрегване и икономическото състояние на Северозападна България, което може да е едно от обясненията за увеличаващата се подкрепа за ДПС в района. Това е най-бедната и обезлюдяваща се област у нас и е възможно останалите традиционни партии да са загубили интерес към нея. Ако те не инвестират усилия в привличането на симпатизанти там, това позволява на ДПС да спечели тези нови гласове относително бързо.

Отделен е въпросът по какъв начин става появата на ДПС в новите електорални райони. Има редица медийни разследвания за това как се провеждат избори в Северозападна България. Те повдигат сериозни въпроси относно честността на вота в някои населени места там.

Изследвания на изборни експерти показват, че има редица секции в страната, в които с основание може да се съмняваме в натиск над избирателите и манипулации на вота. Данните сочат, че различни партийни формации участват в по-голяма или в по-малка степен в нерегламентирани практики по отношение на изборите, така че не можем да изключим и ДПС от тази тенденция.

След избора на нови председатели на ДПС утре предстои да видим дали то ще се опита да възстанови електоралната си тежест в традиционните райони или ще цели продължаване на разширяване на подкрепата в нови такива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #3

    Движението на агент САВА и, панастаяшчемь, на Дебельянко МАМИН, нали, дето и проч., Е етническо ДеСар НЕ-ПЕ-О. Точка! Самите тюркоезични-мюслам, или мюслам-българоезични НАШИ сънородници, според моя ощавена милост, нито са имали, нито имат, нито ще имат НЕЩО ПРОТИВ влизането на НАШАТА изстрадала /ДРЕВНА!/ Татковина в ЦИВИЛИЗОВАНИЯ, развит демократично-законодателно, икономически и социалнно ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ. "ПУТСЛЕДНО" ше кажа: Това нева нищо обшчо с в влАзянето в СоВЕТскийо союзь, кадето са правят спорадично... ВЪЙродительни ПРОЦЕСИ и преСЕЛЕния. Айди. Да мислиме, след тва да въйбираме Дуп.етате и Сов.етники, нале?!

  2. Антон
    #2

    То пък голямо изследване на "изборната карта".... Всичко се съдържа в едно изречение: ДПС не е било във властта - пряко или косвено - единствено в периода 1997 - 2001 год. Тези, които не са разбрали "защо", няма смисъл да четат "кога"....

  3. асен
    #1

    повсеместно купуване на гласове и натиск от местни феодали = успех на партията на почетния ром

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.