Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Драма още в първия ден – новото НС два пъти не може да избере председател (видео)

Депутатите се разотидоха, първото заседание продължава и утре

114 коментара
Драма още в първия ден – новото НС два пъти не може да избере председател (видео)

Малко след тържественото откриване на 48-то Народно събрание в сряда, работата му практически блокира, след като депутатите не успяха да изберат председател.

Разправиите, най-вече между първата и втората политическа сила – ГЕРБ и "Продължаваме промяната", прераснаха в политически сеир, който продължи шест часа. В крайна сметка депутатите се разотидоха, а първото заседание ще продължи утре.

Дотук се стигна, след като двете проведени в сряда процедури за гласуване на председател завършиха с провал. Нито един от двамата водещи кандидати – издигнатия от ГЕРБ Росен Желязков и кандидата на втората партия "Продължаваме промяната" Никола Минчев, не получи необходимата подкрепа от останалите политически сили, за да бъде избран на поста.

Този безпрецедентен казус в новата история на България илюстрира още веднъж дълбокото разделение между партиите, което е отражение на процесите в обществото.
Според конституцията новоизбраното Народно събрание трябва да си избере председател на първото си заседание, поради което то ще продължи и утре, 20 октомври. Според правилника на НС, "под председателството на най-възрастния народен представител се провеждат само разисквания по избора на председател на Народното събрание, както и самият избор".

Тоест, в след тържественото откриване на НС, депутатите ще продължават да се занимават само и единствено с избора свой шеф, докато не изберат такъв.

Една от възможностите процедурата да завърши с успех е, ако преди гласуването някоя от парламентарните групи да предложи вотът да бъде таен. 

Иначе новият парламент бе открит с речи на президента и на седемте политически сили, повечето от които (без "Възраждане"), по един или друг начин наблегнаха на необходимостта от диалог. (Кой какво каза и как започна работа новият парламент преди да зацикли, вижте тук).

Как се стигна дотук

Първоначално кандидатите за председател на НС бяха четирима – от ГЕРБ, ПП, БСП и "Възраждане".

При първия тур на гласуването отпаднаха издигнатия от БСП Кристиан Вигенин и Петър Петров от "Възраждане". Съгласно приетата от депутатите процедура, кандидатите на ГЕРБ и ПП отидоха на своеобразен балотаж, който също не излъчи победител.

Росен Минчев събра 98 гласа от ПП, ДБ и БСП, но 142-ма бяха "против" кандидатурата му. Желязков поведе с 5 гласа – от ГЕРБ и ДПС, но 137 депутати бяха "против"

Вежди Рашидов (ГЕРБ), който като доайен откри тържественото заседание, тръгна да обявява Желязков за новоизбран председател, но залата възрази.

Така се стигна до втора процедура за избор на председател, в която вече кандидатите бяха петима, след като ДПС реши да се включи в "играта" с Йордан Цонев. 

Преди това това Десислава Атанасова, шеф на депутатите от ГЕРБ, коментира в кулоарите, че България е изправена пред конституционна криза, ако не се стигне до избор на председател на НС. На въпрос как би трябвало да се излезе от тази спирала, тя отговори:

"Единствено и само с думите на господин Рашидов в началото, мислете, колеги - ако този сблъсък на бившите управляващи с, отново казвам - спечелилата изборите партия, която следва всички правила на парламентаризма и демокрацията да излъчи председател, то доникъде няма да стигнем".

Съпредседателят на ПП Асен Василев обаче ѝ припомни, че като опозиция и ГЕРБ не са подкрепили Никола Минчев в предходния парламент:

"Най-нормалното нещо на първата политическа сила е да си осигури мнозинство за избор на председател и мнозинство за формиране на кабинет, за да няма конституционна криза. Това да издигнеш председател с надеждата, че опозицията ще го подкрепи е или наивност, или разчитане на задкулисни уговорки. Ние задкулисни договорки не правим. Ние не си говориме по дивани, сараи и т.н."

Йордан Цонев от ДПС определи случващото се в пленарната зала като абсурд и припомни парламентарната практика да се гласува доверие на най-голямата парламентарна група да излъчи председател и той да бъде подкрепен.

Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира пред БНР: "Ние казахме кои са конструктивните политики, по които заставаме зад тях, а иначе сме в опозиция. Всъщност, няма как да подкрепим кандидат, в който вярваме, че е част от стария модел в годините на прехода с целите корупционни схеми, които са се въртяли няма как да стане."

Последва повторното гласуване, при което пак не бе избран председател - на балотаж отново отидоха Минчев и Желязков, но пак нито един от тях не събра подкрепата на повече от половината от присъстващите 240 народни представители.

Според приетите от депутатите правила, при второто гласуване трябваше да бъде избран кандидатът, който е получил повече гласове. Съпредседателят на ПП Асен Василев обаче напомни от трибуната, че според конституцията актовете на Народното събрание, каквото е решението за избор на негов председател, се приемат с мнозинство от повече от половината присъстващи депутати. Поради тази причина, изтъкна Василев, изборът на Желязков (получил 103 гласа), трябва да се смята за невалиден.

Парагараф 22

След тази патова ситуация председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова коментира:

"Очакван тупик, както се изрази председателят Рашидов - параграф 22. Това вероятно ще се случва безброй много пъти, ако не се промени или търсенето на консенсус в залата, или правилата. Но те, ако се променят, ще противоречат на конституцията. Единственият шанс във връзка с промяна на правилата е това да се предложи друг вид гласуване".

След това Атанасова предложи прекъсване на днешното тържествено заседание и целият казус да се разгледа утре. Депутатите се съгласиха и Вежди Рашидов, който водеше заседанието, го прекрати и предложи утре в 10:00 часа депутатите отново да се съберат, като пожела утрото да е по-мъдро от вечерта.

Мъдростта най-вероятно ще се изразява в това да се проведе таен вот.

ДБ предложи ротация на председателите

"Демократична България"  предлага ротация за председателското място на Народното събрание между Росен Желязков и Никола Минчев, съобщи съпредседателят на ДБ Христо Иванов след разпускането на депутатите в сряда.

Предложението ще бъде обсъдено утре на председателски съвет.

"Утре на председателския съвет, който е свикан, ние решихме да отидем с предложение, което предлага да излезем извън политическата логика на излъчване напредседател, да уточним между парламентарните групи една програма минимум от задачите, които са най-спешни, парламентарните задачи да бъдат свършени. И на тази база да постигнем съгласие за ротация между номинациите на двете големи политически сили. Как точно, на какъв период и т.н. е въпрос на техника и на обсъждане, но това позволява решението да бъде вече не на база политическа търпимост или нетърпимост, а просто на необходимостта да се свърши някаква работа", каза Христо Иванов, цитиран от БНР.

И докато ГЕРБ и ПП цял ден спореха коя формация трябва да оттегли номинацията си, то Стефан Янев, председател на най-малката парламентарна група "Български възход"- реши да търси печеливша тактика, обявявайки предварително, че ще подкрепи на балотаж кандидата, който се очертава да бъде победител.

Янев каза, партията му ще гласува "за кандидата, който потенциално представлява стабилно мнозинство за съставяне на правителство". И понеже такъв очевидно нямаше, до последно Янев и депутатите му гласуваха "въздържал се" за всички номинирани. 
Това вероятно е объркало и Кирил Петков от ПП, който междувременно коментира, че показателно за наличието на мнозинство около ГЕРБ ще бъде поведението на депутатите от "Възраждане" и "Български възход", но за разлика от "Възраждане", които гласуваха само за кандидата си, депутатите на Янев през цялото време бяха "пас".  

 

Ето и каква е хронологията по неуспешния избор на председател:

18.20 часа. ДБ предлага ротационни председатели

Парламентарната група на "Демократична България" ще предложи на председателски съвет в четвъртък в Народното събрание да има ротационно председателство -  на ГЕРБ и ПП. 

"Също така предлагаме парламентарните сили да се обединят около пакет от закони, които трябва да бъдат приети като „цел минимум“ за работата на 48-ото Народно събрание. Това са закони, свързани бюджета за 2023 г. и належащите закони по Плана за възстановяване и устойчивост", обявиха от формацията, която настоява веднага след избора на ротационен председател да бъдат създадени най-малко две парламентарни комисии – правна и финансова.

16.44 часа. Заседанието ще продължи в четвъртък

След поредния неуспех да бъде избран председател на парламента, Десислава Атанасова от ГЕРБ предложи заседанието да бъде прекъснато и да продължи отново в четвъртък. "Дано утрото е по-мъдро от вечерта", каза тя.

След кратко обсъждане Рашидов се съгласи с предложението ѝ и обяви, че заседанието ще продължи утре в 10.00 часа. 

Междувременно Стефан Янев от "Български възход" предложи партиите да се опитат да се съберат и да излъчат единна кандидатура. 

16.40 часа. Отново балотаж между Минев и Желязков, пак неуспешен

На балотаж отново отидоха Никола Минчев и Росен Желязков. При него издигнатият от ПП Минчев бе подкрепен от 97 народни представители - ПП, ДБ и БСП. Желязков пък бе подкрепен само от ГЕРБ.

16.39 часа. Желязков бе подкрепен само от ГЕРБ

При вторият опит Желязков не получи подкрепата на ДПС. Така номинацията на ГЕРБ бе подкрепена само от депутатите от партията на Бойко Борисов. Той получи 67 гласа "за", 84 "против" и 88 "въздържал се".

16.36 часа. Никола Минчев получи подкрепа само от ПП и ДБ

За номинираният от ПП Никола Минчев гласуваха само депутатите от неговата парламентанра група, както и от тази на "Демократична България". Освен тях, го подкрепи и един депутат от БСП.

Петър Петров от "Възраждане" пък получи подкрепата само на групата на партията си.

16.34 часа. Само БСП подкрепи Вигенин

Втората подложена номинация беше на Кристиан Вигенин, който беше подкрепен само от групата на БСП и трима депутати от ПП. 

16.04 часа. Само ДПС подкрепи Цонев

Първа на гласуване беше подложена номинацията на Йордан Цонев от ДПС. Той получи само 32 гласа "за" - от собствената си парламентарна група. "Против" бяха 92 (ПП, ДБ и "Възраждане"), а 91 гласуваха "въздържал се" (ГЕРБ и БСП). Депутатите от "Български възход" не участваха в гласуването.

След това Халил Летифов от ДПС излезе на трибуната и преди да поиска прегласуване, поиска поредна почивка. По думите му Рашидов обявил резултат преди да е приключило гласуването. 

След 30-минутна почивка Цонев отново бе подкрепен само от ДПС.

16.03 часа. Гласуването започна

Гласуването на номинациите започна. Ако ГЕРБ и ДПС подкрепят взаимно номинациите си, то именно техните кандидати ще идат на балотаж, защото ще имат най-много гласове "за", а именно по 103. Почивката продължи не 15 минути, а близо час.

15.59 часа. Желязков и концесията на Летище София

Запитани какви са възраженията към Росен Желязков, депутати насочиха към фейсбук група, в която стои следното припомняне.

15.08 часа. Депутатите излязоха в нова почивка

И Мустафа Карадайъ призова за прекратяване на дебатите, но след това Рашидов не може да се разбере със залата какво точно да подложи на гласуване - отново процедурата или номинациите.

По тази причина председателстващият обяви нова 15-минутна почивка.

14.51 часа. Рашидов безуспешно призова да се премине към гласуване

За пореден път по време на дебата председателсващият Вежди Рашидов призовава депутатите да спрат с изказванията и да се премине към гласуване на кандидатурите. 

"Авторитетът все повече се срива, затова дайте да гласуваме", каза той, но призивът му не бе чут и на трибуната излезе Костадин Костадинов от "Възраждане".

При по-ранен опит да прекрати дебатите Рашидов каза: "Не мога да ви търпя 4 дена тука, аз не съм свободен човек като вас". Причината за думите му е, че като най-възрастен той ще води заседанието, докато не бъде избран редовен председател.

14.42 часа. Спорът между ГЕРБ и ПП продължава

От час от трибуната се изказват основно представители на ГЕРБ и ПП, които си разменят обвинения. Даниел Митов от партията на Бойко Борисов обяви, че традицията изисква първата политическа сила да излъчи председател.

"Вие сте първа политическа сила. Искаме да видим вашия план за управление. Къде е планът за управление на държавата, при условие, че даже не може да осигурите мнозинство за избор на председател на Народното събрание? Ако нямате план за управление, защо вкарахте държавата в тази конституционна криза", каза в отговор Асен Василев. 

Искрен Митев от ПП предложи ГЕРБ да си оттегли кандидатурата. "Няма да ви дадем отстъпка оттук-нататък. Приключи времето, в което ви мислехме за млади, сега ви мислим за глупави. Нямате никакво право да ни съветвате какво да правим. Не искаме подкрепата ви за нашия кандидат", отговори Тома Биков от ГЕРБ.

Биков добави: "Нека отиваме на избори на 15 януари, ако продължаваме така".

"Вие не сте по-силни от хаоса, господа, вие сте хаосът", отговори Искрен Митев.

Размяната на реплики между двете формации премина в спор за това чие правителство колко и в какво се е провалило. Нито ПП, нито ГЕРБ се отказва от номинацията си за председател. 

13.46 часа. ДПС предлага Йордан Цонев за председател

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ обяви, че при създалата се ситуация и меговата формация предлага кандидат за председателския пост и това е Йордан Цонев.

"Уроците не са научени и поуките не са извлечени, поне за последните четири избора за година и половина, защото българският народ всеки път избираше фрагментиран парламент и не позволяваше на нито една партия да има самостоятелно мнозинство", каза Карадайъ. 

След него и от "Възраждане" потвърдиха официално отново кандидатурата на Петър Петров. 

Така при новата процедура кандидатите се увеличиха от 4 на 5. 

Междувременно от трибуната представители на ГЕРБ и ПП спорят коя от двете формации трябва да даде крачка назад и да оттегли номинацията си. 

13.34 часа. БСП, ПП и ГЕРБ потвърдиха номинациите си

След официалното започване на новата процедура, БСП също обяви, че отново предлага за председател на парламента Кристиан Вигенин. После пък ПП и ГЕРБ излязоха на трибуната, за да пепотвърдят вече обявените няколко пъти номинации. 

13.32 часа. Депутатите решиха да има нова процедура

След кратък спор Вежди Рашидов прие да подложи правилата на ново гласуване. Те бяха приети с 234 гласа "за" и така официално започна нова процедура.

13.30 часа. Корнелия Нинова поиска гласуване за новата процедура

След всички тези номинации, лидерът на БСП Корнелия Нинова излезе и подчерта, че ако има нова процедура, то правилата трябва да бъдат приети отново, за да може по този начин да бъде решено от залата да има нова процедура.

13.29 часа. "Възраждане" също отново издигна Петров

И от "Възраждане" излязоха на трибуната, за да обявят, че пак предлагат Петър Петров, макар процедуарата да не беше официално започната. 

13.21 часа. Процедурата започва отново

След две обявени нови номинации, председателстващият заседанието Вежди Рашидов от ГЕРБ все пак обяви, че процедурата за избор на председател на парламента започва отново. Това обаче не беше подложено на гласуване и така на практика процедуата не беше започната. 

13.15 часа. И ПП пак предлага Минчев

На трибуната излезе и съпредседателят на ПП Асен Василев. "Когато управлявахме, проведохме консултации с 3 политически сили, разбрахме се по редица политики, подписахме тежко и сложно коалиционно споразумение. И партии, които с десетилетия не бяха работили заедно, заявиха, че ще работят заедно и в резултат на тези усилия беше избран Никола Минчев с ясно изразено мнозинство. Не правихме задкулисни договорки, не си говорим по дивани и сараи", каза той. 

Василев обяви, че ПП отново предлага Минчев. 

13.10 часа. ГЕРБ поиска нова процедура и отново предложи Желязков

След почивката Десислава Атанасова от ГЕРБ призова да започне нова процедура по вече приетите правила. 

"Предлагам да бъдем по-конструктивни и отново да опитаме да изберем председател на 48-ото Народно събрание. Законодателният орган не би могъл да функционира без председател", каза тя и обяви, че ГЕРБ отново номинира Желязков. 

13.00 часа. Очаква се нова процедура

Повечето формации в парламента обявиха, че след провала на първата процедура, трябва да бъде започната изцяло нова такава. Това казаха от ПП, ДБ и дори от ГЕРБ. 

Проблемът обаче е, че първото заседание на парламента не може да бъде разпуснато, докато не бъде избран председател. Възможно е да се стигне дори до "спиране на часовника" - т.е депутатите да се събират в различни дни, но това все да е първото заседание на парламента. В рамките на това заседание обаче няма да може да се върши друго, освен да се избере председател. 

12:13 часа. Парламентът не успя да избере свой председател

Нито един от двамата кандидати, достигнали до балотаж, не успя да събере половината от гласовете на присъстващите в залата народни представители. Според самите процедурни правила обаче пише, че при балотаж е избран "кандидтът, получил повече гласове". Според някои депутати това означава, че Желязков е трябвало да бъде обявен за избран, спорен други обаче това не е така.

От парламентарната трибуна съпредседателят на ПП Асен Василев подчерта, че по конституция актовете на Народното събрание са приети, когато "за" тях са гласували повече от половината от присъстващите депутати.

След изказването му, Вежди Рашидов обяви нова почивка.

Създалата се ситуация е прецедент и e усложнена още повече от това, че според основния закон председател на парламента трябва да бъде избран на първото заседание.  

11:51 часа. Балотаж между Росен Желязков и Никола Минчев

Кандидатът на ГЕРБ Росен Желязков получи 103 гласа в своя полза, след като бе подкрепен и от ДПС. Кандидатът на ПП Никола Минчев получи 74 гласа. Той бе подкрепен от "Демократична България" и един депутат от БСП. Двамата ще се изправят на балотаж, а Десислава Атанасова (ГЕРБ) поиска почивка пред гласуването.

Кандидатът на ГЕРБ най-вероятно ще получи на втори тур и подкрепата на "Български възход", който анонсираха подкрепа за кандидата на мнозинството по-рано.

11:22. БСП издигна Кристиян Вигенин

БСП издигна кандидатура на бившия външен министър Кристиян Вигенен. В последните четири парламента той бе заместник-председател на НС.

11:19 часа. ПП издигна Никола Минчев

"Продължаваме промяната" номинира за председател на парламента Никола Минчев, който беше председател и на 47-я парламент. "В настоящия силно фрагментиран парламент ние издигаме човек, който знае какво знае уважение към позиция на другия. Който знае, че с търпение може да се направлява една доста трудна зала", каза Андрей Гюров от ПП

11:15 часа. "Възраждане" издигна адвокат Петров

"Издигаме адвокат Петров". Така Цонко Ганчев от "Възраждане" издигна кандидатурата на адв. Петър Петров за председател на Народното събрание. Той заяви, че сегашното мнозинство щяло да се занимава само с изпращане на оръжие за Украйна, а после можело и батальон, а адв. Петров щял да прави всичко по силите си това да не се случи.

11:10 часа. ГЕРБ издигна Росен Желязков за председател на парламента

"Росен Желязков не се крие зад чужда отговорност. Няма да позволява противоконституционните актове да бъдат емблема на Народното събрание. Няма да позволява правото на силата за сметка на силата на правото", представи Десислава Атанасова кандидатурата на Желязков.

Според ГЕРБ кандидатурата се харесва и на останалите политически формации.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

114 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #114

    Безпристрастно погледнато, и двамата участици в балотажите не стават. В това НС с емблематичните Л. Дилов, Т. Биков, Ненков, Атанасова и аталай-карадай, е необходимо желязно спазване на правилника с гонене от зала за всяка простотия. И недопускане на злоупотреби с правилника, когато се саботира работата и се пилее парламентарното време. Това май го умее и смее само Мирослав Иванов. Вероятно и Атанас Славов би бил добър председател. Обаче ДБ не желаят да го вадят от оперативната работа в НС.

  2. Мазен Кумунис
    #113

    Просто Киро & Ко (ДеБ-или и комунисти) са се запънали, като магарета на лед! ;)

  3. АниD
    #112
    Отговор на коментар #106

    По твоята логика, ГЕРБ имат най активна "гражданска позиция", ( за запазване на корупционния модел, разбира се), щом имат най висок резултат на тази пародия на избори, която беше организирана от гълъбарника под командата на националният предател радеФФ и се занимаваше с всичко, което не и е работа и не си свърши работата. Или по точно свърши работата на мУтрофанова и путлер, които сега се кефят и потриват доволно ръчички. Да отидеш и да пуснеш бюлетина "не подкрепям никого" не е гражданска позиция а глупост, която дори не се зачита за избирателна активност. Наистина е интересно докъде ще доведат следващи избори, защото петата колона набира скорост.

  4. stol
    #111

    Нова совалка! ПП забиха нож в гърба на ДБ, въпреки хода на Борисов Това каза Гюров в студиото на „Още от деня“ по БНТ.

  5. ефрейтора
    #110

    С лезбийското си поведение към психодесните комунета от дб и ненормалниците от пп , което налага еднолично , борисов става вреден за герб .

  6. fantom
    #109

    Всъщност, днешното гласуване в парламента беше съвсем законно. Решението на парламента, с което бе приета процедурата за избор, беше прието единодушно. По-нататък беше приложено стриктно. След като има ясен победител (с повечето гласове), повече гласувания в парламента не се изискват.

  7. stol
    #108
    Отговор на коментар #100

    Така като ГЕРБ казаха днеска нови избори и 30% овеличение на пенсионерите за всички. А те са 2 300 000 БЪЛГАРИ.

  8. [email protected]
    #107

    Едно вчерашно заглавие от сайта на БНР изчерпва обяснението за днешния парламентарен резил: „Иван Велков: Нашият най-голям проблем не е корупцията, а посредствеността.“

  9. anton nikolov
    #106
    Отговор на коментар #100

    Те са гласували. Хората ,които изразяват активна гражданска позиция не ходят за гъби.

  10. Авакум Захов
    #105

    На снимките са двама юристи. Уж в това си приличат, а са толкова различни. Единият олицетворява миналото, а другият - бъдещето на България. Единият излъчва почтеност, а другият изглежда като селски хитрец, точно като началника си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.